SME

Koronavírus vo svete: Indonézia hlási rekordný prírastok nakazených

India má teraz celkovo vyše 5,4 milióna zaevidovaných prípadov nákazy.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Načítavam video...

Počet potvrdených prípadov nového koronavírusu presiahol vo svete 31 miliónov. Na ochorenie Covid-19 zomrelo viac ako 960-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus v Európe

Rakúsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 563 nových prípadov nákazy koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Po dlhom čase sa na prvom mieste v počte infikovaných osôb nenachádza Viedeň, ale spolková krajina Dolné Rakúsko, kde hlásili v pondelok 181 novonakazených. S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva vnútra o tom informoval spravodajský server OE24.

Od začiatku pandémie COVID-19 zaznamenali v Rakúsku 38 658 pozitívnych výsledkov testov, pričom testovaných bolo celkovo 1 458 095 osôb. Momentálne je v krajine 8375 aktívnych prípadov. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 767 pacientov a 29 516 sa doposiaľ uzdravilo.

V priemere pribudlo v Rakúsku za posledných sedem dní denne 731 nakazených. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 364 pacientov, z ktorých 67 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober na tlačovej konferencii vyjadril nádej, že pozitívny vplyv na vývoj počtu nakazených by mohli mať opatrenia týkajúce sa obmedzení v baroch, kluboch a na súkromných podujatiach, ktoré vstúpili do platnosti v pondelok. "To by malo zaúčinkovať," uviedol v tejto súvislosti.

SkryťVypnúť reklamu

Od pondelka sú v Rakúsku vo vnútorných priestoroch zakázané súkromné stretnutia viac ako desiatich osôb, a to s výnimkou pohrebov, náboženských podujatí a demonštrácií. Za jedným stolom v gastronomických prevádzkach môže sedieť najviac desať ľudí a konzumácia jedál je povolená len pri stole.

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 876 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je o 194 menej než rekordných 1070 zaznamenaných v nedeľu.

V súvislosti s chorobou COVID-19, spôsobovanou vírusom SARS-CoV-2, zaznamenali úmrtie troch chronicky chorých pacientov.

Informovala o tom v pondelok maďarská vláda na internetovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet potvrdených prípadov nákazy stúpol na celkových 18 866, pričom aktuálne je infikovaných 13 779 ľudí. Z nákazy sa zotavilo doposiaľ 4401 osôb. Počet obetí súvisiacich s uvedeným ochorením dosiahol 686.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocniciach ošetrujú 463 chorých na COVID-19, z ktorých 35 musí byť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V povinnej domácej karanténe je v Maďarsku 26 750 ľudí. Laboratóriá do od vypuknutia epidémie koronavírusu do pondelka vyšetrili celkom 626 021 vzoriek.

V Poľsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 748 nových potvrdených prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2. Počet nakazených v krajine tak dosiahol 79 988.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších päť ľudí, čím celkový počet obetí stúpol na 2298. Informovala o tom v pondelok agentúra PAP.

Ide o pokles v porovnaní s 910 novými prípadmi nahlásenými predchádzajúci deň.

Poľské ministerstvo zdravotníctva eviduje, že hospitalizovaných je nateraz 1979 osôb s podozrením na koronavírusovú infekciu, pričom 116 871 ľudí je v karanténe a ďalších 11 956 je pod sanitárno-epidemiologickým dohľadom. Doteraz sa z ochorenia zotavilo 64 604 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajina hlási za posledných 24 hodín 2675 infikovaných, čo je menej ako predchádzajúci deň, keď ich úrady evidovali 2966.

V pondelok o tom informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na informácie Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Za rovnaký čas na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 zomrelo 26 ľudí. Celkovo si vírus na Ukrajine vyžiadal už 3583 obetí.

Od začiatku vypuknutia pandémie koronavírusu zaevidovala Ukrajina celkovo 178 353 prípadov nákazy. Z ochorenia sa celkovo vyliečilo už 78 184 ľudí, pričom za posledný deň pribudlo 672 prípadov uzdravenia.

Najviac nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zaevidovali najnovšie v meste Kyjev (275) a v Charkovskej oblasti (245).

SkryťVypnúť reklamu

Bavorská metropola Mníchov rozhodla v pondelok o opätovnom zavedení povinného nosenia rúšok v určitých verejných priestoroch a rušných uliciach v centre mesta. Toto opatrenie má začať platiť od štvrtka, informuje televízia ORF.

O povinnosti nosiť rúška zakrývajúce ústa a nos rozhodol krízový štáb vedený starostom Dieterom Reiterom v pondelok popoludní z dôvodu stúpajúich počtov osôb nakazených novým druhom koronavírusu.

V nedeľu pripadalo v Mníchove 55,6 nakazených na 100 000 obyvateľov. Bola tým prekročená hranica 50 infikovaných na 100 000 obyvateľov, od ktorej sa na lokálnej úrovni sprísňujú epidemiologické opatrenia.

Opatrenia sa dotknú aj verejného a súkromného života - od štvrtka sa budú môcť napríklad stretávať skupiny najviac piatich osôb alebo členovia dvoch domácností, uviedol Reiter. Platiť to bude v súkromných i verejných priestoroch a v gastronomických prevádzkach.

SkryťVypnúť reklamu

Bavorský premiér Markus Söder pre regionálny rozhlas predtým uviedol, že podporuje zavedenie povinného nosenia rúšok v oblastiach, kde nie je možné dodržiavať odstup, alebo to nie je žiaduce.

V Nemecku podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha pribudlo v pondelok 922 nových prípadov nákazy a žiadne úmrtia. Od začiatku pandémie tak v krajine zaznamenali 273 793 pozitívne testovaných osôb a 9471 ľudí ochoreniu podľahlo.

Cieľom je podľa Spahna oddeliť ich od ostatných pacientov a zamedziť tak možnej nákaze.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn vzhľadom na stúpajúci počet nakazených predstavil v pondelok stratégiu vlády v boji proti novému druhu koronavírusu na jeseň a zimu, píše denník Die Welt.

Rýchlotesty na protilátky sa budú okrem iného robiť návštevníkom ošetrovateľských zariadení, aby sa tak zabránilo šíreniu vírusu na týchto rizikových miestach.

SkryťVypnúť reklamu

Od polovice októbra by mali byť zriadené špeciálne ambulancie, kde sa bude ľuďom s príznakmi ochorenia COVID-19 merať telesná teplota. Cieľom je podľa Spahna oddeliť ich od ostatných pacientov a zamedziť tak možnej nákaze.

Belgicko zaznamenalo za uplynulý týždeň 62-percentný nárast infekcií novým typom koronavírusu. Uviedla v pondelok tlačová agentúra Belga s odkazom na údaje Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano.

V období medzi 11. a 17. septembrom bolo v Belgicku v priemere 1196,1 nových prípadov nákazy denne, čo predstavuje nárast o 62 percent voči predminulému týždňu.

V pondelok ráno belgické úrady evidovali celkom 102 295 kontaminácií vírusom Sars-Cov-2 od vypuknutia epidémie, pričom len v priebehu nedele identifikovali 1547 nových pozitívnych prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Sciensano potvrdil, že v období medzi 13. a 19. septembrom (od nedele do soboty) bolo v Belgicku v priemere 44 hospitalizácií denne spojených s nákazou COVID-19.

Na stabilnej úrovni však v uvedenom období zostala úmrtnosť pacientov nakazených vírusom - na úrovni 2,4 úmrtí denne. V pondelok ráno Belgicko v spojitosti s COVID-19 evidovalo celkom 9948 úmrtí.

Znepokojivý je však nárast miery kontaminácie na 100 000 obyvateľov. V období od 4. do 17. septembra počet infikovaných v prepočte na počet obyvateľov stále rástol; posledné údaje sa ustálili ma miere 117,7 nových infekcií na 100 000 obyvateľov, čo znamená až 111-percentný nárast voči obdobiu z konca augusta a začiatku septembra.

Hlavní britskí zdravotnícki experti odporučili v pondelok zvýšiť stupeň výstrahy pred šírením koronavírusu z tretieho na štvrtý stupeň päťdielnej škály. Informovala o tom televízia Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

V Spojenom kráľovstve podľa spoločného odporúčania hlavných zdravotníckych predstaviteľov Anglicka, Severného Írska, Škótska a Walesu dochádza k rapídnemu, možno aj k exponenciálnemu nárastu prípadov nákazy.

Očakáva sa, že britský premiér Boris Johnson v utorok po zasadnutí vládneho krízového tímu oznámi nové opatrenia na spomalenie šírenia vírusu SARS-CoV-2.

V Británii za uplynulých 24 hodín pribudlo 4368 prípadov nákazy novým koronavírusom a 11 úmrtí. Celkový oficiálny počet úmrtí je 41 788, v tomto údaji sú však zahrnuté iba osoby, ktoré zomreli do 28 dní od pozitívneho testu na prítomnosť koronavírusu. Celkový počet úmrtí pripisovaných koronavírusu vo Veľkej Británii je viac ako 57-tisíc, pripomína denník Guardian.

V posledných dňoch rýchlo rastie aj počet pacientov napojených na pľúcnu ventiláciu, predovšetkým v nemocniciach v Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu

Po období, ktoré charakterizoval nízky počet infekcií a úmrtí, dochádza v súčasnosti k rapídnemu a pravdepodobne aj k exponenciálnemu nárastu počtu prípadov v rozsiahlych oblastiach vo všetkých štyroch častiach Spojeného kráľovstva, uvádza sa v spoločnom vyhlásení hlavných zdravotníckych predstaviteľov Anglicka, Severného Írska, Škótska a Walesu.

Experti vyzvali obyvateľov, aby zachovávali fyzický odstup, nosili rúška a pravidelne si umývali ruky. Len tak možno podľa nich zamedziť tomu, aby počas jesene došlo k vysokému nárastu počtu úmrtí a nadmernému tlaku na britské verejné zdravotníctvo.

"Prosíme Vás: dodržiavajte pravidlá, starajte sa jeden o druhého a tak to spoločne prekonáme," uvádza sa vo vyhlásení štvorice expertov.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí stupeň výstrahy platil v Británii od polovice júna, keď bol v reakcii na dlhodobý pokles počtu prípadov nákazy znížený zo štvrtého stupňa.

V prípade zvýšenia výstrahy na najvyšší piaty stupeň by existovalo reálne riziko preťaženia britského zdravotníctva.

Koronavírus v Amerike

Kanadská provincia Quebec v nedeľu oznámila nové obmedzenia pre zhromaždenia, aby zabránila druhej vlne nákazy novým druhom koronavírusu. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Počet ľudí, ktorí sa môžu zísť "v prenajatých sálach, modlitebniach, na oslavách a svadbách", klesá z 250 na 50. Nariadenie platí už od pondelka, uviedol minister zdravotníctva Christian Dubé.

V troch regiónoch provincie - vrátane miest Montreal a Quebec, kde je vyhlásený oranžový stupeň pohotovosti - sú takéto zhromaždenia obmedzené na 25 ľudí, povedal Dubé na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenia sa nevzťahujú na divadlá ani kiná, kde je jednoduchšie dodržiavať bezpečný odstup, dodal minister.

"Šírenie nákazy sa zvýšilo v troch socio-hygienických regiónoch," spresnil Dubé novinárom. "Počet prípadov narastá a naše možnosti starať sa o chorých klesajú," dodal.

"Žiadame vás, aby ste sa kontaktovali čo najmenej a nenavštevovali sa navzájom... Nechodievajte na rodinné obedy, na večere s priateľmi a na večierky," upozornil.

Kanada zažíva v posledných týždňoch nárast v počte prípadov nákazy koronavírusom. Quebec a susedné Ontário, najťažšie zasiahnuté provincie, dôrazne zakročujú proti veľkým zhromaždeniam a súkromným večierkom.

Ontário od nedele rozšírilo obmedzenia pre súkromné stretnutia - dovtedy platné v mestách Toronto a Ottawa - aj na celú provinciu. Stretnutia sú teraz obmedzené na desať ľudí vo vnútorných priestoroch a na 25 ľudí vonku.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia, ktorí organizujú večierky a prekročia tieto limity, dostanú pokutu najmenej 10 000 kanadských dolárov (7587 amerických).

Kanada zaznamenala dosiaľ 143 649 prípadov choroby COVID-19, spôsobovanej novým druhom koronavírusu, a 9217 úmrtí.

Koronavírus v Ázii

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1 130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

India má teraz celkovo vyše 5,4 milióna zaevidovaných prípadov nákazy a očakáva sa, že do niekoľkých týždňov prekoná aj Spojené štáty, ktoré sú v súčasnosti krajinou s najväčším počtom doposiaľ hlásených infekcií. Uviedla to tlačová agentúra AP s odvolaním sa na ministerstvo.

India zaznamenala od začiatku pandémie celkovo 87.882 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované novým druhom koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyše 60 percent aktívnych prípadov nákazy je sústredených v piatich z 28 indických štátov: Maháraštra, Karnátaka, Ándhrapradéš, Tamilnádu a Uttarpradéš.

Napriek neustálemu nárastu v prípadoch vláda naďalej uvoľňuje protipandemické obmedzenia, aby pomohla ekonomike, ktorá sa v druhej štvrtine roka zmenšila o 24 percent.

V pondelok po šiestich mesiacoch znovu otvoria aj svetoznámu historickú pamiatku Tádž Mahal v štáte Uttarpradéš, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Pri tomto monumentálnom pomníku budú platiť určité obmedzenia, napríklad povinné nosenie rúška, meranie teploty návštevníkov a udržiavanie bezpečného fyzického odstupu.

V Indonézii zaznamenali za posledných 24 hodín 4176 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je doposiaľ najvyšší denný prírastok. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Mimovládna moslimská organizácia Muhammadiyah pre narastajúce počty nových prípadov žiada vládu, aby presunula regionálne a komunálne voľby plánované na 9. decembra.

Podľa organizácie nebola vláda doposiaľ schopná dostať pandémiu pod kontrolu najmä pre nedostatočnú koordináciu opatrení a komunikáciu s verejnosťou.

Hovorca indonézskeho prezidenta Joka Widoda podľa DPA vyhlásil, že voľby sa nepresunú. Zároveň dodal, že voľby "budú sprevádzať prísne opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia COVID-19."

Po tom, čo denný nárast prípadov presiahol tisícku, vydali miestne úrady rozsiahle nariadenia na obmedzenie spoločenských aktivít a zamedzenie šírenia vírusu.

Počet nových prípadov nákazy v Indonézii stúpa po tom, čo vláda v júni zmiernila opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Indonézia patrí medzi krajiny, ktoré vykonávajú najmenší počet testov na obyvateľa na svete.

Koronavírus v Oceánii

Na väčšine územia Nového Zélandu v pondelok prestanú platiť obmedzenia súvisiace so šírením koronavírusu.

Výnimkou bude akurát najväčšie mesto Auckland, kde sa v auguste vyskytli početné ohniská nákazy, pre ktoré následne uvalili viacero opatrení.

Po stretnutí s poprednými zákonodarcami o tom v pondelok informovala predsedníčka vlády Jacinda Ardernová.

V prípade spomenutého Aucklandu pristúpili aspoň k určitej úľave zavedených nariadení, keďže na zhromaždeniach sa po novom bude môcť zúčastniť stovka osôb namiesto doterajšieho počtu desať ľudí.

"Auckland potrebuje trošku viac času. Sme na správnej ceste, ale v Aucklande je naďalej potrebný opatrný prístup," povedala Ardernová.

Zdravotnícke orgány v pondelok nehlásili žiadne nové prípady ochorenia COVID-19.

Na Novom Zélande je momentálne 62 aktívnych prípadov, 33 pochádza z miestnych komunít a zvyšných 29 majú na svedomí ľudia vracajúci sa zo zahraničia.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu