SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Ukrajina má denný rekord v počte nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia v krajinách?

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

V Česku pribudlo v utorok 1965 prípadov ochorenia COVID-19. To je menej, než počas pracovných dní minulého a predminulého týždňa, informovalo české ministerstvo zdravotníctva.

Súvisiaci článok V Česku pribudlo takmer dvetisíc prípadov nákazy koronavírusom Čítajte 

Aktuálne je v Česku nakazených 34 448 ľudí, z ktorých 825 je hospitalizovaných; vo vážnom stave je 187 pacientov. Počet hospitalizovaných v ťažkom stave vzrástol od začiatku septembra viac než päťnásobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet úmrtí je 636, z toho 211 za september. Septembrová bilancia obetí je vyššia než aprílová, keď zomrelo 206 ľudí.

Najviac zasiahnutý je okres Uherské Hradiště, kde za uplynulý týždeň evidujú 251 prípadov na 100 000 obyvateľov. Nasledujú okresy Pelhřimov a Benešov s 223, resp. 217 infikovanými na 100 000 obyvateľov.

Český minister zdravotníctva Roman Prymula v utorok varoval, že ak sa neprijmú nové opatrenia proti šíreniu nákazy, epidemiologická situácia by mohla na konci októbra ohrozovať kapacity nemocníc v dôsledku vysokého počtu chorých zdravotníkov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Na Ukrajine pribudlo za uplynulých 24 hodín ďalších 4027 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Informovala o tom agentúra Ukrinform s tým, že hranica 4 000 prípadov bola na Ukrajina prekonaná prvýkrát od vypuknutia pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšinu z nových prípadov evidujú v Charkivskej, Doneckej, Ternopiľskej a Dnipropetrovskej oblasti.

Od začiatku pandémie bolo na Ukrajine potvrdených 208.959 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Úrady evidujú aj 4 129 súvisiacich úmrtí, pričom za posledných 24 hodín zomrelo ďalších 64 ľudí. Z nákazy sa zotavilo okolo 92 000 ľudí.

Koronavírus SARS-CoV-2 sa potvrdil aj u bývalého prezidenta, poslanca ukrajinského parlamentu Petra Porošenka.

V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 894 osobám. V súvislosti s chorobou COVID-19, spôsobovanou týmto vírusom, evidovali osem úmrtí, informoval v stredu vládny server koronavirus.gov.hu.

Počet nakazených stúpol na 26 461 a úmrtí na 765. Z nákazy sa zotavilo 5 890 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálny počet potvrdených nakazených je 19 806, z nich 37 percent pochádza z Budapešti.

V Súčasnosti je COVIDom-19 hospitalizovaných 773 pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii je z napojených 54 chorých.

V utorok šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová vyhlásila, že dynamika koronavírusovej epidémie v Maďarsku sa vyvíja priaznivo - denný prírastok nakazených sa spomaľuje a preto už nie je potrebné ďalej sprísňovať existujúce opatrenia. V uplynulých dňoch rastie počet nakazených denne už len o dve percentá.

Vláda od 21. septembra nariadila prísnejšie podmienky nosenia rúšok.

Kabinet v stredu prerokuje otázku predĺženia dočasných kontrol na vnútorných schengenských hraniciach Maďarska v rámci opatrení na ochranu proti šíreniu nákazy koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rakúsko oznámilo v stredu 772 nových prípadov nákazy koronavírusom. V utorok hlásili v krajine 609 infikovaných, ide teda o opätovný nárast, informuje spravodajský portál OE24.

Pozitívne testovaných bolo v Rakúsku dosiaľ 44.813 osôb. Do stredy 09.30 h podľahlo ochoreniu COVID-19 v krajine 799 osôb a 35.644 ľudí sa z jeho následkov uzdravilo.

Súvisiaci článok Starostu a hajtmana rakúskych stredísk vyšetrujú v súvislosti s pandémiou Čítajte 

V nemocniciach je momentálne s koronavírusovým ochorením hospitalizovaných 496 osôb, z nich 90 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Za uplynulých 24 hodín zaznamenala najväčší prírastok nakazených opäť spolková krajina Viedeň (327).

Druhý najvyšší počet novoinfikovaných hlásilo Dolné Rakúsko (173); nasledujú Horné Rakúsko (96), Tirolsko (66), Salzbursko (36), Vorarlbersko (24), Korutánsko (23), Burgenland (17) a Štajersko (10).

Skryť Vypnúť reklamu

V Poľsku pribudlo v utorok 1 552 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 91 514.

Oznámila to v stredu agentúra PAP s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

Ide o tretí najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Najviac pozitívnych testov bolo 25. septembra (1587), o deň neskôr ich hlásili 1584. Denný nárast infekcií v Poľsku prvýkrát prekročil hranicu tisíc prípadov 19. septembra.

Na chorobu COVID-19, vyvolávanú novým koronavírusom, zomrelo ďalších 30 ľudí (25 z nich malo ďalšie chronické ochorenia), čím celkový počet obetí pandémie vzrástol na 2 513.

Aktuálne je hospitalizovaných 2 481 pacientov, 152 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. V nariadenej karanténe sa nachádza 129 961 ľudí a 15 619 je pod epidemiologickým dohľadom. Celkovo sa v Poľsku vyliečilo z ochorenia COVID-19 už 69 695 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý prípad nákazy v Poľsku zaznamenali 4. marca. Od augusta poľské úrady zavádzajú nové reštriktívne opatrenia.

Koronavírusom sa v septembri nakazil aj bývalý minister zdravotníctva Lukasz Szumowski, ktorý sa stal v Poľsku počas prvej fázy pandémie jednou z vedúcich postáv boja proti pandémii. Vo funkcii pôsobil do 20. augusta.

Francúzsko v stredu oznámilo, že za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine 12 845 nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet prípadov infekcie tak prvýkrát za tri dni presiahol 10 000.

V nedeľu vo Francúzsku pribudlo 8051 nových prípadov, v sobotu 4070.

Od začiatku pandémie sa vo Francúzsku dokázateľne nakazilo 563 535 ľudí, čo je druhý najvyšší počet v západnej Európe.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva za uplynulých 24 hodín pribudlo aj 63 súvisiacich úmrtí. Celkový počet obetí sa tak v krajine zvýšil na 31 956.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19 stúpol na 6590 - nárast o takmer sto pacientov je desaťtýždňovým maximom.

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Belgicku prekonal v stredu hranicu 10 000. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že Belgicko patrí medzi európske krajiny najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Belgicku 14 obetí na životoch, čím ich doterajší počet dosiahol 10 001. Počet nakazených stúpol z 115 353 na 117 115, uviedol výskumný inštitút Sciensano.

Počas vrcholiacej pandémie v apríli evidovali v Belgicku po dobu desiatich dní viac než 250 úmrtí denne, pripomína Sciensano. V apríli prekonal počet ľudí, ktorí podľahli koronavírusovej nákaze, hranicu 5 000.

Od leta stúpol v dôsledku zvýšeného počtu testovaných osôb aj počet potvrdených prípadov nákazy, a to najmä v septembri, keď sa ľudia po letných prázdninách vrátili do práce a do škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

V posledných dňoch sa od začiatku septembra zvýšili z troch na v priemere sedem až osem denné prírastky v počte úmrtí. Stúpa navyše počet infikovaných spomedzi starších ľudí a osôb so zlým zdravotným stavom.

Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla ľudí žijúcich v zhruba 1500 domovoch starostlivosti, kde registrovali zhruba polovicu zo všetkých úmrtí, ako vyplýva z oficiálnych štatistík.

Toto číslo predstavuje až dve tretiny (64 percent), ak sa započítavajú aj rezidenti týchto zariadení, ktorí zomreli v nemocniciach, uvádzajú Lekári bez hraníc (MSF).

Horná komora talianskeho parlamentu (Senát) prerušila v stredu svoju činnosť po tom, čo boli dvaja senátori pozitívne testovaní na nákazu novým druhom koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu Senátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky zasadania senátnych výborov naplánované na stredu boli "preventívne" zrušené, povedal hovorca Senátu pre DPA s tým, že nie je jasné, či sa jeho činnosť vo štvrtok obnoví.

Koronavírus sa potvrdil u dvoch senátorov z vládnuceho populistického Hnutia piatich hviezd (M5S).

Nakazení senátori, ktorí sa údajne infikovali na parlamentnom podujatí minulý štvrtok, sú v domácej izolácii. Testom sa podrobia aj zvyšní senátori z M5S.

Jeden z nakazených senátorov, Francesco Mollame, pre agentúru ANSA uviedol, že je doma na Sicílii s "klasickými symptómami" tohto ochorenia vrátane vysokej teploty a sťaženého dýchania a rozprávania.

Taliansko evidovalo podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) za posledných 14 dní 38,1 nakazených na 100 000 obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

V Španielsku je to 330,2, vo Francúzsku 232,2 a v Nemecku 30,8 prípadu na 100 000 obyvateľov.

V utorok zaznamenali v Taliansku viac ako 1600 nových prípadov nákazy a 24 úmrtí. Celkovo podľahlo ochoreniu COVID-19 približne 36 000 ľudí.

Škótsko v stredu oznámilo, že za posledných 24 hodín zaznamenalo sedem nových úmrtí osôb, ktoré mali pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2. Ide o najvyšší počet takýchto úmrtí od 17. júna.

Informovala o tom na svojej webstránke stanica BBC.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová povedala, že tieto úmrtia "veľmi jasne pripomínajú", že ochorenie COVID-19 je "neobyčajne nebezpečné".

Na 2519 tak stúpol celkový počet ľudí, ktorí v Škótsku zomreli v priebehu 28 dní od pozitívneho testu na COVID-19. Škótsko okrem nových úmrtí zaznamenalo aj 640 nových prípadov nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Nové úmrtia sú podľa Sturgeonovej dôsledkom toho, že sa vírus "vymyká spod kontroly". Premiérka upozornila, že počet prípadov nákazy i úmrtí sa bude ďalej zvyšovať, ak ľudia nebudú dodržiavať platné reštrikcie.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 941
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 793
 3. Aká je chémia vôní 13 534
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 832
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 714
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 246
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 786
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 400
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 227
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 034
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Facebook a Instagram zmažú dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu

Väčšina sa ku konšpiračným príspevkom o vakcínach dostáva práve na Facebooku a Instagrame.

Facebook.

Nemeckí colníci našli v bábikách zašité plazy, ktoré pašovali z Mexika

Ohrozené plazy smerovali súkromným kupcom v Nemecku.

Francúzskeho exministra obvinili z účasti na Sarkozyho kampani hradenej Líbyou

Vo funkcii ministra vnútra Guéant pôsobil v rokoch 2011-12.

Nicolas Sarkozy.
Barack Obama.