ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Viac ako sedemsto europoslancov, s nimi 2500 zamestnancov Európskeho parlamentu, nespočetné množstvo lobistov, novinárov a ďalších ľudí.
Po práci využívajú služby miestnych taxikárov, hotelov, reštaurácii, ktoré na týždeň zvýšia ceny.
Ani nie tristotísicový francúzsky Štrasburg do veľkej miery žije z toho, že je jedným z rokovacích miest Európskeho parlamentu, ktorý sa sem za bežných okolností presúva raz mesačne na týždeň. Teraz však je pandémia a poslanci ostávajú v Bruseli.
Temný rok pre Štrasburg

V hlavnom sídle europarlamentu sa v stredu odohral aj prvý prejav o stave Únie, ktorý predniesla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jej predchodcovia doteraz vždy rečnili v Štrasburgu.
Poslanci sa však v alsaskom meste neukázali od februára, čím ešte zvýraznili škody spôsobené pandémiou. Rokovania sa totiž do veľkej miery presunuli do online priestoru, teraz prebiehajú v Bruseli, aby sa obmedzili presuny.
„Z ekonomického pohľadu to bol pre Štasburg dosť temný rok,“ hovorí pre web Politico starostka mesta Jeanne Barseghianová. „Úplné zrušenie tohtotýždňového zasadnutia bola ďalšia ťažká rana.“