WASHINGTON. Spojené štáty v stredu oznámili, že Alexandra Lukašenka nemôžu považovať za legitímneho bieloruského prezidenta.
Rezort diplomacie USA vydal toto vyhlásenie po tom, ako Lukašenko v stredu v rámci vopred neohlásenej inaugurácie zložil prezidentskú prísahu na svoje v poradí šieste funkčné obdobie.
Vo štvrtok aj šéf diplomacie EÚ Josep Borrell oznámil, že odmieta uznať Lukašenka za prezidenta, pretože výsledky augustových volieb a jeho stredajšia inaugurácia nemali demokratickú legitimitu.
"Európska únia neuznáva sfalšované výsledky volieb. Na základe tohto princípu nemá takzvaná 'inaugurácia' z 23. septembra 2020 a nový mandát, na ktorý si nárokuje Alexandr Lukašenko, nijakú demokratickú legitimitu," povedal Borrell.
Loading
...
Prezidentské voľby z 9. augusta "neboli ani slobodné, ani spravodlivé. Oznámené výsledky boli zmanipulované a neprinášajú nijakú legitimitu," uviedol hovorca americkej diplomacie v stanovisku zaslanom agentúre AFP.

Alexandra Lukašenka ako legitímneho prezidenta Bieloruskej republiky napriek jeho stredajšej inaugurácii neuznáva viacero krajín EÚ. Medzi prvými toto svoje rozhodnutie oznámili pobaltské štáty Lotyšsko, Litva, Estónsko, ku ktorým sa pridali Nemecko, Česko a Slovensko.
Informoval o tom v stredu ruský spravodajský portál Novaja gazeta. Podľa webu Onet.pl sa k týmto krajinám pripojilo medzičasom aj Poľsko.
Krátko po zverejnení správy o Lukašenkovej inaugurácii sa na viacerých miestach v bieloruskej metropole Minsk začali spontánne protestné zhromaždenia, ktoré pokračovali až do neskorých nočných hodín. Zasahujúce bezpečnostné zložky počas nich opäť zadržali desiatky ľudí a znova sa uchýlili k použitiu neprimeranej sily.
Úrady podľa agentúry Interfax medzičasom popreli správu, že polícia v Minsku použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn a zábleskové granáty.