Bagdad 30. januára (TASR) - Tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) OSN dnes ukončil rutinnú inšpekciu v Iraku. Stalo sa tak deň po tom, ako americký prezident George W. Bush obvinil Bagdad z vývoja zbraní hromadného ničenia.
Vedúci sedemčlenného tímu Andrzej Pietruzewski novinárom neprezradil podrobnosti o záveroch päťdňovej misie ani informácie o kontrolovaných zariadeniach. Podľa jeho slov bolo úlohou tíme len zozbieranie výsledkov a ich odovzdanie MAAE na vyhodnotenie.
Pietruzewski dodal, že vyjadrenie o výsledkoch previerky odovzdajú irackým úradom. Tím MAAE by mal odísť z Iraku vo štvrtok ráno.
Cieľom inšpekcie MAAE so sídlom vo Viedni, ktorá monitoruje mierové využívanie jadrovej energie na celom svete, bolo preveriť možné zneužitie nukleárneho materiálu na vojenské programy.
Terajšia kontrola nesúvisela s podrobnejšou inšpekciou v Iraku, ktorú MAAE vykonala pred rokom 1998 podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá po irackej invázii do Kuvajtu v roku 1990 nariadila Bagdadu odstrániť všetky zbrane hromadného ničenia.
Vo svojej prvej správe o stave Únie Bush v utorok prisľúbil zabrániť "teroristom a režimom, ktorí sa snažia získať chemické, biologické alebo nukleárne zbrane, aby ohrozovali Spojené štáty a svet". Menoval pritom Irak, Irán a Severnú Kóreu.
Jeden z vedúcich predstaviteľov irackého parlamentu odmietol Bushove vyjadrenia ako "neopodstatnené" s tým, že americký prezident pripravuje základy pre ďalší americký útok na Irak, ktorého jednotky vyhnali z Kuvajtu v roku 1991 spojenci pod vedením USA.