Tchaj-pej 7. júna (TASR) - Taiwanské Národné zhromaždenie schválilo dnes ústavné reformy, ktoré menia volebný systém v prospech dvoch hlavných strán a mali by zmierniť obavy Číny z posunu ostrova k oficiálnemu vyhláseniu nezávislosti.
Dočasné zhromaždenie vzišlo z nedávnych volieb s jediným cieľom ratifikovať zmeny ústavy, ktoré vlani schválil parlament. Pri hlasovaní ich podporilo 249 členov, 48 boli proti. Národné zhromaždenie následne rozpustili.
Na základe prijatých reforiem musí budúce ústavné zmeny najskôr schváliť parlament a potom tiež v referende najmenej 50 percent všetkých oprávnených voličov (nie zúčastnených). Podľa analytikov ide o hranicu, ktorú bude takmer nemožné dosiahnuť, čo by malo uistiť Peking, že Taiwan nevyhlási prostredníctvom referenda nezávislosť.
Čína si nárokuje zvrchovanosť nad ostrovom s demokratickou vládou a obáva sa, že nezávislosť presadzujúci taiwanský prezident Čchen Šuej-pien stanovil časový plán pre jej vyhlásenie prísľubmi prijať novú ústavu pred koncom funkčného obdobia v roku 2008.
V súlade s "reputáciou" zhromaždenia sa dnes jeho niektorí členovia nesúhlasiaci s reformami snažili narušiť zasadnutie, keď vyšli na pódium s plagátmi a výkrikmi ako "Absurdná ústavná revízia spôsobí škody na 10.000 rokov", búchali do stolov, prerušovali predsedu či predkladali jeden procesný návrh za druhým.
Čchenova Demokratická progresívna strana (DPP) a hlavná opozičná Nacionalistická strana (Kuomintang) zmeny podporili, keďže pravdepodobne posilnia ich postavenie v budúcich parlamentoch, uviedli analytici.
Reformy znížia počet poslancov parlamentu na polovicu (113) a zavádzajú volebný systém, pri ktorom budú voliči za každý obvod namiesto súčasných desiatich poslancov voliť v roku 2007 dvoch - jedného priamo a druhého odovzdaním hlasu za stranu.
Zámerom je dostať z parlamentu radikálnejších rebelantov, aby zbor mohol pracovať efektívnejšie. Podľa analytikov však ideologické rozpory budú brániť DPP a Kuomintangu v spolupráci, bez ohľadu na veľkosť parlamentu.
Národnému zhromaždeniu, ktoré bolo privedené na Taiwan z Číny po porážke Kuomintangu komunistami v občianskej vojne v roku 1949, postupne obmedzovali právomoci, keď ostrov prijímal demokratické reformy a zaviedol priame prezidentské voľby.
Členovia zhromaždenia - niekdajšieho symbolu neúspešných ambícií nacionalistov opätovne získať pevninu - tvrdili, že zastupujú volebné obvody v Číne, pokým ich v roku 1991 neprinútili rezignovať. Zhromaždenie rozpustili v roku 2000 a minulý mesiac opätovne zvolili len s cieľom uzákoniť ústavné reformy, ktoré ho úplne zrušia.