Rozhodnutiu o abdikácii predchádzali týždne protestov pôvodného indiánskeho obyvateľstva, ktorého vodcovia sa domáhajú znárodnenia prírodných zdrojov a priznania väčších práv Indiánom.
Mesa sa pokúšal odísť z funkcie už pred niekoľkými mesiacmi, ale poslanci parlamentu vtedy jeho vôľu neakceptovali. Dnes ich v televíznom prejave vyzval, aby zvážili jeho ďalšie pôsobenie v úrade.
Ako v uplynulých dňoch aj dnes centrum bolívijského hlavného mesta La Paz paralyzovali davy baníkov, roľníkov a Indiánov, ktorí sa zišli na doteraz najmasovejšej demonštrácii. Nahnevaní demonštranti boli vyzbrojení zápalnými fľašami a kameňmi a baníci dokonca aj šúľkami dynamitu, ktoré odpaľovali. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn. Po demonštrácii polícia zadržala 22 ľudí obvinených z použitia dynamitu.
Príčinou krízy je podľa pozorovateľov konflikt medzi ekonomicky a sociálne vyspelými provinciami na východe a zaostalými oblasťami na západe. Požiadavku, aby sa zisky z ťažby a exportu zemného plynu konečne prejavili aj na príjmoch a životnej úrovni širokých vrstiev obyvateľstva, podporujú prevažne indiánski roľníci z náhornej plošiny neďaleko La Pazu, ďalej učitelia, dôchodcovia a pestovatelia koky.
Provincia Santa Cruz dokonca vypísala na august referendum o autonómii a jej snahy podporujú aj provincie Beni, Pando a Taríja. 1 2 3 20 pel