New York 6. júna (TASR) - Predstavitelia USA a Severnej Kórei sa dnes stretli v New Yorku - po druhý raz za necelý mesiac a po tom, čo Washington vyzval Pchjongjang na návrat na zablokované rokovania o jeho jadrovom zbrojnom programe. Dnes to oznámili americkí predstavitelia.
"Naši zástupcovia sa stretli so severokórejskými zástupcami," povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Sean McCormack, ktorý na Floride sprevádzal šéfku diplomacie Condoleezzu Riceovú. Hovorca dodal, že Riceovú o obsahu stretnutia zatiaľ neinformovali, takže nemôže poskytnúť reakciu.
Iný americký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, predtým vo Washingtone uviedol, že USA zastupoval Joseph DeTrani - osobitný vyslanec pre šesťstranné rokovania o severokórejských jadrových ambíciách, ako aj Jim Foster - riaditeľ kancelárie Štátneho departmentu pre kórejské záležitosti. Zdroj dodal, že o osobné stretnutie minulý týždeň požiadala severokórejská strana.
Zatiaľ sa nevie, kto zastupoval Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), ktorej misia sa k rozhovorom nevyjadrila.
Šesťstranné rokovania uviazli v júni 2004 po tom, čo KĽDR svoju účasť zastavila argumentujúc "nepriateľskou" politikou USA.
Na rokovaniach sa zúčastňujú USA, KĽDR, Južná Kórea, Čína, Rusko a Japonsko.
USA a Severná Kórea v minulosti využili tzv. newyorský kanál na nadviazanie vzájomného kontaktu, keďže spolu nemajú oficiálne diplomatické styky.
"Newyorský kanál zostáva otvorený a používaný, vrátane občasných telefonických kontaktov so severokórejskými predstaviteľmi v New Yorku," povedal ďalší americký predstaviteľ, tiež za podmienky zachovania anonymity.
USA a KĽDR neabsolvovali žiadne podstatné rozhovory od ostatného priameho stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v New Yorku 13. mája. Na tomto stretnutí - prvom po piatich mesiacoch - USA vyzvali Severnú Kóreu "na návrat na šesťstranné rozhovory ako najlepšiu cestu pre vyriešenie jadrovej záležitosti a pre riešenie obáv všetkých strán," povedal druhý americký zdroj.
Ako dodal, Američania na májovom stretnutí požiadali Severokórejčanov, aby svoju odpoveď predložili radšej osobne, a nie prostredníctvom vyhlásenia alebo telefonátu.
"Dúfame, že Severná Kórea odpovie skoro," povedal hovorca Bieleho domu Scott McClellan novinárom, ktorí prezidenta Georgea W. Busha sprevádzali na Floridu na regionálnu konferenciu. "V tých rokovaniach chceme pokročiť vpred a vážne diskutovať, ako pokročiť v návrhoch, ktoré sme načrtli," povedal hovorca.
Na otázku, či Čína robí dosť, aby KĽDR presvedčila k návratu na rokovania, McClellan označil Peking za "partnera" v tomto úsilí a dodal: "Vždy sa dá urobiť viac."
Bushova administratíva interne debatuje tiež o tom, či záležitosť nastoliť OSN, ktorá by mohla na KĽDR uvaliť sankcie. Minister obrany Donald Rumsfeld však predtým bagatelizoval možnosť rýchleho rozhodnutia.
"V tejto veci nepadlo žiadne rozhodnutie. Vláda Spojených štátov je na ceste šesťstranných rozhovorov," povedal Rumsfeld novinárom v thajskom Bangkoku.
Americká administratíva sa naposledy pokúsila otázku jadrových ambícií KĽDR predložiť Bezpečnostnej rade OSN v apríli 2003, tieto snahy však neviedli nikam kvôli výhradám Číny a Ruska voči návrhu USA, aby BR prijala vyhlásenie odsudzujúce Pchjongjang za oživenie svojho jadrového programu.
1 ari pel