Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 27 554 916
- Počet vyliečených: 19 653 889
- Počet úmrtí: 897 902
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Rakúsku >>>
- Koronavírus v Taliansku >>>
- Koronavírus v Španielsku >>>
- Koronavírus vo Veľkej Británii >>>
- Koronavírus v Rusku >>>
- Koronavírus v Holandsku >>>
- Koronavírus v Izraeli >>>
- Koronavírus v Indii >>>
- Koronavírus v Sýrii >>>
- Koronavírus v Jordánsku >>>
- Koronavírus v Austrálii >>>
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Maďarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 9 304
- Počet vyliečených: 3 972
- Počet úmrtí: 341
Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili za posledný deň 341 ľuďom, čím počet doteraz infikovaných jedincov dosiahol 9 304.
S ochorením COVID-19 zomrel jeden starší pacient trpiaci chronickými chorobami, vyplýva z údajov vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu zverejnených v utorok.
Počet obetí uvedeného ochorenia spôsobovaného vírusom SARS-CoV-2 dosiahol 626. Z ochorenia sa zotavilo 3972.

Aktuálne je nakazených 4706. V nemocničnej opatere je 192 pacientov, z nich 12 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová nariadila prísny zákaz návštev vo všetkých sociálnych zariadeniach, ale aj zákaz opustenia týchto inštitúcií. Agentúru MTI o tom v utorok informoval rezort ľudských zdrojov.
Výnimkou v zákaze návštev domovov je rozlúčka s príbuzným v konečnom štádiu ochorenia. Zákaz opustenia sociálnych zariadení sa netýka nočných útulkov a prechodných ubytovní pre bezdomovcov.
Opatrenia s platnosťou od pondelka sú reakciou na negatívny vývoj epidemiologickej situácie v krajine.
Koronavírus v Rakúsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 30 081
- Počet vyliečených: 25 629
- Počet úmrtí: 747
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce napriek hrozbe koronavírusu nechať cez zimu otvorené lyžiarske strediská i školy.
Počas utorkovej návštevy Slovinska sa Sebastian Kurz vyjadril, že vláda urobí všetko pre to, aby zabezpečila bezpečné lyžovanie.
"Musíme sa pokúsiť viesť čo najnormálnejší život, ako je možné, vo všetkých oblastiach našich životov," vyjadril sa Kurz, ktorého citovala rakúska tlačová agentúra APA.
Zároveň doplnil, že "zimná turistika a lyžovanie budú možné". Keď sa ho spýtali na to, či by mohli lyžiarske oblasti zavrieť, aby mohli byť školy otvorené dlhšie, vyjadril sa, že by nerád poštval školy a hospodárstvo proti sebe.
Rakúsky kancelár sa tiež vyjadril, že párty po lyžovaní nebudú možné tak, ako to bolo predtým, neuviedol však podrobnosti.
Ako pripomína agentúra AP, rakúske lyžiarske stredisko Ischgl bolo jedným zo skorých európskych ohnísk nákazy koronavírusom na začiatku pandémie.
Koronavírus v Taliansku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 278 784
- Počet vyliečených: 210 238
- Počet úmrtí: 35 553
Talianska vláda predĺžila do 7. októbra platnosť epidemiologických opatrení vrátane nosenia rúšok či dodržiavania odstupov. Príslušné nariadenie podpísal v pondelok večer taliansky premiér Giuseppe Conte, uviedla agentúra APA.
Taliani tak musia aj naďalej nosiť rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy a v interiéroch verejných budov.
Prekrytie dýchacích ciest zostáva povinné tiež na námestiach či miestach, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, a to v čase od 18.00 h do 06.00 h.
Autobusy hromadnej dopravy by nemali byť zaplnené na viac ako 80 percent. Zakázané zostávajú hromadné podujatia, ako napríklad koncerty či tanečné zábavy. Futbalové zápasy sa aj naďalej budú hrať bez prítomnosti divákov.
Taliani vracajúci sa z Chorvátska, Grécka, Malty či Španielska budú musieť predložiť negatívny test na nový druh koronavírusu.
V sobotu popoludní sa v Ríme konala demonštrácia proti epidemiologickým opatreniam. Na proteste proti noseniu rúšok, očkovaniu či dodržiavaniu odstupov sa podľa odhadov polície zišlo približne 2000 ľudí.
V Taliansku v pondelok pribudlo 1108 nových prípadov nákazy, čo je pokles v porovnaní s nedeľou (1297), ako aj 12 úmrtí, čo je o štyri viac ako v nedeľu.
Koronavírus v Španielsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 525 549
- Počet vyliečených: Údaje sa neuvádzajú
- Počet úmrtí: 29 516
Návrat detí do škôl po letných prázdninách bojkotovala časť španielskych rodičov, ktorí sa obávajú, že by sa ich deti mohli nakaziť novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.
Viacero bojkotov sa uskutočnilo v meste Santona v autonómnom regióne Kantábria, kde došlo k prudkému nárastu nových prípadov nákazy a väčšina rodičov preto nechala svoje deti doma.
Denník El País citoval vyjadrenie jedného z rodičov, podľa ktorého znovuotvorenie škôl nemá zmysel, keďže ostatné miestne verejné inštitúcie zostali zatvorené.
Na budúci týždeň sa majú otvoriť školy v juhošpanielskom regióne Andalúzia. Začiatok školského roku tam plánuje bojkotovať časť rodičov i niektoré školy. Na znak protestu majú rodičia do okna zavesiť školské tašky svojich detí.
V Madride - jednom z najviac zasiahnutých častí Španielska - plánujú učitelia v termíne 22.-23. septembra uskutočniť protestné štrajky, aby tak upozornili na riziko šírenia nákazy v priestoroch škôl.
V utorok sa malo do materských a základných škôl v krajine vrátiť viac ako 410 000.
Španielsko ako prvá európska krajina v pondelok prekonala hranicu pol milióna ľudí nakazených novým koronavírusom.
Koronavírus v Británii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 350 100
- Počet vyliečených: Údaje sa neuvádzajú
- Počet úmrtí: 41 554
Veľká Británia v pondelok zaznamenala opäť takmer tritisíc nových prípadov koronavírusu a v rámci opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 predstavila tzv. ostrovnú politiku.
Tá bude vyžadovať, aby každý, kto sa vráti do Anglicka zo siedmich gréckych ostrovov vrátane Kréty, Mykonosu a Santorini, putoval do povinnej 14-dňovej karantény.
Do tejto skupiny patrí aj Lesbos, Serifos, Tinos a Zakynthos. Na ostatné grécke ostrovy sa povinná karanténa nevzťahuje.
Ako uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, v pondelok testy potvrdili ďalších 2948 infikovaných. Deň predtým zaznamenali dokonca 2988 nových prípadov, čo bol najvyšší prírastok od mája.
Aj keď vyšší počet prípadov možno čiastočne pripísať masívnejšiemu testovaniu, prudký nárast s veľkou pravdepodobnosťou spôsobilo aj zmiernenie predchádzajúcich opatrení.
Britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že situácia je "znepokojujúca", poprel však, že vláda stratila kontrolu nad šírením koronavírusu.
Poznamenal, že veľké množstvo nových prípadov má na svedomí najmä veková skupina ľudí mladších ako 25 rokov, ktorí nerešpektujú nastolené pravidlá.
Koronavírus v Rusku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 030 690
- Počet vyliečených: 843 277
- Počet úmrtí: 17 781
Rusko zaznamenalo v utorok v priebehu posledných 24 hodín 5099 nových prípadov nákazy koronavírusom a 122 súvisiacich úmrtí. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.
V pondelok Rusko potvrdilo iba 51 nových obetí - najmenej od konca apríla.
Celkový počet nakazených stúpol na 1.035.789. Obetí pandémie je od jej vypuknutia už 17.993. Smrtnosť na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, je v Rusku 1,74 percenta.
Reprodukčné číslo koronavírusu (R0) udávajúce, koľko ďalších osôb infikuje jeden nakazený, zostalo už druhý deň na hodnote 1,05.
Z nákazy sa za posledných 24 hodín vyliečilo 6772 pacientov, celkovo už 850.049, čo predstavuje viac než 82 percent z celkového počtu infikovaných.
Najviac nových prípadov nákazy potvrdila Moskva (695), nasleduje Petrohrad (210), Rostovská oblasť (147), Nižnonovgorodská oblasť (146) a Moskovská oblasť (135).
V Rusku je v súčasnosti 167.747 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom.
Koronavírus v Holandsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 76 548
- Počet vyliečených: Údaje sa neuvádzajú
- Počet úmrtí: 6 244
Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Holandsku dosiahol za uplynulý týždeň najvyššiu úroveň od konca apríla - zvýšil sa o 51 percent.
Informovali o tom v utorok tamojší zdravotnícki predstavitelia, píše agentúra Reuters.
Počet nových potvrdených prípadov sa za uplynulý týždeň (do utorka) zvýšil na 5 427, pričom týždeň predtým ich pribudlo 3 597. Celkový počet vykonaných testov sa pritom zvýšil o desať percent na vyše 180 000.
V uplynulých týždňoch evidovali v Holandsku stabilný týždenný prírastok okolo 3500 prípadov infikovaných. Ešte predtým, začiatkom augusta, však došlo k ich zvýšeniu na viac ako 4 000 za týždeň po tom, čo v krajine uvoľnili viaceré karanténne opatrenia.
Najvyšší nárast nakazených za minulý týždeň zaznamenali v skupine osôb vo veku 20-24 rokov.
K aktuálnemu nárastu prípadov došlo v čase, keď sa v krajine znova otvorili školy. Výrazné zvýšenie počtu infikovaných v súvislosti so školami sa však podľa zdravotníkov nepreukázalo. Ak sa tam aj nejaké prípady objavili, týkali sa dospelých, a nie žiakov.
Celkovo evidujú v Holandsku 76 548 nakazených koronavírusom a 6 244 úmrtí na ochorenie COVID-19.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Izraeli
- Celkový počet potvrdených prípadov: 135 043
- Počet vyliečených: 106 294
- Počet úmrtí: 1 026
Izrael zaznamenal najvyšší denný prírastok prípadov nákazy koronavírusom od začiatku pandémie. Za posledných 24 hodín pribudlo v židovskom štáte 3392 infikovaných.
Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na izraelské ministerstvo zdravotníctva.
Predchádzajúci rekordný prírastok nových prípadov za deň (3173) úrady naposledy zaznamenali 2. septembra.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu oznámil nové opatrenia v boji proti šíreniu nákazy vo svojej krajine.

Namiesto pôvodne plánovaného úplného uzavretia 40 izraelských miest, ktoré mimoriadne zasiahlo šírenie koronavírusu, v nich bude platiť len nočný zákaz vychádzania.
Zákazy vychádzania vstúpia do platnosti v utorok večer o 19.00 h a budú trvať do rána 05.00 h miestneho času.
Nie je známe, na ako dlho bude toto opatrenie zavedené. Ľudia nebudú môcť vychádzať viac než 500 metrov od svojich domovov a uzavreté budú musieť byť prevádzky, ktorých činnosť nie je nevyhnutná.
Koordinátor izraelskej vlády pre boj proti pandémii Ronni Gamzu presadzuje úplné uzavretie oblastí, kde je šírenie koronavírusu najväčšie a ktoré sú označené ako "červené".
Tie sa podľa agentúry AP nachádzajú najmä v arabských a ultraortodoxných židovských komunitách.
Ultraortodoxní lídri však dôrazne odmietajú výzvy na "lockdowny" a pohrozili, že nové nariadenia nebudú dodržiavať. Ortodoxné strany sú kľúčovými partnermi v Netanjahuovej vládnej koalícii.
Od vypuknutia epidémie sa v Izraeli nakazilo 135 043 ľudí. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo 1026 infikovaných.
Koronavírus v Indii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 4 280 422
- Počet vyliečených: 3 323 950
- Počet úmrtí: 72 816
India zaznamenala za posledných 24 hodín 1133 nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok úmrtí od júla.
S odvolaním sa na najnovšie údaje indického ministerstva zdravotníctva o tom v utorok informovala agentúra Reuters.
Celkovo v Indii doposiaľ zaznamenali 4,28 milióna prípadov infekcie. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo 72 816 ľudí.
India v pondelok prekonala Brazíliu a z hľadiska celkového počtu nakazených sa stala druhou najviac zasiahnutou krajinou sveta. Viac prípadov zaznamenali už len Spojené štáty, kde je ich celková bilancia 6,3 milióna.
Koronavírus v Sýrii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 3 229
- Počet vyliečených: Neudáva sa
- Počet úmrtí: 137
V Sýrii sa novým druhom koronavírusu nakazilo viac než 40 členov personálu OSN a ich rodinných príslušníkov. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informoval hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Jens Laerke, ktorý varoval pred šírením nákazy v tejto vojnou postihnutej krajine.
Laerke povedal, že "príznaky ochorenia COVID-19 malo približne 200 ľudí vrátane zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, manželov či manželiek, detí a rodičov".
"COVID-19 potvrdili u celkovo 42 zamestnancov a ich rodinných príslušníkov," spresnil Laerke v Ženeve. Štátnu príslušnosť nakazených pracovníkov organizácie neuviedol.
Troch infikovaných museli zdravotnícky evakuovať, ale väčšina z nich mala iba "mierne" príznaky. Osoby s podozrením na nákazu šli na 14 dní do izolácie. Nákazu potvrdili u ľudí pracujúcich v rôznych organizáciách patriacich pod OSN po celej krajine, povedal Laerke.
"Zastihlo nás to v čase, keď sme v Sýrii zaznamenali veľmi výrazný nárast počtu prípadov COVID-19," uviedol Laerke.
"Domnievame sa, že (v krajine) je veľmi rozšírený komunitný prenos infekcie, a že skutočný počet nakazených je vyšší než počet potvrdených prípadov," dodal.
Sýria, kde od roku 2011 prebieha občianska vojna, oficiálne zaznamenala na územiach spravovaných vládou 3 229 prípadov nákazy, vrátane 137 úmrtí.
Koronavírus v Jordánsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 2 478
- Počet vyliečených: 1 817
- Počet úmrtí: 17
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v utorok uviedol, že potvrdil dva prípady koronavírusu SARS-CoV-2 v tábore pre sýrskych utečencov pri jordánskom meste Azrak, informovala agentúra AP.
Ide o prvé dva potvrdené prípady medzi Sýrčanmi žijúcimi v utečeneckých táboroch v Jordánsku. V týchto táboroch je viac ako 100.000 Sýrčanov, ktorí v dôsledku občianskej vojny opustili svoju krajinu.
Oboch pacientov podľa UNHCR previezli do karanténneho zariadenia, ich susedov umiestnili do izolácie a v tábore budú vykonané ďalšie testy.
Tábor Azrak žije približne 36.000 sýrskych utečencov. V najväčšom tábore v krajine Zátarí ich je okolo 76.000.
Celkovo je v Jordánsku viac ako 650.000 sýrskych utečencov.
Koronavírus v Oceánii
Koronavírus v Austrálii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 26 374
- Počet vyliečených: 22 724
- Počet úmrtí: 770
Polícia v austrálskom štáte Nový Južný Wales obvinila muža, ktorý klamal, že jeho starý otec umiera v nemocnici, aby ho prepustili z karantény. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
Muž vo veku 30 rokov priletel na letisko v Sydney v piatok. Okamžite po prílete ho odviezli do povinnej karantény v hoteli. V sobotu ráno ho prepustili po tom, čo predložil dokument, ktorým preukázal, že do Nového Južného Walesu prišiel navštíviť svojho umierajúceho starého otca.
"Po preverení polícia skonštatovala, že dokument, ktorý poskytol, bol falzifikát," uvádza vyhlásenie polície. "Ďalšie skúmanie ukázalo, že mužov starý otec nie je v nemocnici."
Polícia muža v pondelok zatkla a obvinila z porušovania epidemiologických nariadení. V októbri ho čaká súdne pojednávanie.
Nemenovaný muž pochádza z austrálskeho štátu Viktória, ktorý je epidémiou najťažšie zasiahnutým austrálskym štátom.
Po príchode druhej vlny pandémie v júni väčšina ostatných štátov uzavrela hranice s Viktóriou. V jej hlavnom meste Melbourne momentálne platí obmedzenie pohybu vrátane nočného zákazu vychádzania, ktoré by malo platiť do konca septembra.
V utorok Viktória zaznamenala 55 nových prípadov nákazy koronavírusom a osem súvisiacich úmrtí.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?