BRUSEL. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok žiadal, aby Turecko vysvetlilo údajný príchod džihádistických bojovníkov do Azerbajdžanu, informovala agentúra AFP.
"Došlo k prekročeniu červenej čiary, čo je neprijateľné," povedal Macron po rokovaní lídrov členských krajín EÚ v Bruseli.
"Vyzývam všetkých partnerov v NATO, aby čelili správaniu členskej krajiny NATO," povedal.
Macron vo štvrtok povedal, že má k dispozícii informácie, ktoré "s istotou naznačujú", že do Náhorného Karabachu sa dostali cez Turecko sýrski bojovníci z džihádistických skupín.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) podľa AFP v pondelok oznámilo, že Ankara zo severnej Sýrie vyslala najmenej 300 bojovníkov.
Smrť a utrpenie civilistov
Európska rada vo svojom vyhlásení uviedla, že straty na ľudských životoch a škody spôsobené civilnému obyvateľstvu sú neakceptovateľné.
Vojenské riešenie podľa účastníkov bruselského summitu nie je možné a Arménsko a Azerbajdžan by mali viesť zmysluplný dialóg.
Šéf diplomacie eurobloku Josep Borrell bude hľadať možnosti, ako by EÚ mohla ponúknuť podporu.
Prezidenti Francúzska, Spojených štátov a Ruska Emmanuel Macron, Donald Trump a Vladimir Putin ako lídri krajín spolupredsedajúcich Minskej skupine Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) odsúdili vo štvrtok v spoločnom komuniké vojenskú eskaláciu, ku ktorej došlo pozdĺž styčnej línie v Náhornom Karabachu.
Rusko a Turecko oznámili spoluprácu
Rusko vo štvrtok oznámilo, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho turecký rezortný kolega Mevlüt Čavušoglu v telefonickom rozhovore potvrdili, že sú pripravení na "úzku spoluprácu" s cieľom stabilizovať situáciu v Náhornom Karabachu. Informovala o tom agentúra AFP.

Obaja ministri podľa vyjadrenia ruského ministerstva zahraničných vecí potvrdili, že sú pripravení na koordináciu krokov Ruska a Turecka na stabilizáciu situácie s cieľom riešiť konflikt v Náhornom Karabachu prostredníctvom mierových rozhovorov.
Turecko však podľa AFP k obsahu telefonického rozhovoru oficiálne vyhlásenie nevydalo.
Erdogan: Prímerie bude, keď sa Arméni stiahnu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už skôr vo štvrtok povedal, že prímerie je možné len v tom prípade, ak sa sily podporované Arménskom stiahnu z oblasti Náhorného Karabachu a z Azerbajdžanu.

V Náhornom Karabachu prebiehajú od nedele boje medzi arménskymi silami a azerbajdžanskou armádou, pričom si už vyžiadali približne 130 obetí a stovky zranených.
Náhorný Karabach (Náhorná karabašská republika) je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenskou kontrolou Arménska.
O územie Náhorného Karabachu, kde približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni, vedú Arménsko a Azerbajdžan dlhoročný spor.