MINSK. Bieloruský Vyšetrovací výbor ubezpečil, že preveruje správy o nadmernom použití sily, ktorého sa podľa podnetov občanov dopustili príslušníci bezpečnostných zložiek proti účastníkom masových demonštrácií.
Informovala o tom v piatok agentúra Interfax.

Vyšetrovací výbor svojím vyhlásením reagoval na podnet bieloruského exministra kultúry Pavla Latušku, ktorý sa po nedávnych prezidentských voľbách pridal k opozícii.
Latuškovým podnetom na neprimerané násilie používané voči demonštrantom sa však Vyšetrovací výbor odmietol zaberať.
Deklaroval, že tento podnet neobsahuje "žiadne informácie o konkrétnych trestných činoch, obetiach a iných okolnostiach".
So žiadosťou prešetriť policajnú brutalitu sa na Vyšetrovací výbor opakovane obracali aj členovia Koordinačnej rady bieloruskej opozície.
Masové protesty sa v Bielorusku začali po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta, takže trvajú už mesiac. Za víťaza volieb bol ústrednou volebnou komisiou vyhlásený súčasný prezident Alexandr Lukašenko, ktorý tento post zastáva od roku 1994.
Najpočetnejšie bývajú protivládne zhromaždenia vždy v nedeľu. Priemerná účasť na nich podľa odhadov médií presahuje stotisíc ľudí.
V prvých dňoch protestných akcií bolo zadržaných asi 7000 ľudí, väčšina z nich už bola medzičasom prepustená. V posledných dňoch však polícia opäť prikročila k zatýkaniu demonštrantov.
Protesty v Bielorusku si vyžiadali aj obete na životoch. Ich počet sa v závislosti od zdroja rôzni.
Lukašenkova najväčšia rivalka Sviatlana Cichanovská oznámila 25. augusta, že o život prišlo najmenej šesť ľudí.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva eviduje štyri obete.
Odborníci OSN na ľudské práva majú zdokumentovaných 450 prípadov zlého zaobchádzania s ľuďmi počas zadržania na polícii.