Americkí komentátori a analytici sa zdráhajú predpovedať výsledok novembrových prezidentských volieb, ale v jednom sa zhodujú.
Pokiaľ bude ich hlavnou témou výkon súčasného prezidenta pri epidémii koronavírusu v Spojených štátoch, Donald Trump v Bielom dome po štyroch rokoch skončí.
Väčšina Američanov si myslí, že Trump pandémiu nezvládol a zhoršil jej vplyv na Spojené štáty. A teraz, keď do volieb zostáva menej ako päťdesiat dní, prišiel legendárny washingtonský novinár Bob Woodward sa svedectvom, že Trump o nebezpečnom potenciáli epidémie od začiatku vedel, ale zatajil to pred americkou verejnosťou.

Skoro by sme mohli povedať, že Woodward, ktorý s kolegom Carlom Bernsteinom otvoril aféru Watergate a v roku 1974 tak dostal z Bieleho domu republikánskeho prezidenta Richarda Nixona, si teraz pripíše ďalší veľký zárez.
V utorok vyšla jeho kniha s názvom Rage (Hnev), jej najvýživnejšie pasáže boli však zverejnené už minulý týždeň a mohli by byť pre Trumpa predzvesťou politickej smrti.
Oveľa vážnejšie ako chrípka
Sedemdesiatsedemročný Woodward píše, že už na začiatku februára Trump na základe varovania amerických tajných služieb a zdravotníkov vedel, že koronavírus môže byť „smrteľnou vecou, viac smrtiacou ako vážna chrípka“. Lenže americkej verejnosti hovoril opak.
Na konci februára napríklad tvrdil, že počet nakazených v Spojených štátoch „počas niekoľkých dní klesne k nule“.
Zároveň obviňoval demokratov, že nebezpečenstvo vírusu z politických dôvodov zveličujú, verejne vyhlasoval, že ide o ich „nový podvod“.
Trump vedel, ako zle sa situácia vyvíja, nechcel však vraj vyvolávať paniku, a tak ešte v marci vo svojich verejných vyjadreniach nebezpečenstvo vírusu zámerne podcenil. Teraz má pandémia v krajine už takmer 200-tisíc obetí, približne 6,5 milióna ľudí sa nakazilo.
Prezident Woodwardovu knihu označil „za politickú vraždu na objednávku“. Trump tým slávneho novinára zaradil medzi „nepriateľov ľudu“, ako občas nazýva celú žurnalistickú obec. Lenže o to viac vyniká jeden už na prvý pohľad veľmi podivný rozpor.