Kábul 30. januára (TASR) - Komisia poverená zorganizovaním Lója Džirga - tradičnej veľkej rady, miestnej formy parlamentu - sa dnes zišla na svojom prvom zasadaní v Kábule. Lója Džirga bude mať za úlohu vymenovať budúcu prechodnú vládu, ktorá nahradí dočasnú administratívu súčasného premiéra Hamída Karzaja.
Prvé zasadanie 21-člennej prípravnej komisie otvoril osobitný zástupca OSN v Afganistane Lachdar Brahímí a predseda komisie, afganský novinár a expert na ústavné právo Muhammad Izmail. Členovia komisie potvrdili svoju vôľu pracovať podľa dohôd z Bonnu a vytvorili tri výbory.
Prvý výbor má stanoviť princípy fungovania budúcej Lója Džirga - na jeho čele stojí Muhammad Tahír Burgi.
Druhý výbor by mal pod vedením námestníka kábulského ministerstva baní a priemyslu Mahfúza Nédahího vybrať kvalifikované osobnosti, ktoré by mali vo veľkej rade pôsobiť.
Tretiu komisiu, ktorá má za úlohu nadviazať kontakty s obyvateľstvom krajiny, povedie vedúci katedry žurnalistiky Kábulskej univerzity Muhammad Kazím Hahang.
Vytvorenie prípravnej komisie oznámil v piatok pri príležitosti návštevy generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana dočasný premiér Hamíd Karzaj.
Lója Džirga musí byť zvolaná pred uplynutím šesťmesačného mandátu súčasnej dočasnej vlády. Karzajov kabinet sa moci ujal 22. decembra. Podľa dohody z Bonnu Džirga zvolí prechodnú vládu, ktorá bude fungovať 18 mesiacov pred zorganizovaním afganských volieb.
Vo veľkom zhromaždení budú zastúpení predstavitelia etnických, náboženských a regionálnych skupín krajiny, avšak po prvý raz aj ženy. Podpredsedníčkou prípravnej komisie sa preto stala Mahbúba Hukukmalová. Problémom Lója Džirga je, že sa môže stať arénou pre kmeňové a regionálne rivality, ktoré ohrozujú krehký mier v Afganistane.
Očakáva sa, že radu Lója Džirga zvolá bývalý afganský kráľ Muhammad Záhir, ktorý od zvrhnutia v roku 1973 žije v talianskom exile. Záhir zvolal radu Džirga naposledy v 60. rokoch. Mnohí Afganci túto radu považujú za poslednú legitímnu, a to aj napriek podobným pokusom z 80. a 90. rokov.