MINSK, BRATISLAVA. Flautistka Maria Kolesnikovová sa podľa vlastných slov nikdy nepovažovala za političku, ale pred augustovými prezidentskými voľbami obchádzala Bielorusko po boku kandidátky Sviatlany Cichanovskej.
Ani Cichanovská v sebe nevidí političku, ale nahradila svojho známejšieho manžela, ktorý skončil vo väzení. Za mrežami pred voľbami skončil aj Kolesnikovovej favorit, opozičný politik Viktor Babariko, ktorému viedla prezidentskú kampaň.
Z Kolesnikovovej sa nakoniec stala nakoniec jedna z kľúčových postáv povolebného vývoja v Bielorusku, lebo sa napriek tlaku miestnej polície rozhodla ostať v krajine, kým napríklad Cichanovská odišla do exilu.
Päť rokov väzenia

Kolesnikovovú sa pokúsili bieloruské bezpečnostné zložky dostať nasilu na Ukrajinu, no cestou roztrhala pas a nemohla tak prekročiť hranicu. Skončila vo väzení a teraz už aj čelí obvineniu za podkopávanie národnej bezpečnosti.
Za to, že sa postavila výsledkom zmanipulovaných volieb a diktátorovi Alexandrovi Lukašenkovi, jej hrozí päť rokov väzenia. Ten v ženách ako ona vidí skutočné ohrozenie svojej moci, pričom neverí, že by konali len z vlastných pohnútok.
„Mali sme voľby a tie priniesli výsledky. Je čas prestať burcovať spoločnosť,“ povedal v stredu Lukašenko, ktorý podľa oficiálnych výsledkov získal viac ako osemdesiat percent hlasov a už mesiac a pol čelí státisicovým protestom.
Podľa jeho verzie udalostí posledných mesiacov sa Cichanovská či Kolesnikovová stali súčasťou desaťročného plánu západných krajín na jeho zvrhnutie po 26 rokoch pri moci.
Povedal to na stredajšom stretnutí s jemu spriaznenými aktivistami. „Hlavnými agresormi sú Spojené štáty a niektoré európske štáty,“ povedal podľa opozičného webu Tut.by.