PEKING. Čínske úrady v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang zničili tisícky mešít, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na správu Austrálskeho inštitútu strategickej politiky o potláčaní ľudských práv v tomto regióne na severozápade Číny.
Približne 16 000 mešít bolo zničených alebo poškodených, uvádza inštitút vo svojej správe založenej na družicových záberoch zachytávajúcich stovky posvätných miest a štatistických modeloch.
Loading
...
Iné chrámy poškodené neboli

Väčšina mešít bola poškodená v období posledných troch rokov a 8500 mešít bolo podľa odhadov úplne zničených. V Sin-ťiangu zostalo podľa inštitútu menej než 15 500 neporušených a poškodených mešít.
Austrálsky inštitút uviedol, že takmer tretina významnejších islamských posvätných miest - vrátane svätýň, cintorínov a pútnických ciest - v oblasti Sin-ťiang bola zničená.
V oblasti však nebol zničený ani jeden kresťanský či budhistický chrám z tých, ktoré boli predmetom štúdie.
Čína trvá na tom, že obyvatelia oblasti Sin-ťiang majú úplnú náboženskú slobodu.
Peking hovorí o boji proti terorizmu
Hovorca čínskeho rezortu zahraničia Wang Wen-pin minulý týždeň povedal, že v Sin-ťiangu sa nachádza približne 24 000 mešít. To je podľa neho v prepočte na obyvateľa "viac než v mnohých moslimských krajinách".
Inštitút vo štvrtok oznámil, že sieť detenčných zariadení v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na čínskom severozápade sa v uplynulých rokoch značne rozrástla.
V zadržiavaných táboroch je podľa ľudskoprávnych skupín umiestnených viac ako milión Ujgurov a príslušníkov ďalších moslimských menšín, píše AFP.
Peking obhajuje svoje kroky v Sin-ťiangu tvrdením, že detenčné zariadenia sú nevyhnutné v boji proti terorizmu a náboženskému extrémizmu. Wang výskum inštitútu v súvislosti s detenčnými zariadeniami označil za pochybný.