PEKING. Americký výskumný inštitút Jamestown Foundation v najnovšej správe uviedol, že Čína núti tibetských roľníkov a pastierov do pracovných programov podobných tým, ktoré sa využívajú v prípade moslimských Ujgurov v čínskej provincii Sin-ťiang.
Podľa spomenutej organizácie po týchto krokoch v tibetskej autonómnej oblasti hrozí "strata kultúrneho dedičstva".
Vládne orgány v prevažne budhistickom Tibete na ďalekom západe Číny tvrdia, že programy, ktoré napríklad vidieckych pracovníkov v poľnohospodárstve presúvajú na pozície do tovární, slúžia na splnenie cieľa prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorým je odstránenie extrémnej chudoby do konca roku 2020.
Správa Jamestown Foundation uvádza, že odbornou rekvalifikáciou počas úvodných siedmich mesiacov tohto roka prešlo vyše 500-tisíc vidieckych pracovníkov. Inštitúcia to však považuje za snahy čínskej vlády, aby Tibeťania bez kritického uvažovania akceptovali pročínske názory, hodnoty a postoje.
Ako sa píše v akčnom pláne čínskej vlády z vlaňajška, "cieľom vzdelávacích programov je nastoliť pracovnú disciplínu, čínsky jazyk a pracovnú etiku".
Samospráva mesta Nagqu poznamenala, že účelom týchto programov a prenosu pracovných síl je tiež "efektívne eliminovať lenivých ľudí".
Ako sa ďalej uvádza v správe, dosiaľ premiestnili do iných oblastí Tibetu takmer 50-tisíc ľudí a vyše tri tisícky presídlili do iných regiónov Číny.
Spoločnostiam, ktoré splnia kvóty na nábor preškolených pracovníkov, ponúkajú nenávratný príspevok až 500-tisíc juanov (asi 62-tisíc eur). Pastierov a poľnohospodárov sa snažia finančne motivovať, aby prenechali hospodárske zvieratá a ornú pôdu veľkým štátnym družstvám.