SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Európa má vyše päť miliónov nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie. Ako sa vyvíja situácia?

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Vo svete sa koronavírusom nakazilo už takmer 32 miliónov ľudí. Počet prípadov nákazy v Európe pritom podľa výpočtov agentúry AFP presiahol päť miliónov.

Súvisiaci článok Koronavírus: Na Slovensku pribudlo rekordných 338 prípadov nákazy (minúta po minúte) Čítajte 

Prvé prípady infekcie sa objavili v Číne vlani v decembri a odtiaľ sa koronavírus rozšíril do ďalších krajín sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo Európa eviduje už 5 000 421 prípadov nákazy, z nich polovicu v štyroch krajinách, a to Rusku, Španielsku, Francúzsku a Spojenom kráľovstve. Európa zaznamenala celkovo 227 130 úmrtí na COVID-19.

Za posledný týždeň bolo podľa WHO hlásených vyše 360-tisíc nových prípadov nákazy, čo je najvyšší počet na kontinente od začiatku pandémie.

Nárast v počte infekcií možno čiastočne vysvetliť prudkým zvýšením testovania v krajinách vrátane Francúzska, v ktorom sa v súčasnosti robí každý týždeň viac ako milión testov.

Napriek vyššiemu testovaniu mnoho menej vážnych a bezpríznakových prípadov zrejme zostáva nezistených.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Koronavírus v Európe

Česko zaznamenalo druhý najvyšší denný prírastok nakazených od začiatku pandémie, v utorok pribudlo 2394 prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na stredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Česko doteraz potvrdilo 53 158 prípadov nákazy a 531 súvisiacich úmrtí. Aktuálny počet nakazených dosiahol 26 476, z nich 581 je hospitalizovaných. Z ochorenia sa zotavilo doteraz 26 151 ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

V dôsledku nepriaznivej epidemiologickej situácie zaradilo Holandsko v utorok večer Česko medzi rizikové krajiny. Ľudia musia po príchode z Česka podstúpiť karanténu, a to aj v prípade, že majú negatívny test na ochorenie COVID-19.

Povinná karanténa sa však netýka ľudí, ktorí cez Holandsko len letecky cestujú do inej krajiny a na letisku neopúšťajú tranzitnú zónu, dodávajú Novinky.cz.

Rakúsko za posledných 24 hodín zaznamenalo 681 nových prípadov nákazy koronavírusom a šesť úmrtí, informoval denník Kurier.

Vo Viedni zaznamenali 305 nových prípadov a tri úmrtia. Spolková krajina Dolné Rakúsko hlási 100 nových prípadov, Horné Rakúsko 92 a Tirolsko 66.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Rakúsko čelí žalobám za šírenie Covid-19 v obľúbenom alpskom stredisku Čítajte 

Celkový počet pozitívne testovaných osôb od začiatku pandémie dosiahol podľa údajov rakúskeho ministerstva zdravotníctva zo stredajšieho rána (8.00 h SEČ) viac ako 40 000. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 777 osôb.

Rakúska vláda v stredu oznámila, že tradičný ples vo Viedenskej štátnej opere sa v roku 2021 neuskutoční z dôvodu pandémie koronavírusu, uvádza na svojej webovej stránke rakúska stanica ORF.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Werner Kogler v spoločnom vyhlásení uviedli, že vláda rozhodnutie o zrušení Opernballu neprijímala ľahko.

Riaditeľ Viedenskej štátnej opery Bogdan Roščič vyjadril v stredu ľútosť v súvislosti so zrušením plesu - Opernball. "Všetci dúfame, že vo februári 2021 budeme môcť opäť zorganizovať ďalší žiarivý Opernball," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Rakúska vláda zároveň čelí právnym krokom v súvislosti s postupom v prípade výskytu COVID-19 v lyžiarskom stredisku Ischgl. Viac ako tisíc ľudí z viacerých krajín splnomocnilo rakúske združenie na ochranu práv spotrebiteľov VSV, aby v ich mene podniklo právne kroky.

Predseda VSV Peter Kolba a jeho tím právnikov podal štyri žiadosti o odškodnenie v mene dvoch turistov a jedného podnikateľa, ktorí sa koronavírusom nakazili, i v mene rodiny jedného muža, ktorý zomrel.

Celkovo sa k združeniu VSV pridalo viac ako 6000 dovolenkárov zo 45 krajín a asi 80 percent z nich malo pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, uvádza na svojej webovej stránke týždenník Der Spiegel. Niektorí ľudia žiadajú odškodné až do výšky 100-tisíc eur.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 3497 na celkovo 184 734.

Skryť Vypnúť reklamu

Chorobe COVID-19 podľahlo za 24 hodín 63 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 3705. Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 1769 ľudí, od začiatku pandémie už 81 670.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 951 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, celkový počet infikovaných už dosiahol 20 450. Zomreli ôsmi chronicky chorí pacienti, celkový počet obetí ochorenia COVID-19 tak dosiahol 702.

Najmladšou obeťou posledného dňa je 48-ročný pacient, ktorý trpel viacerými ochoreniami. Počet aktuálne nakazených je 15 104. Z infekcie sa doposiaľ zotavilo 4644 ľudí.

V nemocniciach liečia 558 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 24 viac než v utorok. Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 35 pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na umelú pľúcnu ventiláciu sú napojení aj viacerí mladí ľudia, ktorí boli pred tým, ako sa nakazili novým druhom koronavírusu, úplne zdraví.

Z epidemiologických príčin zaviedli dištančné vzdelávanie v 202 triedach, pričom toto opatrenie sa týka celých škôl v siedmich prípadoch.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku stúpol od utorka o 974 nových infekcií a celkový počet sa tak zvýšil na 81 673. Na COVID-19 zomrelo ďalších 28 ľudí a celkovo je v Poľsku 2344 mŕtvych.

Ide o nárast oproti údajom oznámeným v utorok dopoludnia, keď úrady hlásili 711 nových potvrdených prípadov infekcie a 18 úmrtí.

Ministerstvo v stredu informovalo, že v nemocniciach je 1971 ľudí s podozrením na nákazu koronavírusom, v karanténe sa nachádza 114 000 osôb a 9962 je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Zatiaľ sa z nákazy v Poľsku vyliečilo 65 561 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V Británii v stredu pribudlo 6 178 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je tretí najvyšší denný nárast od začiatku pandémie a zároveň najvyšší nárast za uplynulé štyri mesiace. Informovala o tom televízia Sky News.

Aktuálny denný prírastok nakazených bol vyšší len 1. mája, keď ich zaznamenali 6201, a 5. apríla, keď pribudlo 6199 infikovaných. V utorok hlásila Británia 4926 nových prípadov nákazy.

Zvýšil sa aj percentuálny podiel pozitívne testovaných osôb z celkového počtu vykonaných testov. Ten stúpol z menej ako jedného percenta v júli a auguste na terajších 2,51 percenta.

Celkovo sa v Británii nakazilo novým druhom koronavírusu 409 729 ľudí. Za posledných 24 hodín pribudlo 37 úmrtí, čím celkový počet obetí na životoch dosiahol 41 862, čo je najviac v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto číslo však zahŕňa len tých pacientov, ktorí zomreli do 28 dní od pozitívneho testu na prítomnosť koronavírusu.

V Rusku pokračuje mierne zvyšovanie denných prírastkov nákazy, ktorá sa už piaty deň po sebe drží nad hranicou šesťtisíc. V utorok pribudlo v krajine 6431 infikovaných.

S ochorením COVID-19 zomrelo za posledný deň 150 ľudí, od začiatku pandémie sa v krajine nakazilo 1 122 241 ľudí, z toho 19 799 nákaze podľahlo.

Rusko je z hľadiska celkového počtu potvrdených prípadov infekcie štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete.

Nemecko za posledný deň eviduje 1769 nových prípadov nákazy, ide o mierny pokles oproti predchádzajúcemu dňu. Celkovo sa doteraz nakazilo 275 927 ľudí.

V súvislosti s COVID-19 zomrelo v Nemecku za posledný deň 13 ľudí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 9409.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas je v karanténe po tom, čo mal jeho ochrankár pozitívny test na koronavírus. Ministerstvo zahraničia uviedlo, že prvý test mal šéf nemeckej diplomacie negatívny.

Rezort v súčasnosti spolupracuje s miestnymi úradmi, aby určili, či je potrebné, aby aj ďalší ľudia prijali náležité opatrenia.

V Chorvátsku za posledný deň pribudlo viac ako dvesto nakazených. Celkovo sa ochorenie COVID-19 potvrdilo už u 15 340 ľudí.

V nemocnici je 278 pacientov, pomoc pľúcnej ventilácie potrebuje 27 z nich. Z ochorenia sa už zotavilo 13 815 nakazených. Z infekciou bojuje stále 1 268 ľudí.

Najhoršia situácia je dlhodobo v Splitsko-dalmatinskej župe a v Záhrebe.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Koronavírus v Ázii

India hlásila v stredu vyše 83-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je po rekorde dosiahnutom v predchádzajúci týždeň určitý pokles. Krajina doteraz potvrdila celkovo vyše 5,6 milióna prípadov infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva takisto hlásilo 1085 nových úmrtí, takže celkový počet mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19 v krajine stúpol na 90 020.

India sa zrejme do niekoľkých týždňov stane najhoršie zasiahnutou krajinou na svete a prekoná Spojené štáty, kde sa koronavírusom nakazilo celkovo takmer 6,9 milióna ľudí.

Za uplynulé dni nastalo v Indii určité zlepšenie a počty začali klesať po rekorde zo 16. septembra, keď v krajine zaznamenali 97 894 nových prípadov nákazy.

Saudská Arábia oznámila, že moslimskí veriaci budú môcť uskutočniť menšie púte do Mekky od 4. októbra.

Súvisiaci článok Saudská Arábia povolí menšie púte do Mekky Čítajte 

Krajina totiž postupne začína rušiť obmedzenia, ktoré sú pre koronavírus v platnosti už sedem mesiacov. Saudskoarabské štátne médiá v utorok informovali, že vláda plánuje umožniť vstup do 6-tisíc návštevníkov denne do Veľkej mešity v Mekke.

Skryť Vypnúť reklamu

V prvej fáze však bude mešita otvorená iba pre občanov Saudskej Arábie a pre ľudí, ktorí v krajine majú trvalý pobyt.

Návštevníci Veľkej mešity sa budú musieť najprv prihlásiť a rezervovať si konkrétny dátum a čas prostredníctvom online aplikácie, aby dodržali pravidlá spoločenského odstupu.

V druhej etape od 18. októbra bude môcť na púť do Mekky prísť maximálne 15-tisíc ľudí denne. Moslimskí veriaci z ostatných štátov budú môcť púť vykonať od 1. novembra, uviedlo vo vyhlásení saudskoarabské ministerstvo vnútra.

Izrael si pripísal nový rekord v počte denných prípadov nákazy. Oznámenie prišlo krátko pred zasadnutím vlády, ktorá má diskutovať o sprísnení novej celoštátnej karantény (lockdownu), píše AP.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo v stredu 6861 nových prípadov, pričom nie sú žiadne náznaky, že sa šíriaca nákaza spomaľuje.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Každý siedmy má nežiadúce účinky. Aká je budúcnosť ruskej vakcíny? Čítajte 

Izrael s približne deviatimi miliónmi obyvateľov má teraz jednu z najvyšších mier nákazy koronavírusom na svete na obyvateľa a predstavitelia zdravotníctva upozorňujú, že nemocnice rýchlo zapĺňajú svoje kapacity.

Vláda minulý týždeň zaviedla celoštátnu karanténu, na základe ktorej sa zatvorili školy, nákupné centrá, hotely a reštaurácie. Ministri pre koronakrízu sa stretnú v priebehu stredy, aby predebatovali ďalšie sprísnenie týchto obmedzení.

Izrael si vyslúžil uznanie na jar, keď rýchlo uzavrel hranice a zaviedol celoštátnu karanténu, aby sa tak zastavilo šírenie vírusu. Vláda ale ekonomiku opäť otvorila príliš skoro a nákaza sa v lete rýchlo rozšírila. Ekonomika sa medzitým z vážneho poklesu spôsobeného prvým lockdownom nezotavila.

Ministerstvo zdravotníctva nariadilo nemocniciam, aby odložili operácie, ktoré nie sú nevyhnutné, a aby otvorili dodatočné oddelenia, pretože počet vážnych prípadov nákazy stále stúpa.

Skryť Vypnúť reklamu

Predstavitelia vlády okrem ďalšieho obmedzenia ekonomických aktivít diskutujú aj o zatvorení synagóg a zákaze protestov, oba kroky by vyvolali hnev verejnosti.

Obmedzenia by prišli v čase, keď izraelskí Židia slávia rad sviatočných dní, ktoré sa nazývajú Vysoké sviatky - Nový rok a Deň zmierenia, a zároveň v čase, keď sa konajú týždenné demonštrácie proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi a jeho postupu v koronavírusovej kríze.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 026
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 500
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 376
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 899
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 519
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 265
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 591
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 479
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 327
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 241
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom plošného testovania.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

15 h

Ktoré okresy si zopakujú testovanie?

2 h

Neprehliadnite tiež

Supermoderná ruská jadrová ponorka Kursk sa potopila v medzinárodných vodách Barentsovho mora 12. augusta 2000.

Zmluva obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní.

24m
Salome Zurabišviliová.

Prezidentka Gruzínska ocenila rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva.

44m
Olympijské hry už raz presunuli, teraz ich už môžu len zrušiť.

Japonsko zažíva druhú vlnu.

56m
Fľaštičky s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. Británia schválila použitie tejto vakcíny minulý týždeň.

Eurokomisia chce kontrolovať vývoz vakcín.

1 h