SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Poľsko má najviac nových prípadov od začiatku pandémie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

Počet aktuálne nakazených novým druhom koronavírusu v Maďarsku dosiahol vo štvrtok 15 673, pričom za deň pribudlo 750 potvrdených prípadov nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

S ochorením COVID-19 zomrelo sedem starších chronicky chorých pacientov, čím počet obetí stúpol na 709.

Vyplýva to z údajov vládneho servera koronavirus.gov.hu, zverejnených vo štvrtok.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom stúpol na 21 000. Z nákazy sa zotavilo 4 818 osôb. V nemocničnej starostlivosti je 549 ľudí. Na umelej pľúcnej ventilácii je napojených 32 chorých.

V povinnej domácej karanténe, ktorá bola skrátená na desať dní, je 27 403 osôb. Počet laboratórne vyšetrených vzoriek dosiahol 657 437.

Maďarská vláda v uplynulých mesiacoch nakúpila zo zahraničia 2 043 280 kusov testov určených na potvrdenie prítomnosti koronavírusu v tele.

Nákup riadil šéf rezortu diplomacie a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, informoval vo štvrtok spravodajský server 444.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Priemerná cena týchto testov je 4 689 forintov (12,85 eura), uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na otázku poslanca Európskeho parlamentu (EP) za opozičnú Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) Istvána Ujhelyiho.

Europoslanec kritizoval, že zaobstarávanie nie je transparentné, a vytkol tiež, že nákup zdravotníckych potrieb neriadi rezort zodpovedný za zdravotníctvo, ale ministerstvo zahraničných vecí.

V Českej republike pribudlo v stredu celkovo 2 309 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je približne rovnaký počet ako v utorok.

Súvisiaci článok Rakúsko zaradí Prahu medzi rizikové oblasti Čítajte 

Aktuálne v krajine bojuje s infekciou 28 048 ľudí, z ktorých je 628 hospitalizovaných. V priebehu stredy hlásili v ČR aj 11 nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Od začiatku pandémie tak v krajine zomrelo už 555 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet pacientov, ktorí ležia s koronavírusom v nemocniciach, sa za týždeň takmer zdvojnásobil. Pozitívne testovaných bolo v Česku od začiatku pandémie celkovo 55 464 ľudí, z nich 26 861 sa vyliečilo.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

V Poľsku pribudlo od stredy 1 136 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Celkový počet sa tak zvýšil na 82 809.

Podľa tlačovej agentúry PAP to vo štvrtok oznámilo ministerstvo zdravotníctva.

Na ochorenie COVID-19, spôsobované koronavírusom, zomrelo ďalších 25 ľudí a celkovo je v Poľsku 2 369 mŕtvych.

Poľské ministerstvo tiež informovalo, že hospitalizovaných je 1 964 ľudí s podozrením na nákazu koronavírusom, v karanténe sa nachádza 125 220 osôb a 11 089 je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ sa z nákazy v Poľsku vyliečilo 66 158 ľudí.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 3 372 na celkovo 188 106, vyplýva z údajov zverejnených vo štvrtok na webe Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 52 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 3 757.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 1 788 ľudí, od začiatku pandémie už 83 106.

Nemecko síce pandémiu zvláda oveľa lepšie ako jeho susedia, v ostatnom čase tam však výraznejšie stúpa počet nových prípadov nákazy, pričom denné prírastky infikovaných tam aktuálne dosahujú čísla z apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) pribudlo v Nemecku za posledných 24 hodín 2 143 nových prípadov nákazy a 19 súvisiacich úmrtí.

Vo viacerých častiach krajiny sprísňujú v dôsledku nárastu prípadov epidemiologické opatrenia.

Nové prípady nákazy koronavírusom v ruskom hlavnom meste Moskva dosiahli vo štvrtok najvyššiu úroveň od konca júna.

Vyvolalo to obavy z novej vlny prípadov v krajine, ktorá je štvrtou najhoršie postihnutou na svete. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Počet nových denných prípadov infekcie v Moskve bol niekoľko mesiacov pomerne ustálený, okolo 700 denne, ale od 15. septembra sa tieto počty začali znovu zvyšovať.

Ruská metropola zaznamenala vo štvrtok 1 050 nových infikovaných ľudí, čo je najvyšší údaj od 23. júna.

Skryť Vypnúť reklamu

Rusko ako celok potvrdilo 6 595 nových infekcií, čo je najvyšší počet od 12. júla. Webová stránka vlády venovaná koronavírusu uviedla, že 24 percent z nich nemalo klinické príznaky.

Najvyššie počty nových nakazených sú v Moskve, jej okolitých oblastiach a v druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad.

Celkový počet zaznamenaných prípadov nákazy v Rusku dosiahol vo štvrtok 1 128 836 a celkový počet úmrtí 19 948.

Taliansko možno zavedie rozumne cielené karantény (lockdowny) tam, kde to bude potrebné na zastavenie šírenia nového koronavírusu, ale ďalšia celoštátna karanténa je nepravdepodobná.

Taliansky premiér Giuseppe Conte to povedal v interview pre denník La Stampa, z ktorého vo štvrtok citovala tlačová agentúra Reuters.

"Dnes je situácia v Taliansku určite lepšia než v iných európskych krajinách a sme lepšie pripravení - dokonca aj náš zdravotný systém - na zvládnutie prípadného obnoveného prudkého šírenia koronavírusu," uviedol Conte pre denník.

Skryť Vypnúť reklamu

"V súčasnosti vylučujem možnosť všeobecného zatvorenia krajiny; možno sa zavedú - v prípade potreby - rozumne cielené lockdowny," spresnil premiér.

Švajčiarske úrady nariadili karanténu pre 2 500 študentov prestížnej hotelovej školy v Lausanne. Dôvodom sú epidémie ochorenia COVID-19, ktoré prepukli pravdepodobne v dôsledku navštevovania večierkov mimo areálu školy.

Úrady švajčiarskeho kantónu Vaud informovali, že nariadili študentom École hôteli?re de Lausanne, aby dodržiavali karanténu, pretože v súvislosti s množstvom menších epidémií nie sú možné cielenejšie opatrenia.

Vedenie školy robí podľa vlastných údajov všetko pre to, aby mohlo vyučovanie pokračovať online.

Svetová zdravotnícka organizácia i viaceré národné zdravotnícke úrady upozorňujú, že mladí ľudia, ktorí majú tendencie mať ľahší priebeh ochorenia COVID-19 ako staršie vekové skupiny, sú kľúčovým prvkom v pretrvávajúcom šírení koronavírusu v uplynulých týždňoch, najmä v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Ázii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu neskoro večer oznámil, že židovský štát sprísni súčasné reštrikcie a zavedie "úplnú" celoštátnu karanténu (lockdown). Sprísnené opatrenia začnú platiť v piatok. Informovala o tom agentúra DPA.

V piatok 18. septembra začala v Izraeli platiť druhá celoštátna karanténa zavedená na celé súčasné trojtýždňové židovské sviatočné obdobie.

O stredajšom rozhodnutí vládnych predstaviteľov informoval Netanjahu prostredníctvom videosprávy. O aké sprísnenie súčasných obmedzení ide, však neuviedol.

Podľa médií kabinet rozhodol o zatvorení všetkých obchodov s nie nevyhnutným tovarom, ako aj o nových obmedzeniach týkajúcich sa protestov a modlitebných zhromaždení.

Protesty aj vonkajšie hromadné modlitby sa údajne obmedzia na 20-členné skupiny vo vzdialenosti jedného kilometra od domova.

Skryť Vypnúť reklamu

Synagógy by mali byť zatvorené okrem Dňa zmierenia (Jom kippur), ktorý sa začína v nedeľu večer a končí sa o 25 hodín neskôr. Podľa médií sa veriaci budú môcť modliť v malých skupinách.

Sprísnenie súčasných reštrikcií musí ešte schváliť celý kabinet.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo v stredu 6 861 nových prípadov infekcie, čo bol nový rekord v počte denných prípadov nákazy.

Izrael s približne deviatimi miliónmi obyvateľov má teraz jednu z najvyšších mier nákazy koronavírusom na svete na obyvateľa a predstavitelia zdravotníctva upozorňujú, že nemocnice rýchlo zapĺňajú svoje kapacity.

India hlásila vo štvrtok ďalších 86 508 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Premiér Naréndra Módí pritom vidí v zavedení krátkych lokálnych karantén (lockdownov) iba malý úžitok a kritizoval ich. Napísala to tlačová agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

India má doteraz celkovo potvrdených vyše 5,7 milióna prípadov nákazy koronavírusom, čo je druhý najvyšší počet na svete.

Ministerstvo zdravotníctva tiež vo štvrtok oznámilo, že na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom zomrelo ďalších 1 129 ľudí, takže celkovo má krajina 91 149 mŕtvych.

Krajina teda zaznamenala oproti stredajším údajom nárast v počte infekcií aj úmrtí.

V stredu zomrel na COVID-19, dva týždne po prijatí do nemocnice v metropole Naí Dillí, indický minister železničnej dopravy Suréš Angadi. Bol prvým federálnym ministrom a štvrtým indickým zákonodarcom, ktorý tomuto ochoreniu podľahol.

Módí v stredu kritizoval krátke, lokálne lockdowny (karantény), zavedené na niektorých miestach krajiny, a vyhlásil, že India sa nesmie zameriavať len na boj s koronavírusom, ale takisto musí smelo konať aj na ekonomickom fronte.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér požiadal jednotlivé indické zväzové štáty, aby sa zameriavali na testovanie, trasovanie, liečbu a dohľad. Povedal, že karanténne obmedzenia (lockdowny) postihli hladký pohyb tovaru a služieb vrátane zdravotníckych dodávok.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 031
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 894
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 691
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 129
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 103
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 077
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 751
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 737
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 620
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 347
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Maďarsko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Biden má nominovať za ministerku financií Janet Yellenovú

Biden už oznámil viaceré kľúčové postavy svojho kabinetu.

Janet Yellenová.

Mexiko odmieta tvrdenia o vydaní bosa kartelu výmenou za exministra

Exminister obrany údajne spolupracoval s mexickým kartelom.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

V štáte Michigan potvrdili víťazstvo Bidena

Biden v Michigane zvíťazil s náskokom takmer 156 000 hlasov.

Novozvolený prezident Joe Biden.

Polícia zlikvidovala stanový tábor migrantov v centre Paríža

Policajti použili aj slzotvorný plyn a vyhnali migrantov do ulíc mesta.