SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Británia má rekordný počet nakazených za deň

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v krajinách?

Načítavam video...

Na nový koronavírus, ktorý sa po prvý raz objavil pred menej než rokom v Číne, už na celom svete zomrelo viac ako milión ľudí. Vyplýva to z bilancie agentúry AFP.

Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo doteraz 1 006 381 ľudí z celkovo nakazených 33 552 625.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší počet úmrtí, viac ako 200 000, evidujú Spojené štáty; nasledujú Brazília, India, Mexiko a Británia.

"Milión úmrtí v dôsledku pandémie nového koronavírusu je "bolestivým míľnikom", k dosiahnutiu ktorého prispela živelnosť tejto choroby," povedal vo vyhlásení generálny tajomník OSN António Guterres.

"Medzi nimi (obeťami) boli otcovia a matky, manželky a manželia, bratia a sestry, priatelia a kolegovia," pokračoval Guterres. "Bolesť a utrpenie boli znásobené živelnosťou tejto choroby. Riziká nákazy rozdelili celé rodiny a smútiť či tešiť sa zo života často nebolo možné," dodal.

Nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 je najsmrteľnejším vírusom 21. storočia, poznamenala AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2009 prišlo v dôsledku vírusu H1N1 (prasacej chrípky) o život 18 500 osôb. Tento počet neskôr zrevidoval smerom nahor medicínsky magazín The Lancet, ktorý uviedol, že počet obetí tejto globálnej pandémie sa pohyboval v rozmedzí 151 700- 575 400.

V rokoch 2002-2003 bol vírus SARS prvým z koronavírusov, ktorý vyvolal obavy na celom svete. Na dôsledky tohto vírusu, ktorý sa začal šíriť z Číny, zomrelo 774 ľudí.

Na sezónnu chrípku, ktorá sa často prirovnáva ku koronavírusu, zomrie ročne 650 000 ľudí, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia.

V 20. storočí sa objavili dve veľké pandémie nesezónnej chrípky - ázijská chrípka (1957-1958) a hongkonská chrípka (1968-1970). Každá z nich pripravila o život približne milión ľudí.

Španielska chrípka v rokoch 1918-1919 podľa výskumu zo začiatku druhého tisícročia spôsobila smrť zhruba 50 miliónov ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Európe

V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 609 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je mierny nárast v porovnaní s 556 nakazenými z pondelka. Viac ako polovicu z nakazených (308) opäť zaznamenali v spolkovej krajine Viedeň. Počet úmrtí sa zvýšil o šesť na 796, informoval v utorok portál OE24.

V Hornom Rakúsku stúpol počet infikovaných osôb o 92, v Tirolsku o 68, v Dolnom Rakúsku o 45, v Štajersku o 33, v Burgenlande o 23, v Vorarlbersku o 19, v Korutánsku o 14 a v Salzbursku o sedem.

Vo Viedni bolo do utorka 08.00 h registrovaných celkovo 15.692 potvrdených pozitívnych testov na koronavírus, 11.000 pacientov sa vyliečilo. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo vo Viedni doteraz 250 ľudí, pričom za predchádzajúcich 24 hodín pribudli štyri úmrtia.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera rastie počet novonakazených hospitalizovaných v nemocniciach _ momentálne ich je 491, čo je nárast o 25 percent v priebehu týždňa. Medzi hospitalizovanými je 90 osôb, ktoré potrebujú intenzívnu lekársku starostlivosť. Tento počet sa za predošlých sedem dní zvýšil o jednu pätinu, cituje ministra denník Kurier.

V Rakúsku doteraz pozitívne testovali 44 041 ľudí. Uzdravilo sa 34 916 pacientov.

V Maďarsku pribudlo v pondelok 851 osôb nakazených novým druhom koronavírusu a osem úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Informoval o tom v utorok vládny server koronavirus.gov.hu.

Počet potvrdených prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2 stúpol na 25.567. Počet obetí ochorenia spôsobovaného týmto vírusom dosiahol 757. Z nákazy sa vyliečilo 5173 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet aktívnych infikovaných je 19.637, z toho 37 percent pochádza z Budapešti. Hospitalizovaných s chorobou COVID-19 je celkom 755 pacientov, z ktorých 51 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V povinnej domácej karanténe je 23.740 ľudí. Laboratóriá otestovali už 704.510 vzoriek.

V Poľsku pribudlo od pondelka 1326 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet nakazených sa tak zvýšil na 89.962. Podľa tlačovej agentúry PAP to utorok oznámilo ministerstvo zdravotníctva.

Na chorobu COVID-19, spôsobovanú koronavírusom, zomrelo ďalších 36 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine vzrástol na 2483.

Poľské ministerstvo tiež informovalo, že hospitalizovaných je 2399 ľudí s podozrením na nákazu koronavírusom, v karanténe sa nachádza 134.588 osôb a 14.660 je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo sa v Poľsku z ochorenia vyvolávaného novým koronavírusom vyliečilo už 68.955 ľudí.

Koronavírusom sa nakazil aj bývalý poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski, ktorý sa stal v Poľsku počas prvej fázy pandémie jednou z vedúcich postáv v boji proti koronavírusu. Szumowski, pôvodným povolaním kardiológ, 18. augusta oznámil, že z funkcie ministra odchádza. Uviedol pritom, že sa vracia k medicíne, ale zostáva poslancom parlamentu.

Na Ukrajine pribudlo za posledných 24 hodín 3627 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Vyplýva to z údajov zverejnených v utorok Systémom monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RBNO), píše agentúra Ukrinform.

Po včerajšku, keď počet nových prípadov po piatich dňoch klesol pod 3000, sa tak denný prírastok nových infikovaných opäť dostal nad túto hranicu. Celkovo sa na Ukrajine nakazilo už 204.932 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 69 pacientov, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 4065.

Z ochorenia COVID-19 sa na Ukrajine od začiatku pandémie uzdravilo celkovo 90.250 ľudí, z nich 1797 za posledných 24 hodín,

Najvyšší počet prípadov infekcie koronavírusom evidujú v hlavnom meste Kyjev a Ľvovskej i Charkovskej oblasti.

V Českej republike pribudlo 1287 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ich celkový počet tak stúpol na 65 883. V dôsledku nákazy doteraz zomrelo 618 ľudí, uzdravilo sa 31 779 osôb. Počet aktívnych prípadov dosiahol 33 466.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Aktuálne je hospitalizovaných 820 osôb a vykonalo sa ďalších 10 377 testov. Český minister zdravotníctva Roman Prymula navrhne zavedenie núdzového stavu, a to zrejme už na najbližšom zasadaní českej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Český premiér Andrej Babiš vo vysielaní stanice TV Nova oznámil, že vláda sa mimoriadne zíde už v stredu.

Riešiť sa podľa neho bude práve vyhlásenie núdzového stavu. Babiš zároveň povedal, že príslušný návrh podporí.

Núdzový stav vyhlasuje vláda ČR a je na to potrebný súhlas Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky.

Nemecko obmedzí počty osôb na verejných zhromaždeniach a rodinných oslavách v oblastiach najviac postihnutých koronavírusom SARS-CoV-2.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová rokovala v utorok o nových opatreniach prostredníctvom videokonferencie s predsedami vlád 16 spolkových krajín, informovala agentúra AFP.

V oblastiach, kde počet infikovaných dosiahne 35 na 100 000 obyvateľov, bude počet účastníkov na zhromaždeniach na verejných priestranstvách alebo v prenajatých priestoroch obmedzený na 50 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda obyvateľom odporúča, aby zhromaždenia v súkromných priestoroch obmedzili na 25 osôb, uvádza agentúra DPA.

V oblastiach s 50 pozitívnymi prípadmi na 100.000 obyvateľov sa povolený počet účastníkov na verejných zhromaždeniach zníži na 25 osôb. V súkromných priestoroch vláda odporúča účastníkov obmedziť na desať.

Takáto reakcia je podľa Merkelovej nevyhnutná na zastavenie šírenia vírusu v súvislosti s nedávnymi ohniskami nákazy spojenými so svadbami, rodinnými zhromaždeniami alebo oslavami, píše AFP.

Občanom, ktorí v reštauráciách a iných prevádzkach uvedú falošné osobné údaje, bude podľa DPA hroziť pokuta v minimálnej výške 50 eur.

"Vieme, že pred nami je ťažké obdobie - a to jesenné a zimné mesiace. Vidíme postupný nárast počtu infikovaných, a to je prirodzene dôvod na znepokojenie, ale vieme tiež to, že sa tomu môžeme postaviť prijatím správnych opatrení. Jasne sme si stanovili priority - udržať chod hospodárstva dovtedy, ako to bude možné v podmienkach pandémie, a chceme, aby mohli deti chodiť do škôl a jaslí tak dlho, ako to bude možné," povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Skryť Vypnúť reklamu

V Spojenom kráľovstve hlásili za posledných 24 hodín 7143 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najvyšší denný nárast zaznamenaný v krajine od začiatku pandémie. V utorok o tom informovala britská stanica Sky News.

V ostrovnej krajine tiež zaznamenali 71 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované novým druhom koronavírusu, čo je najvyšší počet od 1. júla.

Výrazný nárast v počte ochorení nastal po tom, čo počet pozitívnych testov cez víkend klesol. Utorkový údaj predstavuje veľký nárast oproti pondelkovým 4044 potvrdeným prípadom infekcie.

Britská vláda v pondelok oznámila, že stretávanie sa členov rôznych domácností na severovýchode Anglicka bude od stredy večera (30. septembra) zakázané vo vnútri aj v exteriéri, pretože v regióne nastal prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretávanie sa domácností vo vnútri alebo v záhrade bolo protizákonné aj doposiaľ, ale doteraz platilo iba odporúčanie, aby sa nestretávali na verejných miestach, ako sú reštaurácie a bary.

Takisto vládli obavy, že univerzitní študenti budú nútení zostať cez vianočné obdobie na internátoch, ale minister školstva Gavin Williamson povedal, že sa budú môcť vrátiť k rodinám, avšak niektorí sa budú možno musieť najprv vopred izolovať.

Koronavírus v Ázii

Počet nových prípadov nakazenia sa koronavírusom v Južnej Kórei klesol prvý raz po približne 50 dňoch pod 50. Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) v utorok informovalo, že za posledných 24 hodín v krajine pribudlo 38 prípadov nákazy koronavírusom.

Celkovo v Južnej Kórei doteraz zistili 23 699 ochorení, pričom 407 ľudí zomrelo.

Počet infekcií v krajine začal stúpať začiatkom minulého mesiaca, predovšetkým v husto obývanej oblasti hlavného mesta Soul.

Skryť Vypnúť reklamu

Začal sa však znižovať po tom, ako úrady zaviedli prísne pravidlá spoločenského odstupu. KCDC uviedlo, že v oblasti Soulu bolo za posledných 24 hodín zistených len 17 nových prípadov koronavírusu.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 929
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 349
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 675
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 483
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 288
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 081
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 021
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 892
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 617
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 456
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Novinár Marek Vagovič.
Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.

Neprehliadnite tiež

Ubytovanie migrantov zvyšuje napätie medzi Madridom a Kanárskymi ostrovmi

Starostka mesta Morgan pohrozila hotelom pokutou, ak budú od nového roka naďalej prenajímať izby španielskej vláde.

Ilustračná fotografia.

Francúzsky Senát navrhol uznať Náhorný Karabach, Baku protestuje

Ministerstvo si predvolalo francúzskeho veľvyslanca v Baku.

Nevybuchnutá munícia porozhadzovaná v zničenom muničnom sklade v azerbajdžanskom meste Aejgestan, na predmestí Stepanakertu v samozvanom regióne Náhorný Karabach.

Banksyho dielo Vták s granátom sa v Holandsku vydražilo za 170-tisíc eur

Výtvarné dielo vytvorené v roku 2002 kúpil holandský zberateľ.

Banksy svoju skutočnú identitu utajuje.

Partnerka Assangea poprosila Trumpa o udelenie milosti

Assange sa nachádza v britskej väzenskej cele s vysokým stupňom stráženia.

Priaznivci Juliana Assangea.