SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Vo Francúzsku pribudlo vyše 10-tisíc nových prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Indii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

V Českej republike v stredu pribudlo 2 139 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, laboratóriá otestovali 17 249 vzoriek. Informuje o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Vôbec prvýkrát pribudlo v krajine za deň viac ako 2000 nakazených, píše český spravodajský web idnes.cz. V utorok v susednej krajine zaznamenali necelých 1700 prípadov nákazy.

Doteraz v Česku na Covid-19 otestovali celkovo viac ako 1,1 milióna ľudí, nákaza sa potvrdila u 41 032 z nich. Počet aktívnych prípadov je 17 619.

Z nákazy sa v susednej krajine vyliečilo už takmer 23-tisíc ľudí, 482 osôb jej podľahlo. V nemocniciach sa aktuálne lieči 388 pacientov s Covid-19.

České ministerstvo zdravotníctva od piatka 18.00 h z dôvodu prudkého nárastu nových prípadov zakazuje akcie na státie vo vnútorných priestoroch pre viac ako desať ľudí s výnimkou výstav, trhov a podobných podujatí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 780 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím počet aktívnych prípadov dosiahol 7051.

Skryť Vypnúť reklamu

Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ vyliečilo 28 044 pacientov, vyplýva zo štvrtkových údajov ministerstva zdravotníctva platných k 09.30 h, o ktorých informoval denník Kurier.

V Rakúsku dosiaľ zaznamenali 758 súvisiacich úmrtí a 35 853 pozitívnych výsledkov testov. Tých bolo doteraz vykonaných 1 395 111. V nemocniciach je hospitalizovaných 319 osôb, z toho 55 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Najviac nakazených hlásia spolkové krajiny Viedeň, Horné a Dolné Rakúsko. V rakúskej metropole pribudlo 366 nakazených, čím sa tam celkový počet pozitívne testovaných zvýšil na 12 052.

Francúzsko zaznamenalo vo štvrtok 10 593 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín a dosiahlo tak nový denný rekord. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet nakazených novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 v krajine je už 415 481.

Predchádzajúci denný rekord infikovaných bol 10.561 a zaznamenali ho 12. septembra.

Prudký nárast prípadov je výsledkom vyššej miery nákazy, ale tiež masívneho zintenzívnenia v testovaní. Francúzska vláda testuje ľudí na ochorenie COVID-19 bezplatne, čo spôsobuje dlhé rady pred testovacími centrami v mestách po celej krajine.

Počet ľudí, ktorí vo Francúzsku zomreli na koronavírus, sa vo štvrtok zvýšil o 50 na 31 095, čo je druhý najvyšší počet za dva mesiace - predtým bolo 11. septembra hlásených 80 úmrtí.

V Poľsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 837 nových potvrdených prípadov infekcie koronavírusom.

Ide o štvrtý najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Najviac prípadov (903) pribudlo 21. augusta, keď bolo vykonaných 29 600 testov. Druhý najvyšší nárast bol zaznamenaný o deň neskôr (900 prípadov, 25 700 testov) a tretí 27. augusta (887 prípadov, vyše 28 200 testov).

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina nových prípadov (168) bola zaznamenaná v mazowieckom vojvodstve. Za predchádzajúcich 24 hodín sa vykonalo vyše 22 100 testov.

Vek 16 obetí sa pohybuje od 51 do 89 rokov, pričom išlo prevažne o ľudí s inými zdravotnými komplikáciami.

Celkovo sa infekcia novým druhom koronavírusu v Poľsku doteraz potvrdila u 76 571 ľudí, z ktorých 2253 zomrelo.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1917 osôb, 84 je napojených na pľúcnu ventiláciu. V karanténe je 103 425 osôb, z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 62 725 ľudí.

Laboratórne testy v Maďarsku potvrdili v uplynulých 24 hodinách nákazu novým druhom koronavírusu v 710 prípadoch, čím počet infikovaných stúpol na 15 170.

V súvislosti s chorobou COVID-19, ktorá je spôsobovaná uvedeným vírusom, zaznamenali úmrtie deviatich chronicky chorých pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nich osem bolo vo veku nad 70 rokov a jeden muž mal 42 rokov, informovala maďarská vláda na stránke koronavirus.gov.hu.

Počet obetí stúpol na 663. Z nákazy sa doposiaľ zotavilo 4227 osôb. Počet aktuálne infikovaných je 10 280, z nich 43 percent je z Budapešti.

V nemocničnej opatere je 328 chorých na COVID-19, z ktorých je 21 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Nemecko oznámilo vo štvrtok ráno 2194 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je druhý najvyšší denný nárast od polovice apríla. S odvolaním sa na údaje Inštitútu Roberta Kocha o tom informovala agentúra DPA.

Nad 2000 stúpol počet pozitívne testovaných osôb naposledy 21. augusta. Vrchol pandémie a najvyššie prírastky nakazených zaznamenalo Nemecko koncom marca a začiatkom apríla, keď ich bolo viac ako 6000. Odvtedy sa ich počet priebežne znižoval, avšak koncom júla začal opäť narastať.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko celkovo eviduje už 265 857 nakazených a 9371 úmrtí, pričom do štvrtku boli hlásené tri ďalšie obete na životoch. Ochorenie COVID-19 podľa odhadov Inštitútu Roberta Kocha prekonalo už 237 300 ľudí.

Situácia je momentálne vážna najmä v štyroch bavorských regiónoch - ide o mestá Würzburg, Kulmbach, Kaufbeuren a Garmisch-Partenkirchen, píše denník Die Welt.

V posledných mesiacoch sa v Nemecku koronavírusom nakazili predovšetkým mladí ľudia, ktorí sú menej ohrození ťažkým priebehom respiračného ochorenia COVID-19.

Inštitút Roberta Kocha však v utorok upozornil na to, že čoraz viac sa nákaza vyskytuje aj u starších osôb nad 80 rokov. "Od minulého týždňa je viditeľný ľahký nárast prípadov nákazy u starších vekových skupín; tento priebeh je potrebné pozorne sledovať," uviedol inštitút.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by totiž došlo k nakazeniu rizikových skupín obyvateľstva, bude potrebné počítať s vyšším počtom hospitalizovaných, ako aj nárastom úmrtí.

Ukrajina hlási rekordný denný počet prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín tam zaznamenali 3584 infikovaných. Vo štvrtok o tom informovala agentúra UNIAN s odvolaním sa na informácie tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

Za rovnaký čas na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 zároveň zomrelo 60 ľudí. Celkovo si vírus na Ukrajine vyžiadal 3400 obetí, informuje agentúra Ukrinform na základe údajov Národnej bezpečnostnej rady.

Od začiatku vypuknutia pandémie koronavírusu Ukrajina zaevidovala celkovo 166 244 prípadov nákazy. Doterajší počet všetkých vyliečených pacientov je 73 913, pričom vo štvrtok pribudlo 1589 prípadov uzdravenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Afrike

Prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa v stredu večer oznámil, že jeho krajina od 1. októbra otvorí svoje hranice. Minister zdravotníctva JAR tvrdí, že úmrtnosť na ochorenie v krajine klesá, informovala agentúra AP.

Hranice JAR budú otvorené pre návštevníkov z krajín, ktoré podľa nej nepatria medzi vysoko rizikové oblasti v súvislosti so šírením nového druhu koronavírusu. Cestujúci sa budú na hranici musieť preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorého platnosť nepresahuje 72 hodín od vycestovania.

JAR bola na tom v súvislosti s koronavírusom najhoršie v júli, keď denný počet nových nakazených dosiahol 15-tisíc. V utorok však zaznamenali v krajine len 772 nových prípadov nákazy.

V ostatných dňoch krajina zaznamenala výrazný pokles aj v počte nakazených, ktorých v dôsledku infekcie prijímajú v nemocniciach, ako aj pokles v úmrtiach spôsobených ochorením COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Ramaphosa však varuje pred druhou vlnou koronavírusu: "Druhá vlna by bola pre našu krajinu ničivá."

Novým druhom koronavírusu sa v JAR doposiaľ "pravdepodobne" nakazilo 12 miliónov ľudí - tvrdil to minister zdravotníctva JAR Zweli Mkhize. Znamenalo by to, že bolo doposiaľ nakazených viac ako 20 percent z 58 miliónov obyvateľov krajiny. Mkhize sa odvolával na štúdie, ktoré sa venovali rozboru krvných vzoriek miestnych obyvateľov.

Podľa výsledkov iných štúdií by mohlo byť imúnnych voči koronavírusu až 40 percent miestnej populácie, tvrdil Mkhize.

"Južná Afrika zaznamenáva ústup (počtu nových prípadov nákazy), čo nastoľuje otázku úrovne imunity, ktorá v našej spoločnosti už môže existovať," uviedol Mkhize.

Skryť Vypnúť reklamu

V krajine bolo doposiaľ potvrdených viac než 650-tisíc prípadov nákazy koronavírusom, čo je takmer polovica všetkých prípadov na africkom kontinente.

Na následky ochorenia COVID-19 v JAR zahynulo 15 641 z 33-tisíc celkového známeho počtu úmrtí v Afrike, čo je menej než počet úmrtí v Spojenom kráľovstve či Taliansku.

Skutočný počet úmrtí v dôsledku tohto ochorenia však môže byť omnoho vyšší. Od začiatku mája do polovice septembra zaznamenali v JAR o 44-tisíc viac úmrtí, než je historický priemer.

"Myslíme si, že na COVID-19 zomrelo skôr 30-tisíc a nie 15-tisíc ľudí," uviedol Šábír Mádhí, učiteľ vakcinológie na univerzite v Johannesburgu. "Musíme uznať, že došlo k mnohým úmrtiam mimo nemocníc," dodal.

Aj napriek tomu je však úmrtnosť v JAR relatívne nízka. Podľa niektorých odborníkov je možné, že milióny obyvateľov jej chudobných obcí si vybudovali kolektívnu imunitu v dôsledku nákazy inými druhmi koronavírusu, ktoré spôsobujú napríklad prechladnutie alebo chrípku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Boli im (vírusom) vystavení a vybudovali si kľúčovú bunečnú imunitu, ktorá im pomáha v boji proti vážnym účinkom ochorenia COVID-19," uviedol Mádhí, ktorý je v JAR vedúcim výskumníkom klinických testov očkovacej látky proti koronavírusu, ktorú vyvíja Oxfordská univerzita v spolupráci v farmaceutickou firmou AstraZeneca.

Koronavírus v Ázii

V Indii opäť zaznamenali rekordný denný prírastok počtu nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Za posledných 24 hodín tam pribudlo 97 894 prípadov, čo je dosiaľ najviac od začiatku pandémie.

Podľa štvrtkových údajov indického ministerstva zdravotníctva tak počet potvrdených prípadov infekcie vzrástol na viac ako 5,1 milióna, informovala agentúra AP.

Za posledný deň okrem nakazených pribudlo aj 1132 súvisiacich úmrtí, čím sa ich celkový počet od začiatku pandémie zvýšil na 83 198.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na rýchlosť, akou momentálne pribúda počet nakazených, sa očakáva, že India prekoná už v priebehu niekoľkých týždňov v celkovom počte infikovaných Spojené štáty americké.

USA sú v súčasnosti - s vyše 6,6 miliónmi potvrdených prípadov - v počte infikovaných najviac zasiahnutou krajinou na svete, zatiaľ čo India je v tomto smere na druhom mieste.

V súčasnosti v Indii denne otestujú približne milión osôb. Mnohí experti však tvrdia, že to stále nie je dostatočné a infikovaných je v skutočnosti v krajine omnoho viac ako uvádzajú štatistiky. To potvrdili aj viaceré nedávne štúdie, ktoré skúmali protilátky na tento vírus medzi obyvateľmi veľkomiest ako Naí Dillí či Bombaj.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 6. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 7. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. Úprava osobného motorového vozidla
 10. Important information for Brazilians living in Slovakia
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 719
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 310
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 664
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 978
 5. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 11 671
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 317
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 173
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 600
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 511
 10. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 407
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Česká republika, Nemecko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Matovič oznámil 2 581 nových prípadov, Orava a Bardejov plošne testujú (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 36 183. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 134 obetí.

Od soboty sa ulice vyprázdnia.
Premiér Igor Matovič.

Na Orave sa začal pilotný projekt testovania na Covid-19 (minúta po minúte)

Testovanie zabezpečujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci. Odberné miesta sú otvorené od 8.00 do 12.00 h a od 13.00 do 20.00 h.

Celplošné testovanie na Orave.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Stovky ľudí v Poľsku protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií

Súd rozhodol, že vykonávanie umelého prerušenia tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu je protiústavné.

Protest v Poľsku.

V Antverpách zhabali takmer 1,4 tony kokaínu

Skupinu pašerákov sledovali od začiatku tohto roka.

Žeriavy v prístave v Antverpách.

USA uvalili sankcie na iránsky mediálny zväz za zasahovanie do volieb

Ide o skupinu kontrolovanú iránskymi revolučnými gardami.

Iránsky duchovný vodca ajatolláh Sajjid Alí Husejní Chámeneí.