Haag/Chartúm 6. júna (TASR) - Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu dnes začal oficiálne vyšetrovanie podozrení zo spáchania vojnových zločinov v regióne Darfúr na západe Sudánu.
Sudán v reakcii na tento krok vyhlásil, že žiadneho podozrivého z vojnových zločinov nevydá na stíhanie mimo svojho územia.
Madžzúb al-Chalífa, vedúci vládneho tímu vyjednávačov pre Darfúr, však vyhlásil, že ak ICC a iné subjekty vyšlú pozorovateľov na procesy pred sudánskymi súdmi, budú vítaní.
"Ak v ICC alebo inde chcú sledovať, čo sa deje, sú vítaní, ale ak chcú začať procesy so Sudáncami, toto je neprijateľné," povedal Chalífa agentúre Reuters. "Vyšetrovanie je súčasťou systému procesov," dodal.
Viac ako dva roky trvajúce nepokoje v Darfúre si od začiatku roku 2003 vyžiadali desaťtisíce mŕtvych. Arabské milície, spojenci vlády v Chartúme, sú obviňované z rozsiahlej kampane znásilňovania, zabíjania a drancovania.
Humanitárne organizácie počet zabitých odhadujú na 300.000, asi dva milióny ľudí bolo vyhnaných z ich domovov.
Bezpečnostná rada (BR) OSN skonštatovala, že Sudán neurobil prakticky nič, aby zodpovedných postavil pred spravodlivosť, a nariadila ICC, aby začal vyšetrovanie. Ide o prvý prípad, ktorý ICC pridelili bez súhlasu zainteresovanej vlády. Vyšetrovania momentálne prebiehajú aj v Konžskej demokratickej republike (KDR) a Ugande, v týchto prípadoch však s výslovným súhlasom tamojších vlád.
Rozhodnutie BR o darfúrskom vyšetrovaní po dlhom váhaní nakoniec nezablokovali ani USA, ktoré boli proti vytvoreniu ICC v obavách z politicky motivovaných podnetov proti americkým občanom.
Sudán v marci oznámil, že zatkol prvých 15 príslušníkov vojenských a bezpečnostných síl obvinených zo zabíjania a znásilňovania civilistov a vypaľovania dedín v Darfúre. Ministerstvo spravodlivosti vtedy uviedlo, že dotyční budú stíhaní pred domácimi súdmi.
Chalífa oznámil, že vláda už spustila procedúru vyšetrovania a procesov za zločiny v Darfúre a vyzvala medzinárodných pozorovateľov, aby pojednávania monitorovali. "Sme si istí, že s naším justičným systémom budú spokojní," povedal Chalífa, vedúci politického oddelenia vládnej strany, ktorá dominuje vo vláde a v parlamente.
Podľa rímskeho štatútu ICC ak je akýkoľvek podozrivý stíhaný pred vierohodným a spravodlivým domácim súdom, nemusí byť poslaný do Haagu.
Spojenými národmi vymenovaný výbor pre problematiku vojnových zločinov v Darfúre však vyjadril názor, že sudánsky justičný systém nie je schopný uskutočniť vierohodné procesy.