Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Správu priebežne aktualizujeme.
Koronavírus vo svete
- Celkový počet potvrdených prípadov: 27 373 481
- Počet vyliečených: 19 445 700
- Počet úmrtí: 894 333
Zdroj: worldometers
- Koronavírus v Česku
- Koronavírus v Maďarsku
- Koronavírus v Španielsku
- Koronavírus v Rusku
- Koronavírus v USA
- Koronavírus v Izraeli
- Koronavírus v Indii
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Česku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 28 156
- Počet vyliečených: 19 053
- Počet úmrtí: 436
V Českej republike pribudlo v nedeľu 411 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.
Aktuálne sa z ochorenia COVID-19 v Česku lieči 8 667 pacientov. U väčšiny z nich má choroba mierny priebeh, mnohí sú bez príznakov.
Pre vývoj epidémie je podľa epidemiológov kľúčový počet hospitalizovaných a tých, ktorí si vyžadujú intenzívnu starostlivosť, píše web Novinky.cz. V nemocniciach je podľa najnovších údajov 204 infikovaných, čo je 2,35 percenta z momentálne nakazených. Na prelome apríla a mája sa tento podiel pohyboval na úrovni okolo desať percent. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 19 053ľudí.
Od počiatku pandémie sa nakazilo 28 156 osôb, z ktorých 436 zomrelo.
Najvýznamnejším lokálnym ohniskom je naďalej Praha, ktorá je v oranžovom stupni, čo znamená začínajúci komunitný prenos.
Od 1. septembra je v celom Česku opäť povinné nosiť rúška vo vnútorných verejných priestoroch, napríklad v hromadnej doprave či úradoch.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Koronavírus v Maďarsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 8963
- Počet úmrtí: 625
V Maďarsku potvrdili v pondelok rekordný denný prírastok nakazených novým druhom koronavírusu s počtom 576 prípadov, čím celkový počet testovaných na vírus SARS-CoV-2 s pozitívnym výsledkom stúpol na 8963.
Na ochorenie COVID-19, spôsobované uvedeným koronavírusom, zomrel za uplynulých 24 hodín jeden chronicky chorý pacient. Počet obetí dosiahol 625 a aktívne nakazených je 4377.
V nemocničnej opatere je 151 pacientov s COVID-19, z nich 11 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.
Z grafikonu aktívnych a nových prípadov infikovaných osôb v krajine vyplýva, že druhá vlna nákazy bude podstatne výraznejšia než prvá. Súčasne sa týždenný počet registrovaných nakazených zdvojnásobuje.
Za posledný deň pribudli nakazení v každej župe, pričom v nedeľu laboratóriá testovali až 11 421 vzoriek, čo je takmer dvojnásobok zvyčajného počtu testov v dňoch prvej vlny.
Podľa spravodajského servera 24.hu táto skutočnosť naznačuje, že vláda zmenila stratégiu a zvýšením počtu testovaných sa snaží predísť zavádzaniu celoplošných opatrení na potlačenie šírenia infekcie.
Účinnejším odhaľovaním nakazených ľudí bez príznakov ochorenia totiž je možné prijať lokálne opatrenia.
Neskôr v pondelok niekoľko škôl oznámilo, že je nútených zavádzať opatrenia po tom, čo sa u nich objavila nákaza. Nie všetky školy reagovali okamžitým zatvorením.
V meste Polgár v Hajducko-bihárskej župe museli nariadiť úrady karanténu pre všetkých pedagógov a technických pracovníkov odborného učilišťa. Od pondelka tam prebieha on-line vyučovanie.
Na troch školách v juhomaďarskom Segedíne potvrdili testy nákazu v prípade 91 detí a 15 pedagógov.
V uvedených inštitúciách zaviedli pre dotknuté triedy diaľkové vzdelávanie. Z tamojšieho gymnázia a základnej školy SZTE poslali domov žiakov jednej triedy pre podozrenie z nákazy.
V meste Kapuvár v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe poslali do karantény 90 žiakov a 13 učiteľov Školského centra Vinceho Páliho Szenta.
Rezort ľudských zdrojov zodpovedný aj za školstvo a operatívny štáb tam zatiaľ nenariadil mimoriadne prázdniny.
V súčasnosti testujú tých, ktorí sú v karanténe. V prípade potvrdenia infekcie koronavírusom u viacerých budú prázdniny, alebo bude školský rok pokračovať v digitálnej forme vzdelávania.
Koronavírus v Španielsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 525 549
- Počet vyliečených: Údaj sa neuvádza
- Počet úmrtí: 29 516
Španielsko ako prvá európska krajina v pondelok prekonala hranicu pol milióna ľudí nakazených novým koronavírusom. S odvolaním sa na údaje španielskeho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters.
Za posledný deň sa v Španielsku infekcia potvrdila u 2 440 osôb. Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v krajine od začiatku pandémie sa tak zvýšil na 525 549.
Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo ďalších osem ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v Španielsku stúpol na 29 516.
Nákaza sa v súčasnosti v Španielsku vyskytuje častejšie medzi mladšími ľuďmi, u ktorých sa vďaka ich silnejšiemu imunitnému systému často neprejavujú žiadne príznaky.
Miera úmrtnosti je však podstatne nižšia, ako tomu bolo počas vrcholu pandémie v marci a apríli, keď v krajine denne hlásili viac ako 800 úmrtí.
Nemocnice však majú na rozdiel od obdobia jari momentálne dostatok lôžok pre liečbu pacientov s ochorením COVID-19, dodáva Reuters.
Španielsky premiér Pedro Sánchez odhalil plány na očkovanie obyvateľstva proti koronavírusu. Ako 48-ročný štátnik prezradil, vakcináciu by dokonca mohli spustiť ešte do konca tohto kalendárneho roka.
"Nákup vakcín bude riadiť Európska únia. Momentálne uzatvárame kontrakty s veľkými farmaceutickými spoločnosťami. Dúfame, že v decembri budeme môcť začať očkovať časť populácie našej krajiny," vyhlásil Sánchez pre televíznu stanicu La1, prepis tohto vyjadrenia uverejnil aj web denníka Marca.
Koronavírus v Rusku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 1 030 690
- Počet vyliečených: 843 277
- Počet úmrtí: 17 871
Rusko zaznamenalo v pondelok v priebehu posledných 24 hodín 51 úmrtí v dôsledku choroby COVID-19, čo je najmenej od 27. apríla.
Celkovo Rusko hlási 17 871 obetí nákazy. Smrtnosť na COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, je 1,74 percenta.
Počet nakazených v pondelok stúpol o 5185. Od vypuknutia epidémie sa nakazilo už 1 030 690 ľudí.
Za posledných 24 hodín sa vyliečilo 2328 pacientov, celkovo už 843 277, čo predstavuje 81,8 percenta z celkového počtu infikovaných.
Najviac nových prípadov nákazy potvrdila Moskva (690), nasleduje Petrohrad (196), Moskovská oblasť (166), Nižnonovgorodská oblasť a Rostovská oblasť nahlásili zhodne po 151 novo nakazených.
V Rusku je v súčasnosti 169 542 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom.
Koronavírus v Amerike
Koronavírus v USA
- Celkový počet potvrdených prípadov: 6 226 879
- Počet úmrtí: 188 051
Počet úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu sa v Spojených štátoch za uplynulý deň zvýšil o 892 na celkovo 188 051, oznámilo v nedeľu tamojšie Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
V pandémiou najviac zasiahnutej krajine sveta hlásili za uplynulých 24 hodín tiež 45 405 novoinfikovaných, čím počet prípadov nákazy stúpol na 6 226 879, vyplýva z údajov CDC. Tie nemusia presne zodpovedať údajom hláseným jednotlivými štátmi USA, konštatuje v správe agentúra Reuters.
Agentúra priniesla tiež vlastnú analýzu, podľa ktorej nové prípady nákazy rastú v 22 z 50 štátov USA, čo je znepokojujúci trend počas predĺženého víkendu spojeného s pondelkovým americkým Sviatkom práce, ktorý sa tradične nesie v znamení rodinných stretnutí a osláv pri príležitosti konca leta.
Len pred troma týždňami sa počty novonakazených zvyšovali len v troch štátoch USA (Havaj, Illinois a Južná Dakota), ukazuje porovnanie dvojtýždňového obdobia 8. - 22. augusta z poslednými dvoma týždňami.
Väčšina zo zmienených 22 štátov je z menej obývaných častí Stredozápadu a juhu krajiny. Najvyšší nárast 126 percent evidujú za uplynulé dva týždne v Južnej Dakote, rýchle pribúdanie prípadov zaznamenávajú tiež Iowa a Severná Dakota.
Tieto nárasty "maskuje" na celoamerickej úrovni pokles nových infekcií v najľudnatejších štátoch Kalifornia, Florida a Texas.
V Kalifornii sa napríklad počet nových prípadov znížil o 39-tisíc, pričom v 22 aktuálne "rastúcich" štátoch za rovnaký čas stúpol o 37-tisíc.
V posledných dňoch USA zaznamenávajú v priemere 44-tisíc nových prípadov a približne tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19 za deň.
K nárastu prispieva aj opätovné otvorenie škôl v mnohých oblastiach a veľké zhromaždenia, konajúce sa napriek varovaniam zdravotníckych odborníkov, či už ide o protesty proti rasovej nespravodlivosti alebo mítingy na podporu prezidenta Donalda Trumpa.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Izraeli
- Celkový počet potvrdených prípadov: 131 641
- Počet vyliečených: 103 846
- Počet úmrtí: 1019
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil v nedeľu nočný zákaz vychádzania v približne 40 mestách v krajine, ktoré mimoriadne zasiahlo šírenie nového koronavírusu. Ustúpil však od odporúčaní na ich úplné uzavretie, na ktoré pobúrene reagovali vplyvní náboženskí politici. Informovala o tom agentúra AP.
Opatrenia oznámili v nedeľu neskoro večer po celých hodinách konzultácií ministerskej komisie. Vláda musela podniknúť nové kroky po tom, ako sa nepodarilo zastaviť epidémiu, ktorá si v krajine vyžiadala už viac ako tisíc životov a ktorej šírenie pokračuje rekordnými dennými prírastkami počtov novoinfikovaných.
Zákazy vychádzania vstúpia do platnosti v pondelok večer o 19.00 h a budú trvať do rána 5.00 h miestneho času. Nie je známe, na ako dlho bude toto opatrenie zavedené. Ľudia nebudú môcť vychádzať viac než 500 metrov od svojich domovov a uzavreté budú musieť byť prevádzky, ktorých činnosti nie je nevyhnutná.
Oznámenie prišlo necelé dva týždne pred židovským Novým rokom. Šírenie koronavírusu podnietilo obavy, že krajina možno bude musieť vyhlásiť celoštátny "lockdown" počas nadchádzajúceho obdobia sviatkov, obvykle sprevádzaných cestovaním a veľkými rodinnými stretnutiami.
Koordinátor izraelskej vlády pre boj proti pandémii Ronni Gamzu presadzuje úplné uzavretie oblastí, kde je šírenie koronavírusu najväčšie a ktoré sú označené ako "červené". Tie sa podľa AP nachádzajú najmä v arabských a ultraortodoxných židovských komunitách.
Ultraortodoxní lídri však dôrazne odmietajú výzvy na "lockdowny" a pohrozili, že nové nariadenia nebudú dodržiavať. Ortodoxné strany sú kľúčovými partnermi v Netanjahuovej vládnej koalícii.
Netanjahu - v zjavnom kompromise - povedal, že v týchto červených oblastiach nebude platiť úplné uzavretie, ale zavedú tam nočný zákaz vychádzania, uzavrú školy a obmedzia verejné zhromaždenia.
"Viem, že tieto opatrenia nie sú ľahké, no za súčasných okolností sa im nemožno vyhnúť," vyhlásil. "Budeme naďalej podnikať zodpovedné kroky, ktoré sú potrebné na ochranu verejného zdravia, životov a ekonomiky."
Izrael si na jar vyslúžil pochvaly za skoré zvládnutie koronakrízy, keď rýchlo uzavrel hranice a pandémiu dostal zjavne pod kontrolu.
Netanjahu si však vyslúžil kritiku za priskoré otvorenie ekonomiky v máji. Nové prípady odvtedy vzrástli na rekordné úrovne, vláda čelí obvineniam zo zlého postupu proti opätovnému šíreniu COVID-19 a nezamestnanosť stúpla na dvojciferné čísla. Týždenné protesty proti Netanjahuovi v súvislosti s jeho korupčným procesom sa rozšírili o demonštrácie proti tomu, ako postupuje v zdravotnej kríze, a následným ekonomickým ťažkostiam.
Koronavírus v Indii
- Celkový počet potvrdených prípadov: 4,20 milióna
- Počet úmrtí: 71 642
India sa v pondelok stala druhou najviac zasiahnutou krajinou sveta, pokiaľ ide o počty ľudí nakazených novým druhom koronavírusu.
V Indii podľa údajov ministerstva zdravotníctva dosiaľ zaevidovali 4,20 milióna prípadov infekcie, čím krajina prekonala Brazíliu (4,12 milióna). Viac prípadov zaznamenali už len Spojené štáty, kde je ich celková bilancia 6,25 milióna.
Za posledných 24 hodín hlásili v Indii 90 802 novoinfikovaných, ako aj 1016 ďalších úmrtí, ktorých celkový počet dosiahol 71 642. Brazília eviduje 126 203 úmrtí a v USA ochoreniu COVID-19 podľahlo 188 540 ľudí.
Informácie priniesli agentúry AP a AFP.
India sa v sobotu stala treťou krajinou na svete, kde počet ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 prekonal hranicu štyroch miliónov. Len pred dvoma týždňami pritom prekonala hranicu troch miliónov nakazených.
India už takmer týždeň zaznamenáva najväčšie denné prírastky nových prípadov na svete, hoci mnohí odborníci sa podľa AFP domnievajú, že krajina netestuje dostatočné počty ľudí a skutočné čísla by tak mohli byť ešte vyššie.
Indická vláda sa pritom snaží o otváranie ekonomiky, aby ju po poklese oživila. V pondelok v hlavnom meste Naí Dillí i ďalších štátoch krajiny znova po vyše piatich mesiacoch čiastočne obnovili prevádzku metra s obmedzením počtu cestujúcich.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?