SME
Nedeľa, 7. august, 2022 | Meniny má Štefánia

Koronavírus vo svete: Španielsko odhalilo už viac ako 800-tisíc nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Belgicku či Taliansku?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Koronavírus v Európe

V nedeľu českí zdravotníci odhalili 1841 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

SkryťVypnúť reklamu

Je to najmenej od pondelka 28. septembra, kedy pribudlo 1287 infikovaných. Potom už čísla stúpali, vrátane dvoch rekordov vo štvrtok (3493) a v piatok (3793).

Pozitívnych prípadov je v krajine aktuálne 37 570 z celkovo 82 446 doteraz potvrdených. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ vyliečilo 44 149 pacientov.

Počet pacientov v nemocniciach je naďalej nad tisíckou (1 182), čo je viac ako päťnásobok počtu z konca augusta.

Súvisiaci článok Minister Prymula: Ak ľudia nebudú dodržiavať opatrenia, vláda pritvrdí Čítajte 

Podiel nakazených, ktorí skončili v nemocnici, z celkového počtu aktuálne chorých, bol k sobote 3,28 percenta.

Celkovo si doteraz pandémia v Česku vyžiadala 727 obetí.

Najviac sa nákaza posledný týždeň šírila v okresoch Uherské Hradiště, Benešov, Náchod a Liberec.

Od pondelka začal v Česku opäť platiť núdzový stav, o ktorého zavedení rozhodla ešte minulý týždeň v stredu vláda premiéra Andreja Babiša.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne s núdzovým stavom vstupujú do platnosti aj sprísnené opatrenia. V regiónoch, ktoré sú na covidovom semafore označené červenou alebo oranžovou farbou, dôjde k uzavretiu stredných škôl.

Hromadné akcie v celom Česku budú vonku obmedzené na 20 ľudí, vnútri na desať osôb, pričom výnimku majú napríklad divadlá alebo kiná. Športové súťaže sa budú organizovať bez divákov.

Tieto pravidlá budú platiť najbližšie dva týždne.

Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili testy za uplynulých 24 hodín v 905 prípadoch.

Na komplikácie zapríčinené ochorením COVID-19 zomrelo 11 pacientov, z ktorých desať bolo vo veku nad 70 rokov, vyplýva z údajov zverejnených v pondelok vládnym serverom koronavirus.gov.hu.

Celkový počet potvrdených prípadov infikovaných koronavírusom dosiahol 31 480, pričom počet obetí stúpol na 833. Aktuálne je nakazených 22 482 osôb, z nich 35 percent je z Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocniciach ošetrujú 649 pacientov, z nich sú 40-ti napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. V úradnej domácej karanténe je 20 199 ľudí. Laboratóriá otestovali už 765 598 vzoriek.

V Poľsko v pondelok zaznamenalo ďalších 2006 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 29 súvisiacich úmrtí. S odvolaním sa na poľské ministerstvo zdravotníctva o tom informovala agentúra PAP.

Najviac nových prípadov (336) pochádza z Mazovského vojvodstva. informuje spravodajský portál TVN24.pl.

Celkovo bola nákaza koronavírusom v Poľsku doteraz potvrdená u 102 080 ľudí, z ktorých 2659 zomrelo.

Aktuálne je hospitalizovaných 3158 osôb, pričom 179 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Ďalších 154 365 ľudí je v karanténe a 21 375 je pod sanitárno-epidemiologickým dohľadom. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 73 552 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Belgické úrady hlásili v pondelok predpoludním 2612 nových pozitívnych prípadov na COVID-19 a s tým spojených 20 úmrtí.

Ide o údaje za posledných 24 hodín, ktoré potvrdzujú narastajúci trend šírenia nákazy a návrat k epidemiologickej situácii známej z májového obdobia, uviedla tlačová agentúra Belga.

Podľa údajov Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano priemerný počet nových kontaminácií medzi 25. októbrom a 1. októbrom bol na úrovni 2103,3 prípadu denne, čo je 32-percentný nárast oproti predchádzajúcemu sedemdňovému obdobiu.

V nedeľu bolo v Belgicku zaznamenaných 87 nových hospitalizácií, pričom niektoré nemocnice - podobne ako na jar - začínajú mať opäť preplnené kapacity, čiže štvrtinu lôžok, ktoré na jednotkách intenzívnej starostlivosti vyhradili pre pacientov s COVIDom-19.

SkryťVypnúť reklamu

Belga upozornila, že počet hospitalizácií sa naďalej zvyšuje: v nedeľu bolo hospitalizovaných 866 pacientov s chorobou COVID-19 (oproti 819 pacientom deň predtým), z toho 186 bolo na jednotkách intenzívnej starostlivosti a 77 potrebovalo pľúcnu ventiláciu. Ide o také vysoké čísla, aké neboli zaznamenané od konca mája.

Zároveň bolo v nedeľu zaznamenaných 20 nových úmrtí, k čomu došlo naposledy 3. júna. Ide o ustálený nárast úmrtí, lebo v predošlých troch dňoch v spojitosti s COVIDom-19 zomrelo 15, 11 a 12 pacientov. Úrady spresnili, že nejde o konečné údaje, pretože príčinu ďalších úmrtí z týchto dní stanoví až pitva.

Priemerný počet denných úmrtí sa minulý týždeň dostal na hranicu 25 prípadov, čo je dvojnásobok v porovnaní s predminulým týždňom. Vírus SARS-CoV-2 bol v Belgicku od vypuknutia pandémie príčinou smrti 10 064 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Talianska vláda uvažuje nad celoštátnym zavedením povinného nosenia rúšok vonku, pretože ľudí nakazených novým druhom koronavírusu už deväť týždňov neustále pribúda. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Niekoľko jednotlivých talianskych regiónov už zaviedlo povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch a snažia sa tak zastaviť nové prudké šírenie koronavírusu.

V nedeľu Taliansko zaznamenalo ďalších 2578 potvrdených prípadov nákazy, čo je oveľa menej než nové denné prírastky hlásené v susednom Francúzsku či Španielsku - napriek tomu situácia vyvoláva obavy, pretože Taliansko bolo na začiatku pandémie hlavným ohniskom nákazy v Európe.

Za nedeľu zaznamenali v Taliansku aj ďalších 18 úmrtí, celkovo ich krajina zistila 35 986, čo je druhý najvyšší počet v Európe po Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Roberto Speranza povedal pre televíznu stanicu RAI 3, že vláda uvažuje nad nariadením povinného nosenia rúšok vonku, lebo po znovuotvorení škôl chce zabrániť špirálovému stúpaniu infekcií a ich vymknutiu sa spod kontroly.

So školami sa spája 900 prípadov nákazy a 14 zhlukov infekcie len za posledný týždeň. Zdravotnícke úrady však vo svojej týždennej monitorovacej správe uviedli, že ešte potrvá určitý čas, kým spoznajú úplný vplyv znovuotvorenia škôl na krivku nákazy.

Španielsko v pondelok prekonalo hranicu 800 000 prípadov nákazy koronavírusom.

Vyplýva to z údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva, ktoré za uplynulý víkend zaznamenalo 23 480 nových prípadov infekcie, píše agentúra Reuters.

Celkový počet prípadov nákazy v krajine od začiatku pandémie tak vzrástol na 813 412. Španielsko je najviac zasiahnutou krajinou v Európe po Rusku, ktoré eviduje viac ako milión prípadov nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

"Sme veľmi znepokojení, nasledujúce týždne budú veľmi ťažké," vyjadril sa minister zdravotníctva Salvador Illa, ktorého citoval španielsky denník El País.

Za rovnaký časový úsek zároveň v Španielsku pribudlo 139 úmrtí, čím sa ich celková bilancia zvýšila na 32 225. Denné počty obetí sú momentálne v Španielsku najvyššie od mája.

Napriek víkendovému nárastu však naďalej zostávajú nízke v porovnaní s májovými číslami, kedy úrady denne zaznamenávali takmer 900 úmrtí.

Nemecko od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 300 000 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na údaje Inštitútu Roberta Kocha (RKI).

Celkový počet nakazených v Nemecku dosiahol podľa tohto zdroja v pondelok ráno 300 619. Za posledných 24 hodín pribudlo 1382 potvrdených prípadov nákazy a päť úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

V spojitosti s ochorením COVID-19 zomrelo v Nemecku 9534 ľudí. Z ochorenia sa podľa RKI vyliečilo približne 263 700 ľudí.

Reprodukčné číslo vírusu (R0) za obdobie siedmich dní dosiahlo podľa Kochovho inštitútu v nedeľu hodnotu 1,14. Toto číslo vyjadruje, koľko ďalších ľudí nakazil jeden infikovaný človek.

Holandské úrady v pondelok upozornili na pokyny adresované predstaviteľom cirkví v krajine, aby sa z dôvodov šírenia pandémie ochorenia COVID-19 pokúsili vo svojich kostoloch a náboženských zariadeniach obmedziť počet veriacich na maximálne 30 osôb. Informoval o tom spravodajský server DutchNews.nl.

Cirkvi zároveň dostali pokyny, aby prevádzkovali služby pre veriacich prostredníctvom internetu "čo najviac to bude možné" a v snahe zabrániť šíreniu kvapôčkovej infekcie zakázali spev v uzavretých priestoroch.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o pokyny, ktoré vychádzajú v ústrety novým vládnym obmedzeniam zavádzaným proti šíreniu nového typu koronavírusu.

Výzva podpísaná ministrom spravodlivosti Ferdom Grapperhausom nasledovala po tom, ako sa cez víkend v dedine Staphorst v provincii Overijssel v miestnom protestantskom kostole konali tri bohoslužby pre vyše 600 veriacich.

Tí boli vyzvaní, aby si dali dole tvárové rúška, pretože ochranné masky tlmia zvuk zborového spevu.

Minister Grapperhaus konštatoval, že aj keď si je vedomý toho, že nemá právomoc zasahovať do cirkevných služieb, limity pre verejné zhromaždenia sa vzťahujú na všetky organizácie vrátane cirkví.

"Vraciame sa k dohodám, ktoré sme uzavreli v marci s organizáciami," uviedol Grapperhaus. Zdôraznil, že pandémia si každý deň vyžiada nové obete na životoch, ktoré pochádzajú aj z cirkevných organizácií.

SkryťVypnúť reklamu

"Vláda nemôže vkročiť do cirkevných budov, to je veľmi staré ústavné právo. Očakávam však, že každý zohrá svoju úlohu," odkázal minister.

Úrady doteraz evidujú vyše 6450 úmrtí v spojitosti s nákazou COVID-19.

Rusko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 10 888 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Ide o najvyšší denný prírastok od 12. mája, informovala v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na údaje operačného štábu pre boj proti šíreniu novej infekcie.

Najviac nakazených (3537) pribudlo opäť v hlavnom meste Moskva.

Za predchádzajúci deň bolo potvrdených ďalších 117 úmrtí a z nemocníc prepustili 3181 vyliečených. V súvislosti s koronavírusom nového typu sa v Rusku lieči 222 090 ľudí.

Doteraz bolo v 85 regiónoch Ruskej federácie zaregistrovaných 1 225 889 prípadov nakazenia novým koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Od vypuknutia epidémie sa v Rusku vyliečilo 982 324 osôb a 21 475 ľudí zomrelo.

Počet nakazených v Rusku začal opäť rásť v septembri: spočiatku bola prekročená hranica 5000 prípadov, už 19. septembra však počet prípadov dosiahol prvýkrát od júla 6000.

Dňa 25. septembra bola prekročená hranica 7000 nových prípadov, 28. septembra padla hranica 8000 prípadov a 4. októbra denný nárast prvýkrát od 15. mája presiahol hranicu 10 000.

Koronavírus v Ázii

Pred niekoľkými týždňami v Kórejskej republike evidovali denné počty nakazených novým koronavírusom po stovkách.

Po zavedení prísnejších opatrení sa situáciu okolo šírenia ochorenia COVID-19 už druhý raz v priebehu pandémie podarilo dostať pod kontrolu.

V pondelok juhokórejské úrady hlásili piaty deň po sebe menej ako 100 prípadov - "iba" 73.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotnícke orgány sa však zatiaľ nechcú predčasne tešiť, keďže v nedeľu sa skončilo päťdňové dovolenkové obdobie, akési "kórejské dožinky", počas ktorých sa ľudia stretávali viac ako bolo zvykom v nedávnych týždňoch.

Klesajúci trend potvrdených prípadov môže súvisieť aj s údajným menším počtov testov počas uplynulých dní.

Až 51 nových infikovaných pribudlo v oblasti hlavného mesta Soul, kde žije približne polovica 51-miliónovej populácie štátu.

Zdravotnícki pracovníci v regióne sa snažia zastaviť predovšetkým prenosy spájané s rôznymi miestami ako sú kostoly, nemocnice, školy, reštaurácie a pracoviská.

Najnovším ohniskom v oblasti Soulu sa stala armádna jednotka sídliaca severne od metropoly, kde dosiaľ malo pozitívny test viac ako 30 vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

Deväť najnovších prípadov má spojitosť s príchodmi zo zahraničia - z USA, Poľska, Spojeného kráľovstva, Ruska a Uzbekistanu.

Koronavírus v Oceánií

Austrálsky štát Viktória, ktorý je počas druhej vlny pandémie nového koronavírusu v centre pozornosti, nehlásil v pondelok ráno za predchádzajúcich 24 hodín žiadne úmrtia a iba deväť nových prípadov ochorenia COVID-19, píše tlačová agentúra DPA.

Viktória nehlásila úmrtia súvisiace s koronavírusom prvýkrát od 15. septembra a 13. deň po sebe zaznamenala menej než 20 nových ochorení COVID-19.

Štát Viktória vyvoláva pozornosť svojimi tvrdými pandemickými obmedzeniami, ktoré spôsobili, že 4,9 milióna obyvateľov v metropolitnej oblasti Melbourne je od 2. augusta v karanténe (lockdown). V tom čase počet nových denných prípadov nákazy prekračoval 700.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý najľudnatejší štát Austrálie zaznamenal celkovo 806 úmrtí, čo tvorí väčšinu celoaustrálskych obetí, ktorých je 894.

Obmedzenia sa v posledných týždňoch mierne uvoľnili, vrátane zrušenia osemtýždňového zákazu nočného vychádzania, ale stále platí obmedzenie cestovania maximálne do vzdialenosti päť kilometrov od bydliska a takisto sú zatvorené mnohé prevádzky.

Štrnásťdňový kĺzavý priemer (priemer nových denných prípadov za dva týždne) je teraz v metropolitnej oblasti Melbourne 11,6 a v súčasnosti tam evidujú aj 13 tzv. "záhadných prípadov" nákazy koronavírusom, teda takých, ktorých zdroj infekcie nebolo možné zistiť a je neznámy.

Ak majú byť v tomto štátnom hlavnom meste 19. októbra obmedzenia zrušené, Melbourne musí dosahovať 14-dňový kĺzavý priemer menej než päť prípadov, ale tiež musí mať menej než päť "záhadných prípadov".

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde vybavíte žiadosť o hypotéku bez návštevy pobočky?
 2. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 7. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 7. Aké sú vízie slovenských vodičov a architektov?
 8. Toto sú vízie slovenských vodičov a architektov
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 440
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 898
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 266
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 349
 5. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 264
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 990
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 488
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Roman Kříž je právnik a tvorca českého start-upu Bene Meat Technologies, v ktorom pestujú kultivované mäso. V roku 2016 založil Libertariánsky inštitút. V roku 2019 kandidoval za stranu Svobodní do Európskeho parlamentu.

V Českom start-upe pestujú hovädzinu.


2. aug
Peter Schutz.

Žiadnu opozičnú zmluvu netreba.


10 h
Rusko neútočí len na školy, v ktorých prespávajú ukrajinskí vojaci.

Správa mala byť ťažšie zneužiteľná ruskou propagandou.


5 h
Jadrová elektráreň v Záporoží.

K úniku radiácie po útoku nedošlo.


9 h

Neprehliadnite tiež

Jadrová elektráreň v Záporoží.

K úniku radiácie po útoku nedošlo.


9 h
Ruský vojak hliadkuje v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 24 h
Archie Battersbee.

Chlapec bol od apríla v komatóznom stave v dôsledku poškodenia mozgu.


TASR 6. aug
Jadrová elektráreň v Záporoží.

Ruské ostreľovanie elektrárne spôsobilo vážne škody, tvrdí prevádzkovateľ.


TASR 6. aug
SkryťZatvoriť reklamu