LONDÝN. Farmaceutická firma AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu po tom, ako sa u jedného z účastníkov prejavila zatiaľ nevysvetlená choroba.
Ide o bežný postup pri testovaní nových liečiv a vakcín, aby sa zabezpečilo, že nespôsobia u dobrovoľníkov vážne vedľajšie účinky.
Britsko-švédska AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Koncom augusta začali s finálnou treťou fázou klinických testov, ktoré sa konajú v Británii, Brazílii, Spojených štátoch a Juhoafrickej republike.
Loading
...
Hovorkyňa spoločnosti Michele Meixellová uviedla, že AstraZeneca testovanie v dôsledku incidentu, ku ktorému došlo u pacienta v Británii, dobrovoľne prerušila.
Medicínsky portál Stat News dodáva, že presné okolnosti incidentu neboli bezprostredne známe. Stanovisko hovorí iba o "potenciálne nevysvetlenej chorobe".

"Pri veľkých testoch sa choroby môžu vyskytnúť náhodne, ale musia byť nezávisle a podrobne preverené. Urýchlene pracujeme na preskúmaní tohto incidentu, aby sme minimalizovali potenciálne dôsledky na časový plán testov," vysvetlila Meixellová.
AstraZeneca je jednou z deviatich farmaceutických firiem, ktoré sa v utorok zaviazali "zachovať integritu vedeckého procesu" aj napriek tlaku vyrobiť vakcínu čo najrýchlejšie.
Austrália bude v prípade úspešných testov jednou z prvých krajín, ktorá sa k tejto vakcíne dostane. Vyplýva to z dohody v hodnote 1,2 miliardy dolárov (miliarda eur), podľa ktorej Austrália dostane 84,8 milióna dávok vakcíny v priebehu roku 2021.
Námestník austrálskeho hlavného hygienika Nick Coatsworth v reakcii na prerušenie testov uviedol, že ide o "vážny prejav nepriaznivej reakcie, ktorý musí byť preskúmaný". Zároveň dodal, že ide iba o jeden incident.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?