SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Koronavírus vo svete: V Rakúsku pribudlo vyše sedemsto nakazených

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Brazílii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Koronavírus v Európe

SkryťVypnúť reklamu

Spojené kráľovstvo zaznamenalo v stredu prvýkrát od mája takmer 4000 nových prípadov nákazy koronavírusom a silnejú obavy, že krajina je na pokraji druhej vlny pandémie.

Informáciu priniesla tlačová agentúra AP.

Vládne údaje ukazujú, že nových denných prípadov je 3991, čo je výrazný nárast oproti utorkovému údaju 3105 nakazených. Hoci viac testovania znamená aj viac zachytených prípadov infekcie, je jasné, že koronavírus sa stále šíri. Najnovší denný prírastok je viac ako dvojnásobný oproti úrovni hlásenej pred niekoľkými týždňami.

Predstavitelia Británie nedávno zakázali v Anglicku spoločenské zhromaždenia viac než šiestich osôb, a to vo vnútri aj vonku. Hoci mnoho z nedávnych prípadov tvoria mladší ľudia, sú obavy, že sa zrejme nakazia aj tí zraniteľnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda v stredu hlásila, že v priebehu posledného dňa zomrelo ďalších 20 ľudí, ktorým diagnostikovali ochorenie COVID-19.

Celkovo má Spojené kráľovstvo už 41 684 úmrtí, teda najvyšší počet v Európe a piaty najvyšší na svete. Ostrovná krajina hlásila 20. augusta 41 483 mŕtvych.

V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 789 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čím počet aktívnych prípadov dosiahol 6 660.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 301 pacientov, vyplýva zo stredajších údajov ministerstiev vnútra a zdravotníctva, o ktorých na svojej webovej stránke informovala stanica ORF.

Súvisiaci článok V Česku opäť prudko stúpol počet nakazených, prekonal rekord Čítajte 

V Rakúsku dosiaľ zaznamenali 739 súvisiacich úmrtí a 35 118 pozitívnych výsledkov testov. Tých bolo doteraz vykonaných 1 379 839. V nemocniciach je hospitalizovaných 267 osôb, z toho 54 leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na vysoký počet nakazených zaradí Nemecko v stredu popoludní rakúske hlavné mesto Viedeň medzi rizikové oblasti. Pre on-line vydanie magazínu Standard to potvrdil zdroj z prostredia vlády.

"Od 5. septembra evidujú (vo Viedni) výrazne viac ako 50 novoinfikovaných na 100 000 obyvateľov, preto sme nútení konať," uviedol zdroj.

Osoby prichádzajúce do Nemecka z rizikových oblastí sa musia preukázať negatívnym testom na koronavírus, ktorý nie je starší ako 48 hodín.

Na karanténny zoznam zaradilo Viedeň pred niekoľkými dňami aj Švajčiarsko.

Očakáva sa, že po rokovaní kancelára Sebastiana Kurza a ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera so zástupcami okresov, ktoré sú na koronavírusovom semafore zaradené do oranžovej zóny, zverejní vláda prísnejšie opatrenia týkajúce sa obmedzenia počtu účastníkov súkromných osláv vrátane svadieb na približne desať.

SkryťVypnúť reklamu

Sprísnené opatrenia by sa mali dotknúť aj gastronomických prevádzok a zrejme dôjde aj k uzavretiu klubov a diskoték, píše webový portál OE24.

V oranžovej zóne je zaradených aktuálne sedem rakúskych okresov vrátane Viedne a Innsbrucku; v žltej zóne ich je 35.

V Maďarsku stúpa počet obetí v súvislosti s nákazou nového druhu koronavírusu. Za posledný deň zomrelo osem chronicky chorých ľudí a potvrdených prípadov nákazy pribudlo 581, informovala vláda v stredu na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Celkový počet obetí dosiahol 654 a infikovaných 14 460. Z nákazy sa zotavilo 4153 osôb. Aktuálne je nakazených 9653 ľudí.

V nemocničnej opatere je 324 pacientov, z nich 18 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V povinnej domácej karanténe je umiestnených 29 005 ľudí. Laboratóriá vyšetrili už 567 691 vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr úrady oznámili, že v meste Nyíregyháza na severovýchode krajiny sa v domove dôchodcov nakazilo 21 seniorov zo 61 tamojších obyvateľov.

Príslušné orgány nasadili epidemiologickú zásahovú jednotku, ktorej úlohou je lokalizovať ohnisko nákazy a urobiť opatrenia pre zabránenie ďalšiemu šíreniu nákazy. Jednotka má k dispozícii aj mobilné laboratórium.

Hír TV zdôraznila, že analýza odpadových vôd v tomto meste naznačila prudký nárast počtu infikovaných v nadchádzajúcich dňoch.

Pred piatimi dňami potvrdili nákazu koronavírusom 25 klientom a štyrom zamestnancom domova dôchodcov na ulici Kamaraerdei út v Budapešti. Tamojšie orgány nariadili okamžitú dezinfekciu priestorov sociálneho zariadenia.

Na Ukrajine pribudlo za posledných 24 hodín rekordných 76 úmrtí súvisiacich s nákazou novým druhom koronavírusu a tiež 2 958 nových prípadov infekcie. Z ochorenia COVID-19 sa za tento čas vyliečilo 1 514 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v stredu na webovej stránke Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), o ktorých informovali agentúra Ukrinform a denník The Guardian.

Predošlý rekordný denný prírastok v počte úmrtí (72) tam zaznamenali minulý týždeň, pripomína The Guardian.

Na Ukrajine zaevidovali od začiatku pandémie celkovo už 162.660 prípadov nákazy a 3340 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo už 72.324 osôb.

V rámci najnovšieho denného prírastku zaznali najviac nových prípadov v Ternopiľskej oblasti (380), Odeskej (284), Charkivskej oblasti (272) a hlavnom meste Kyjev (356).

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Poľsku za posledných 24 hodín zvýšil o 600 a dosiahol 75 734, informovalo v stredu poľské ministerstvo zdravotníctva, ktoré citovala agentúra PAP.

SkryťVypnúť reklamu

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo ďalších desať osôb, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 2237. Z ochorenia sa od začiatku pandémie uzdravilo už 62.110 ľudí.

Ministerstvo taktiež informovalo, že pre podozrenie z nákazy je hospitalizovaných 2007 ľudí, ďalších 94 273 je v karanténe a 8062 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku úrady oznámili 4. marca. Poľsko vyhlásilo 20. marca stav epidémie. Vláda 31. marca oznámila ďalšie obmedzenia pohybu obyvateľstva.

Niektoré obmedzenia boli 20. apríla zrušené a v priebehu mája aj júna pokračovalo postupné uvoľňovanie opatrení. Poľsko však od augusta zaviedlo prísnejšie obmedzenia vo vojvodstvách s narastajúcimi počtami nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

V Španielsku prekročil v utorok oficiálny počet úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom 30 000.

Celkový počet infikovaných sa zvýšil na viac ako 600 000, čím sa krajina stala prvou v Európe, ktorá presiahla túto hranicu. Informovala o tom agentúra AP.

Nové údaje španielskeho ministerstva zdravotníctva ukázali v utorok večer ďalších 9400 nových potvrdených prípadov a 156 úmrtí.

V Španielsku sa počty prípadov nákazy znova zvyšujú od polovice júla, pričom krajina zaznamenáva jedny z najprudších nárastov v Európe.

U viac než polovice novoinfikovaných sa neprejavili príznaky ochorenia COVID-19 a z veľkej časti ide o ľudí vo veku 20-60 rokov, ktorí nepotrebovali liečbu, píše AP.

Zdravotnícki pracovníci v regióne hlavného mesta Madrid zorganizovali v utorok menej početné protesty pri vstupoch do zdravotných stredísk a menších nemocníc a žiadali viac zdrojov na ošetrovanie pacientov s COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenej 8,5 percenta nemocničných lôžok v Španielsku aktuálne využívajú na ošetrovanie takmer 10 000 pacientov s novým koronavírusom. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 1 273 ľudí.

Úrady v Madride budú selektovať mestské časti a v oblastiach, kde sa koronavírus šíri rýchlejšie, pristúpia k obmedzeniu pohybu obyvateľstva.

Nové opatrenia vrátane obmedzenia mobility sa s najväčšou pravdepodobnosťou dotknú južných štvrtí mesta, kde býva predovšetkým robotnícka trieda. Práve v tejto lokalite sa ochorenie COVID-19 od augusta šíri rýchlym tempom.

Zástupca šéfa regionálneho úradu zdravotníctva Antonio Zapatero povedal, že ľudia naďalej organizujú veľké zhromaždenia a často zabúdajú na odstupy a nosenie tvárových masiek.

Ako ďalej dodal, polícia bude monitorovať dodržiavanie povinnej izolácie, keďže sa zistilo, že minimálne 90 osôb s pozitívnym testom na koronavírus nerešpektovalo karanténu a vybralo sa do spoločnosti iných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku zatvorili v dôsledku šírenia nového druhu koronavírusu už 81 škôl. Len od minulého týždňa tam pritom zatvorili 53 škôl a 2100 tried, informoval v stredu francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer.

"V porovnaní s minulým týždňom máme medzi študentmi približne 1200 nových prípadov COVID-u," povedal Blanquer pre televíznu stanicu LCI. "Triedy zatvárame hneď, ako sa tam objavia tri prípady," dodal.

Minister zároveň zdôraznil, že počet zatvorených škôl predstavuje len malý zlomok z celkových zhruba 60.000 zariadení v celom Francúzsku. Začiatok školského roka pritom vzhľadom na koronakrízu označil za "najlepší možný".

Francúzske úrady však varovali, že vzhľadom na skutočnosť, že už od augusta narastá počet prípadov nákazy, by mohli byť potrebné ďalšie reštrikcie.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzita v Montpellieri na juhu Francúzska informovala, že prerušila výučbu na svojej lekárskej fakulte po tom, ako tam malo pozitívne testy na koronavírus 60 študentov, ktorí sa zúčastnili na párty.

Výučbu pre druhý a tretí ročník na lekárskej fakulte prerušila aj Univerzita v Rennesi, kde malo pozitívne testy 83 študentov.

Vo Francúzsku zaznamenali za posledných 24 hodín takmer 8000 nových prípadov infekcie. Ide o mierny pokles oproti rekordnému prírastku vyše 10.000 prípadov zo soboty.

Za uplynulých sedem dní sa výrazne zvýšil počet ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19, a to na celkových 2713, z ktorých 479 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS).

Toto číslo je výrazne nižšie ako na vrchole pandémie, keď bolo vo Francúzsku na JIS-kách približne 7 000 ľudí. Tamojšia vláda sa však už pripravuje na druhú vlnu nákazy, ktorá by mohla prísť na jeseň spolu s chladnejším počasím, uvádza AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Červený stupeň ohrozenia v súvislosti s koronavírusom aktuálne platí v 82 zo 101 francúzskych departementov.

Vo Francúzsku od začiatku pandémie zaznamenali 395 104 prípadov nákazy a 30.999 súvisiacich úmrtí.

V Rumunsku pribudlo za posledných 24 hodín 1713 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je najvyšší denný nárast v krajine od začiatku pandémie. S odvolaním sa na vládne údaje o tom informovala agentúra Reuters.

Počet osôb, ktoré mali pozitívne výsledky testov na koronavírus SARS-CoV-2, tak v Rumunsku od začiatku pandémie stúpol na 107 011.

Počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 dosiahol 4 285 a približne 50 000 ľudí sa uzdravilo.

Úrady v krajine nariadili v marci prísny lockdown a zatiaľ čo protivírusové opatrenia boli uvoľnené, zakrývanie nosa a úst je od 15. mája povinné vo verejnej doprave i uzavretých verejných priestoroch.

SkryťVypnúť reklamu

Približne tretina zo všetkých prípadov sa vyskytla v štyroch oblastiach - v hlavnom meste Bukurešť, v meste Brašov v Sedmohradsku a v župách Argeš a Prahova.

Vláda v pondelok po polročnej výluke znovu otvorila školy pre zhruba 2,8 milióna žiakov a nariadila im zakrývať si nos a ústa.

V krajine sa majú 27. septembra uskutočniť voľby, v ktorých si občania zvolia približne 3000 starostov po celej krajine. Prebiehať budú podľa prísnych zdravotných a bezpečnostných pravidiel.

Koronavírus v Ázii

Izrael zaznamenal v stredu 5523 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo predstavuje rekordný denný nárast. Doposiaľ najvyšší bol aj počet vykonaných testov, v priebehu utorka nahlásili výsledky 55 734 odberov. Informovali o tom noviny The Times of Israel.

SkryťVypnúť reklamu

Rekordný počet nakazených bol potvrdený dva dni predtým, ako sa v Izraeli začne druhá celoštátna karanténa, ktorá je reakciou na prudké šírenie vírusu v priebehu posledných týždňov.

Súvisiaci článok Izrael zavedie na tri týždne celoštátnu karanténu Čítajte 

V reakcii na pokračujúci nárast počtu prípadov izraelská vláda v stredu ráno rozhodla, že materské, základné a stredné školy sa uzavrú už vo štvrtok. Ministri o tom rozhodli prostredníctvom telefonického hlasovania na základe odporúčaní epidemiológov a rezortu zdravotníctva.

Podľa nových údajov, ktoré boli zverejnené v stredu ráno, v Izraeli evidujú 42.862 aktívnych prípadov nákazy. Od začiatku pandémie ich celkovo potvrdili 166.794.

V izraelských nemocniciach sa momentálne nachádza 535 pacientov vo vážnom stave, 138 z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Stredne ťažký stav má 213 infikovaných, zatiaľ čo u zvyšku má ochorenie mierny alebo asymptomatický priebeh.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu utorka sa nezvýšil počet úmrtí, ktorých v Izraeli evidujú 1147.

Izrael od piatka zavádza druhú celoštátnu karanténu na celé nadchádzajúce trojtýždňové obdobie židovských náboženských sviatkov.

Opatrenie začne platiť na židovský Nový rok 18. septembra a skončí sa 9. októbra sviatkom Sukot (Sviatok stánkov). Prvá celoštátna karanténa platila od polovice marca do mája.

V Indii zaznamenali už viac ako päť miliónov prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, pričom len za posledných 24 hodín tam pribudlo 90 123 infikovaných.

S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom v stredu informovali agentúry Reuters a AFP.

India sa tak po USA stala druhou krajinou na svete, ktorá prekonala hranicu päť miliónov nakazených. Od začiatku pandémie zaznamenali v Indii už 82 091 úmrtí, z toho 1290 pribudlo za posledných 24 hodín.

India hlásila v ostatných dňoch rekordné denné prírastky, pričom len za posledných 11 dní tam celkovo pribudlo vyše milión prípadov nákazy. Stredajší prírastok bol tiež vysoký, avšak nie rekordný.

V celkovom počte dosiaľ evidovaných prípadov predstihujú Indiu len Spojené štáty, kde už zaregistrovali 6,59 milióna nakazených.

Indii trvalo 167 dní od začiatku pandémie, kým dosiahla prvý milión nakazených, druhý milión dosiahla už len za ďalších 21 dní, teda oveľa rýchlejšie ako USA či Brazília.

Za ďalších 29 dní už India zaznamenávala ako tretia krajina na svete (po USA a Brazílii) viac ako štyri milióny prípadov a začiatkom septembra už predstihla aj Brazíliu, uviedol denník Times of India.

V súčasnosti v Indii denne otestujú približne milión osôb. Mnohí experti však tvrdia, že to stále nie je dostatočné a infikovaných je v skutočnosti v krajine omnoho viac ako uvádzajú štatistiky.

To potvrdili aj viaceré nedávne štúdie, ktoré skúmali protilátky na tento vírus medzi obyvateľmi veľkomiest ako Naí Dillí či Bombaj.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 2. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 3. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 4. Zvonenie v ušiach?!
 5. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 6. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 233
 2. Všetkým lepí pred voľbami 9 724
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 711
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 691
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 125
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 274
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 852
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 841
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pokusy dostať losa von z trate neboli úspešné.


TASR 3 h
Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie.

Podiel zaočkovaných ľudí proti covidu vo vysoko rizikových skupinách je nízky.


TASR 4 h
Miroslav Wlachovský.

Ministri Stredoeurópskej päťky hovorili o Ukrajine, migrácii aj budúcnosti OBSE.


TASR 4 h

Kontraband mal hodnotu 157 miliónov eur.


SITA 5 h

Sportnet

Denis Kukučka odohral posledné minúty za OK Častkovce.

Bol to najkrajší moment mojej kariéry, vyhlásil.


5 h
Spartak Trnava.

Ďuriš sa presadil aj v druhom ligovom dueli.


Sportnet 4 h
Damian Lillard.

Bude spolupráca s Giannisom fungovať? Mala by.


5 h
Momentka zo zápasu SBŠ Ostrava - MBK Ružomberok.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. septembra. Aký je program dňa?


Sportnet 3 h
SkryťZatvoriť reklamu