AŠCHABAD. Autoritársky turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuchamedov odobril v piatok zmeny v ústave tejto stredoázijskej krajiny.
Obsahujú aj vytvorenie novej a potenciálne vplyvnej funkcie v parlamente, čo podnecuje špekulácie, že by sa prezident mohol chystať na odovzdanie moci svojmu synovi, analyzuje agentúra AFP.
Ústavné zmeny zahŕňajú podľa turkménskych štátnych médií zriadenie hornej komory parlamentu, pričom jej predseda sa má stať úradujúcim prezidentom v prípade, že si oficiálna hlava štátu nebude môcť plniť svoje povinnosti.
Predpokladá sa, že predsedom hornej komory by sa mohol stať prezidentov syn Serdar, čím by sa mu otvorila cesta k potenciálnemu neskoršiemu nahradeniu svojho otca vo funkcií, píše AFP.
Prezident Berdymuchamedov prisľúbil, že nová komora parlamentu "pozdvihne činnosť demokratických inštitúcií v krajine na novú úroveň". Dodal, že zákonodarcovia do nej budú volení na budúci rok, po tom, ako prijaté ústavné zmeny vstúpia do platnosti.
Zmeny v ústave odobril pred podpisom prezidenta parlament aj legislatívny orgán s názvom Ľudová rada na telekonferencii, ktorej predsedal Berdymuchamedov.
Annette Bohrová, expertka na Rusko a oblasť strednej Ázie z britského think-tanku Chatham House, uviedla, že väčšina analytikov sa domnieva, že zmienenú vplyvnú pozíciu v novovytvorenej komore parlamentu získa práve 39-ročný Serdar Berdymuchamedov, ktorý je v súčasnosti ministrom výstavby a priemyslu.
Samotné ústavné zmeny pritom podľa Bohrovej neovplyvnia fungovanie autoritárskeho Turkménska, v ktorom sú všetky inštitúcie vrátane parlamentu považované za lojálne prezidentovi.
"Je to trochu ako presúvanie kníh na poličke v čase, keď je jasné, že vláda by mala prijať oveľa naliehavejšie reformy zamerané na záchranu chátrajúcej ekonomiky," povedala Bohrová pre AFP.
Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) na svojej webstránke informovalo, že podrobnosti ústavných zmien sú zatiaľ verejnosti prakticky neznáme, pričom Turkménom ich ešte len majú podrobnejšie predstaviť.
Server zároveň pripomenul, že začiatkom septembra proti pripravovaným zmenám v ústave protestovali v amerických mestách Washington, Houston a Pittsburgh desiatky Turkménov.