SME

Koronavírus vo svete: Viedeň sa zaradila do rizikovej zóny

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Rusku a ďalších krajinách?

Zdravotníci vo favele Morro da Providencia v Riu de Janeiro.Zdravotníci vo favele Morro da Providencia v Riu de Janeiro. (Zdroj: SITA/AP)

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus v Európe

V Rakúsku v piatok spustili takzvaný semaforový systém, upozorňujúci na stav šírenia nákazy novým druhom koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Z dôvodu zvýšeného rizika infikovania bol do žltej zóny zaradený okres Kufstein v spolkovej krajine Tirolsko, ako aj mestá Viedeň, Linz a Graz. Informovala o tom agentúra APA.

Žltá farba znamená stredne vysoké riziko nákazy. Je s ňou spojené rozšírenie povinnosti nosiť rúška v obchodoch, gastronomických prevádzkach a na rôznych podujatiach. V školách budú rúška povinné všade okrem tried. Počas vyučovania ich žiaci na tvári mať nemusia.

Semaforový systém výstrah upozorňujúci na situáciu šírenia nákazy má štyri stupne. Zelená farba predstavuje nízke riziko nákazy, žltá stredné, oranžová vysoké a červená veľmi vysoké.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v tejto súvislosti uviedol, že tento systém poskytne obyvateľstvu dobrý prehľad o vývoji pandémie na regionálnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

V budúcnosti budú informácie o aktuálnom vývoji v regiónoch zverejňované na týždennej báze, a keď to bude nutné, aj častejšie.

V Rakúsku pribudlo vo štvrtok 357 nových potvrdených prípadov nákazy, 342 ľudí sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo. Ide o mierny pokles v počte nakazených v porovnaní s údajmi z predchádzajúceho dňa, keď hlásili 403 infikovaných.

Od začiatku pandémie v Rakúsku sa novým druhom koronavírusu nakazilo 28 729 osôb; aktuálne je evidovaných 3 481 aktívnych prípadov.

V Maďarsku pribudlo vo štvrtok 459 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Maďarský premiér Viktor Orbán v štátnom rozhlase oznámil, že čo sa týka druhej vlny pandémie, má jeho vláda tri hlavné ciele: chrániť osoby, ktorým hrozí riziko nákazy, ako napríklad starších ľudí, vytvoriť potrebné podmienky na fungovanie škôl a oživiť ekonomiku krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak sa ekonomika znovu zastaví, bude všetci vo veľmi zložitej situácii," citovala Orbánovo vyjadrenie AP.

Maďarská vláda pred týždňom oznámila, že Maďarsko od 1. septembra najmenej na mesiac uzavrie svoje hranice pre zahraničných turistov.

Maďarsko zaznamenalo doteraz 7 382 potvrdených prípadov koronavírusu a po tom, čo ochoreniu COVID-19 podľahol jeden 82-ročný pacient s chronickým ochorením, sa počet úmrtí zvýšil na 621, uvádza vládny informačný server koronavirus.gov.hu. Momentálne je aktívnych 2 817 prípadov; dosiaľ sa uzdravilo 3944 ľudí.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa v priebehu uplynulých 24 hodín zvýšil o 2723 na celkovo 130 951.

Informovala o tom v piatok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Počet infikovaných koronavírusom v Česku rekordne narástol Čítajte 

Ide vôbec o najvyšší denný nárast infikovaných od vypuknutia epidémie. Predošlý rekord (2495 prípadov) Ukrajina zaznamenala 2. septembra.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo ďalších 51 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 2761.

Najviac nových prípadov potvrdili v Charkovskej oblasti (371), hlavnom meste Kyjev (319) a v Ternopiľskej oblasti (204).

Úrady hlásia aj ďalších 937 vyliečených pacientov. Celkovo sa na Ukrajine vyliečilo už 60 613 nakazených.

Rusko zaznamenalo v priebehu posledných 24 hodín 5110 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Počet nových prípadov prvýkrát od 15. augusta prekročil hranicu 5000, informuje v piatok agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.

Celkový počet nakazených tak stúpol na 1 015.105. Chorobe COVID-19, ktorú tento koronavírus spôsobuje, podľahlo ďalších 121 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 17 649. Predstavuje to 1,74 percenta z celkového počtu nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Z nákazy sa vyliečilo ďalších 5 812 pacientov, celkovo ich je 832 747, čo predstavuje viac než 82 percent z celkového počtu infikovaných.

Až 10 476 nových prípadov ochorenia COVID-19 zaznamenalo Španielsko za 24 hodín, čím prekonalo doteraz najvyšší denný nárast z 28. augusta.

Informoval o tom na svojej webovej stránke denník El País s odvolaním sa na údaje španielskeho ministerstva zdravotníctva.

Počet úmrtí v spojitosti s COVID-19 sa v piatok zvýšil o 184. Ministerstvo zdravotníctva za uplynulých sedem dní zaznamenalo 256 obetí.

Za posledné dva týždne pripadá na každých 100 000 obyvateľov krajiny 216 infikovaných.

Regionálna vláda v autonómnom spoločenstve Madrid od piatka zakázala na otvorenom priestranstve zhromaždenia viac ako desať ľudí a od pondelka má byť obmedzený i počet účastníkov na pohreboch, svadbách, náboženských obradoch či počty návštevníkov v múzeách, uvádza agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

V Španielsku od začiatku pandémie zaznamenali 498 989 prípadov nákazy a 29 418 ľudí zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19.

Francúzsko v piatok zaznamenalo 8975 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín. Ide o zatiaľ vôbec najvyšší denný nárast v krajine od začiatku pandémie. Informovala o tom agentúra AFP.

Krajina nedávno zvýšila svoje testovacie kapacity, avšak počet prípadov je výrazne vyšší ako v uplynulých dňoch, keď bolo zaznamenaných okolo 7000 nových nakazených.

V súčasnosti je v krajine 228 562 aktívnych prípadov, uvádza Univerzita Johnsa Hopkinsa.

Okrem toho úrady hlásia aj 53 nových ohnísk nákazy a 46 nových pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, pričom dokopy je v nich umiestnených 473 ľudí.

Francúzsko k 4. septembru eviduje 30 706 úmrtí na COVID-19. Miera prenosu vírusu je v krajine na úrovni 1,3, čo znamená, že 10 nakazených ľudí infikuje v priemere 13 ďalších.

SkryťVypnúť reklamu

Paríž a ďalšie francúzske mestá začali od obyvateľov vyžadovať, aby na verejných miestach nosili rúška. Pravidlo sa týka aj detí starších ako 11 rokov.

Čierna Hora v piatok zaznamenala nový denný rekord v počte potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 ich pribudlo 146, informovala agentúra HINA s odvolaním sa na tamojší Inštitút verejného zdravotníctva (IJZCG).

Od začiatku vypuknutia pandémie táto balkánska krajina podľa IJZCG zaznamenala 5165 prípadov nákazy a 104 úmrtí.

Začiatkom júna sa Čierna Hora vyhlásila za prvú európsku krajinu, ktorá sa zbavila nákazy koronavírusom. Vláda tak urobila 28 dní po tom, ako nebol zaznamenaný žiadny nový prípad infekcie. Po otvorení hraníc so susedným Srbskom však počet prípadov začal opätovne stúpať.

SkryťVypnúť reklamu

Nórsko sa rozhodlo rozšíriť povinnú desaťdňovú karanténu aj na cestujúcich prichádzajúcich z Talianska a Slovinska. Ide o krajiny, v ktorých aktuálne narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na nórske ministerstvo zahraničných vecí. Nariadenie vstúpi do platnosti v sobotu.

Obmedzenia budú zavedené aj voči osobám, ktoré do krajiny prichádzajú z Vatikánu a San Marína. Zmiernia sa však voči cestujúcim z Cypru, šiestich regiónov Švédska a jedného dánskeho regiónu.

Nórsko znova zaviedlo 10-dňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich už z väčšiny krajín. Výnimka platí iba pre niektoré krajiny EÚ ako Slovensko, Maďarsko, Fínsko, Cyprus, pobaltské štáty, ako aj pre niektoré oblasti Dánska a Švédska.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Amerike

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Brazílii presiahol štyri milióny. Vyplýva to z novej bilancie, ktorú vo štvrtok zverejnili brazílske úrady.

V Brazílii, ktorá je najväčšou a najľudnatejšou krajinou Latinskej Ameriky, evidujú už 4 046 150 prípadov infekcie novým koronavírusom. Za posledný deň sa ich počet zvýšil o takmer 44 000, píše agentúra DPA.

Počet úmrtí na koronavírusové ochorenie COVID-19 vzrástol o 834 na celkových 124 614.

V oboch parametroch - počte nakazených i úmrtí - je Brazília po USA druhou najviac postihnutou krajinou na svete.

Podľa brazílskeho ministerstva zdravotníctva dochádza v posledných dňoch k miernemu spomaleniu nárastu nových prípadov. Nezávislí experti však varujú pred prečasným optimizmom, ktorý podľa nich bude oprávnený až po niekoľkých týždňoch pokračovania tohto trendu.

SkryťVypnúť reklamu

V Mexiku od vypuknutia pandémie zomrelo na následky koronavírusu najviac zdravotníkov zo všetkých krajín sveta - až 1320.

Vyplýva to z najnovšej analýzy mimovládnej organizácie Amnesty International, o ktorej v piatok informovala agentúra Reuters.

Zdravotné komplikácie spojené s ochorením COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, si celosvetovo vyžiadali najmenej 7000 členov zdravotného personálu, napísala vo štvrtok Amnesty na svojej webstránke.

Po Mexiku nasledujú USA s 1077 obeťami, Británia so 649 a Brazília so 634 úmrtiami.

Podľa jedného z vedúcich predstaviteľov Amnesty International, Stevea Cockburna, zomierajú zdravotníci "desivou rýchlosťou".

"Celosvetová spolupráca musí zaručiť, že všetkým zdravotníkom budú zabezpečené dostatočné ochranné prostriedky, aby tak mohli pokračovať vo svojej potrebnej práci bez riskovania vlastných životov," povedal Cockburn.

SkryťVypnúť reklamu

"Počas pandémie vlády označujú zdravotníkov za hrdinov - ale v prípadoch, keď také množstvo pracovníkov zomiera pre nedostatočné poskytnutie základnej ochrany, ide len o prázdne slová," domnieva sa Cockburn, šéf sekcie Amnesty pre ekonomickú a sociálnu spravodlivosť.

Mexiko od začiatku pandémie zaznamenalo viac ako 610.000 prípadov nákazy a takmer 66.000 úmrtí. Celosvetovo sa koronavírusom infikovalo viac než 26 miliónov ľudí a úmrtia prekročili hranicu 868.000 obetí.

Koronavírus v Ázii

Počet ľudí infikovaných koronavírusom v Indii najnovšie vzrástol o ďalších 83 341 prípadov. Podľa oficiálnych čísel sa v tomto štáte nakazilo ochorením COVID-19 už vyše 3,9 milióna obyvateľov.

India tak v krátkom čase môže prekonať Brazíliu, ktorá má momentálne druhý najvyšší počet prípadov - približne 4 milióny. Najviac pozitívne testovaných majú stále Spojené štáty americké - viac ako 6,1 milióna osôb.

Indické ministerstvo zdravotníctva taktiež informovalo o 1096 úmrtiach v priebehu ostatných 24 hodín. Miera úmrtnosti v Indii je 1,75 percenta, čo je hlboko pod svetovým priemerom 3,3 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

V druhej najľudnatejšej krajine sveta, v ktorej žije zhruba 1,4 miliardy obyvateľov, naďalej zostávajú zatvorené iba tie miesta, ktoré sú koronavírusom najviac postihnuté.

Irak zaznamenal v piatok 5036 nových prípadov nákazy koronavírusom a 84 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín. Ide o nový rekord v počte prípadov, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie úrady.

Iracká vláda v marci zaviedla výrazné obmedzenia a pozastavila medzinárodné lety s cieľom spomaliť šírenie vírusu.

V nasledujúcich mesiacoch však opatrenia postupne uvoľňovala. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie začal počet nových prípadov v krajine opäť stúpať začiatkom mája.

Celkovo sa koronavírusom v Iraku nakazilo 252 075 ľudí, zomrelo 7359 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Oceánii

Austrálska vláda v súvislosti s koronavírusovou pandémiou predĺžila zákaz cestovania do zahraničia až do polovice decembra. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News.

Mimoriadne opatrenie je v platnosti od marca a zabraňuje austrálskym občanom a osobám s trvalým pobytom v Austrálii cestovať za hranice. Výnimky môže potvrdiť iba federálna vláda, a aj tie musia byť vopred schválené miestnymi úradmi.

Zákaz neplatí pre občanov iných krajín, malé lode a nákladnú lodnú dopravu operujúcu pri pobreží, kľúčových pracovníkov a vládnych činiteľov.

Opatrenie taktiež pozastavuje pravidelné medzinárodné lety a zabraňuje výletným plavidlám so 100 a viac pasažiermi zakotviť v austrálskych prístavoch.

Austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt vo štvrtok avizoval, že predmetný zákaz bude predĺžený o ďalšie tri mesiace, teda najmenej do 17. decembra.

SkryťVypnúť reklamu

Austrália bojuje s opätovne stúpajúcim výskytom infekčného ochorenia COVID-19 už niekoľko mesiacov.

Najpostihnutejším je druhý najľudnatejší štát Viktória, v ktorom od začiatku augusta platí už druhé obmedzenie pohybu obyvateľstva - prísnejšie než bolo prvé v marci.

Austrálske úrady vo štvrtok potvrdili 127 nových prípadov nákazy, čím sa celková bilancia dostala nad číslo 26 000, ochorenie si dosiaľ v krajine vyžiadalo 737 mŕtvych.

Nový Zéland po viac ako troch mesiacoch zaznamenal prvé úmrtie súvisiace s chorobou COVID-19, uviedlo v piatok ministerstvo zdravotníctva.

"Muž-päťdesiatnik sa nakazil v auguste v Aucklande," cituje agentúra AFP z vyhlásenia ministerstva. Ide o doteraz najmladšiu obeť tohto ochorenia.

Počet obetí nákazy na Novom Zélande tak stúpol na 23. Zatiaľ poslednú obeť úrady potvrdili 24. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo informovalo aj o piatich nových prípadoch infekcie koronavírusom SARS-CoV-2, čím celkový počet nakazených stúpol na 1413. Na Novom Zélande je momentálne 112 aktívnych prípadov nákazy.

V Aucklande sa viacero nových prípadov objavilo začiatkom augusta. Premiérka Jacinda Ardernová následne nariadila v najľudnatejšom meste tohto ostrovného štátu obmedzenie pohybu, ktoré vláda zrušila v pondelok.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 708
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 997
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 844
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 089
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 020
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 725
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 052
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu