SME

Situácia v Prahe sa zhoršuje, mesto zavedie nové obmedzenia

Rúška budú povinné aj v obchodoch a nákupných centrách.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


PRAHA. Od stredy 9. septembra bude v Prahe platiť zákaz nočnej prevádzky barov a reštaurácií, a to od polnoci do šiestej hodiny ráno.

Zároveň bude povinné v obchodoch a nákupných centrách nosiť rúško. Informoval o tom v piatok Denník N s odvolaním sa na pražskú hygieničku Zdeňku Jágrovú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návštevy seniorom nezakázali

Rúška budú naďalej povinné v metre, v budovách staníc a v areáli pražského letiska.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Viedeň sa zaradila do rizikovej zóny Čítajte 

Jágrová zároveň ohlásila aj ďalšie mimoriadne opatrenia, ktoré vstúpia do platnosti 14. septembra. Týkajú sa nosenia rúšok v spoločných priestoroch všetkých českých škôl vrátane toaliet.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceli sme sa vyhnúť ekonomických stratám v baroch a dať občanom čas, aby sa na opatrenia pripravili. Rovnako aj školám. Nechceli sme ich zaskočiť," odpovedala Jágrová na otázku, prečo sa opatrenia zavádzajú od 9. a 14. septembra.

Riaditeľka pražskej hygienickej stanice na tlačovej konferencii tiež odpovedala na otázku, prečo nezakázala návštevy v sociálnych zariadeniach pre seniorov.

"Chceme ich chrániť inak. Tešíme sa na nové rýchlotesty, ktoré chceme využiť na testovanie personálu i obyvateľov. Nechceme traumatizovať obyvateľov sociálnych zariadení tým, že by sme zakazovali návštevy," vysvetlila.

Vysoké tempo nárastu šírenia nákazy

Na českom ministerstve zdravotníctva, kde sa tento týždeň potvrdila nákaza COVID-19 u hlavnej hygieničky Jarmily Rážovej, prebieha epidemiologické trasovanie.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade zatiaľ k posunu podľa Jágrovej nedošlo. "Ochoreli iba blízki pracovní kolegovia pani námestníčky," dodala.

Aktuálne sa z ochorenia COVID-19 v Česku lieči 7196 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných 172 pacientov s koronavírusom, vo vážnom stave je 40 z nich.

Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín. Denný prírastok nových prípadov na milión obyvateľov je napríklad v Nemecku či v Poľsku štvrtinový.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Koronavírus SARS-CoV-2
Odoberať tému

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  2. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  7. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  2. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  6. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  7. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 209
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 942
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 211
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 850
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 3 073
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 707
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 544
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 095
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu