Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
ŽENEVA. Viac než 60 bohatých krajín sveta sa už pridalo ku globálnej iniciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom COVAX, ktorá má zabezpečiť spravodlivý prístup k cenovo dostupným vakcínam proti ochoreniu COVID-19 všade na svete a pre každého.
Spojené štáty, Čína či Rusko sa nepridali
Na aktualizovanom zozname zverejnenom v pondelok však chýbajú napríklad Spojené štáty, Čína či Rusko, upozornila agentúra AFP.
Na výzvu WHO zareagovalo doteraz 64 krajín vrátane Nórska, Island a Európskej komisie v mene 27 členských štátov EÚ. Očakáva sa, že ďalších 38 by sa malo pridať "v nasledujúcich dňoch", uviedla WHO.
Cieľ: Dve miliardy dávok do konca roka 2021
Cieľom nástroja COVAX pod spoločným vedením Globálnej aliancie pre vakcíny a očkovanie (GAVI), Koalície pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie (CEPI) a WHO je urýchliť vývoj a výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19 a zaručiť každej krajine na svete spravodlivý a rovnocenný prístup k nim.

"Budeme pokračovať v dialógu," citovala šéfa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa agentúra DPA. "Je to v záujme každej krajiny na svete," dodal.
"Cieľom iniciatívy COVAX je pracovať s každou krajinou na svete," povedal na virtuálnom brífingu šéf GAVI Seth Berkley na margo nezapojenia sa Číny, v ktorej sa nový koronavírus - ako v prvej krajine na svete - objavil vlani v decembri.
Iniciatíva si kladie za cieľ mať do konca roka 2021 k dispozícii dve miliardy dávok bezpečných a účinných vakcín, pričom bohatšie krajiny majú pomôcť s nákupom vakcín chudobnejším štátom.
Doteraz sa podľa slov Ghebreyesusa podarilo získať len tri miliardy dolárov z 38 miliárd potrebných na účely tohto projektu.