BRUSEL, BRATISLAVA. Európska komisia sa nepúšťala do vytvárania rebríčkov štátov podľa toho, kto najviac porušuje zásady právneho štátu. Skôr malo ísť o akúsi odpoveď na výhrady Maďarska a Poľska, ktoré Bruselu dlhodobo vyčítajú, že sa zameriava len na ich problémové oblasti.

"Pri Maďarsku a Poľsku sme však museli konštatovať, že nezačíname s bielym papierom," povedala pri stredajšom predstavovaní správy o stave právneho štátu v 27 štátoch Európskej únie podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
Podľa očakávania sa medzi prvými ohradilo Maďarsko, proti ktorému vedie Európska komisia konanie za porušovanie zásad právneho štátu.
"Koncept a metodológia sú nesprávne, zdroje nevyvážené a obsah správy nepodložený," napísala vo vyhlásení maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.
Znovu Soros?
Za správou je "centrálne financovaná medzinárodná sieť, ktorá sa zaoberá politickou kampaňou proti Maďarsku", píše.
Poukazuje na to, že správa odkazuje na dvanásť mimovládnych organizácií, "pričom jedenásť z nich dostalo v posledných rokoch peniaze od Nadácie otvorenej spoločnosti Georgea Sorosa".