ANKARA. Turecko vyzvalo Európsku úniu (EÚ), aby upustila od politiky "slepej" podpory členských štátov Grécka a Cypru v spore o práva na energetický prieskum vo východnom Stredozemnom mori.
V piatok to vyhlásil hovorca ministerstva zahraničia Hami Aksoy.

Aksoy reagoval na štvrtkové stretnutie lídrov Francúzska, Grécka, Cypru, Malty, Talianska, Španielska a Portugalska, ktorí zase vyzvali Turecko, aby ukončilo "jednostranné a ilegálne aktivity" v oblasti a obnovilo diskusiu pre zmiernenie napätia. Predstavitelia vyjadrili "plnú podporu a solidaritu" Cypru a Grécku, ktoré čelí tureckej konfrontácii, a varovali, že EÚ je pripravená na nadchádzajúcom summite vytvoriť sankčný zoznam, ak Turecko neprestane.
Vyhlásenie predstaviteľov siedmich juhoeurópskych štátov je podľa Aksoya "zaujaté, odtrhnuté od reality a bez právneho základu". "EÚ a ďalšie krajiny, ktoré podpísali deklaráciu, by sa mali vzdať svojich jednostranných a zaujatých postojov, ktoré slepo presadzujú pod zámienkou solidarity," uviedol hovorca.
Aksoy tiež vyzval Grécko, aby podniklo kroky k zmierneniu napätia. Napríklad, aby podporilo iniciatívu NATO, ktorej cieľom je znížiť riziko ozbrojeného konfliktu, a stiahlo vojnové lode, ktoré monitorujú aktivity tureckej prieskumnej lode. Ju samotnú pritom sprevádzajú turecké vojnové lode.
Napätie medzi Gréckom a Tureckom sa vystupňovalo po tom, ako Ankara vyslala prieskumné plavidlo Oruc Reis, aby hľadalo ložiská plynu a ropy.
Prieskum však zasahuje do vôd, na ktoré si Grécko a Cyprus nárokujú výlučné ekonomické práva.
Grécko a Cyprus obviňujú Turecko z porušovania medzinárodného práva a "diplomacie delových člnov". Turecko trvá na tom, že obraňuje svoje práva a práva tureckých Cyperčanov na ich spravodlivý podiel na potenciálnych ložiskách plynu v oblasti. Všetky strany pritom v oblasti nasadili vzdušné aj námorné sily, aby zdôraznili svoje nároky.