Luxemburg 6. júna (TASR) - Proces ratifikácie návrhu európskej ústavnej zmluvy pokračuje podľa luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera aj po dnešnom oznámení o odklade referenda vo Veľkej Británii.
Počas dnešného zasadnutia ministrov financií členských krajín Európskej únie v Luxemburgu Juncker zdôraznil, že proces ratifikácie nie je mŕtvy a musí ísť ďalej.
"Britská vláda dnes nepovedala, že neuskutoční referendum, chcú však počkať na budúcotýždňový summit, aby videli, čo si ostatné krajiny Európskej únie myslia o ratifikácii," pripomenul Juncker.
Švédsky premiér Göran Persson očakáva od rozhodnutia Veľkej Británie závažné dôsledky na prijímanie ústavy v ostatných európskych krajinách. Krok Londýna bezpochyby vyvolá nové diskusie aj v ostatných štátoch, kde je naplánované všeľudové hlasovanie, podčiarkol Persson v dnešnom rozhovore pre švédsky rozhlas.
Ku konkrétnym dôsledkom na pripravovaný proces ratifikácie ústavy v štokholmskom parlamente sa predseda švédskej vlády odmietol vyjadriť.
Göran Persson krátko po odmietnutí európskej ústavy francúzskymi a holandskými voličmi oznámil, že jeho vládny kabinet okamžite preruší proces ratifikácie, ak aj ostatné krajiny Európskej únie budú požadovať nové rokovania o ústavnej zmluve.
Český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda vidí Európu po negatívnom výsledku referenda vo Francúzsku a Holandsku v krízovej situácii. Podľa neho bude teraz dôležité prijať kroky vedúce k pokračovaniu ratifikácie ústavy.
Európska únia potrebuje novú silu, aby prekonala krízu, uviedol šéf českej diplomacie po dnešnom stretnutí s predsedom saskej vlády Georgom Milbradtom v Drážďanoch. Podľa Svobodu má francúzske referendum vplyv na nálady v Európe. Situácia je zložitá a jednoduché odpovede na ňu neexistujú, dodal český minister zahraničných vecí.
Rozhodnutie Veľkej Británie by podľa dánskeho ministra zahraničných vecí Pera Stiga Möllera mohlo ohroziť termín stanovený na začiatok novembra budúceho roka, dokedy by podľa dohody mali všetky členské krajiny EÚ ratifikovať text ústavy.
Podľa Möllera si Kodaň stále myslí, že všetky krajiny by mali mať možnosť rozhodnúť o ústave, aj keď sa v súčasnosti zdá byť náročnejšie dosiahnuť ratifikáciu vo všetkých štátoch k 1. novembru 2006.