VARŠAVA. Poľské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok odmietlo komentovať vyhlásenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o rozhovore medzi Berlínom a Varšavou, ktorý podľa neho zachytila bieloruská tajná služba a z ktorého vyplýva, že informácia o otrávení ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa nezakladá na pravde.
Informovala o tom agentúra TASS.
Lukašenko: Mám dôkaz o "falošnej otrave"
Lukašenko vo štvrtok na stretnutí s ruským premiérom Michailom Mišustinom uviedol, že bieloruským vojenským spravodajským službám sa podarilo zachytiť "rozhovor medzi Varšavou a Berlínom", ktorý svedčí o tom, že vyhlásenie Berlína o Navaľného otrávení je falošnou správou. Lukašenko zdôraznil, že u Navaľného k otrave nedošlo.
Bieloruský prezident dodal, že prepis tohto "zaujímavého rozhovoru, ktorý jasne ukazuje, že ide o falzifikát", poskytne ruskej tajnej službe FSB.
Nemecko chce údajne zastrašiť Putina
Podľa Lukašenka Varšava a Berlín rokovali o zinscenovaní Navaľného "otravy", aby "odradili" ruského prezidenta Vladimira Putina od zasahovania do diania v Bielorusku.

"Skupina odborníkov ... pripravila fakty pre úrad (nemeckej kancelárky Angely) Merkelovej a možno aj stanovisko, ktoré (tento úrad) zverejnil (v stredu). Urobili to preto, aby odradili Putina od toho, aby strkal nos do bieloruských záležitostí," uviedol Lukašenko.
Bieloruský prezident zároveň nešpecifikoval, koho rozhovor bol odpočúvaný. Podľa poľského portálu Onet.pl išlo o dve osoby.
Rusko pripúšťa Lukašenkovu verziu
Poľské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok záležitosť týkajúcu sa podľa Lukašenka Varšavy odmietlo komentovať, pričom uviedlo, že sa "spravidla nevyjadruje k názorom hláv iných štátov".
Ku kauze sa vo štvrtok vyjadril riaditeľ ruskej Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin, ktorý deklaroval, že ak to "Lukašenko povedal, znamená to, že mal na to náležité dôvody".
"Z mojej strany to plne pripúšťam," uviedol Naryškin. Verzia o otrave Navaľného, s ktorou prišiel Berlín, vyvoláva podľa Naryškina "viac otázok ako odpovedí".
Nemecko má dôkazy o otrave novičokom
Dlhoročný kritik Kremľa Navaľnyj je momentálne v ťažkom stave hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité.

Do hlavného mesta Nemecka ho previezli letecky 22. augusta zo sibírskeho mesta Omsk. Tam ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.
Hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seibert v stredu v Berlíne informoval, že toxikologické testy v nemeckom vojenskom laboratóriu priniesli "nespochybniteľný dôkaz", že ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj bol otrávený látkou zo skupiny novičok.
Nemecká vláda v stanovisku uviedla, že od Ruska žiada "okamžité vyjasnenie" okolností Navaľného otrávenia, uviedla agentúra AFP.
Rusko: Nemci nám nepredložili dôkaz
Kremeľ následne znova odmietol účasť na otrave Navaľného a obvinil Nemecko, že Moskve ešte neposkytlo žiadne dôkazy o jeho stave.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok však trval na tom, že ruské úrady dosiaľ nedostali žiadne dôkazy z Nemecka, ktoré by ich tvrdenie podporili.
"Zatiaľ sme nedostali žiadne informácie. Dúfame, že sa tak čoskoro stane a pomôže to zistiť, čo zapríčinilo súčasný pacientov stav," povedal Peskov a zároveň zdôraznil, že lekári v Omsku počas testovania nenašli u Navaľného stopy po žiadnej jedovatej látke.
Ruskí vyšetrovatelia, ktorí vedú predbežné vyšetrovanie Navaľného stavu, by podľa neho mali vedieť, "čo našli a zistili naši nemeckí kolegovia".
Znepokojený šéf Organizácie pre zákaz chemických zbraní
Vážne znepokojenie po správe o Navaľného otrave novičokom vyjadril aj generálny riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Fernando Arias.
"Podľa dohovoru o zákaze chemických zbraní sa akákoľvek otrava jednotlivca nasadením nervovoparalytickej látky považuje za použitie chemických zbraní. Takéto obvinenie je predmetom vážneho znepokojenia," uviedol Arias vo vyhlásení.
Riaditeľ OPCW ďalej uviedol, že "použitie chemických zbraní kýmkoľvek za akýchkoľvek okolností" je "odsúdeniahodné a úplne v rozpore s právnymi normami stanovenými medzinárodným spoločenstvom".
"OPCW situáciu naďalej sleduje a je pripravená spolupracovať a pomáhať všetkým zmluvným štátom, ktoré ju môžu požiadať o pomoc," dodal Arias,
Arias dodal, že táto medzinárodná organizácia sídliaca v holandskom Haagu je pripravená pomôcť každému členskému štátu, ktorý ju požiada o pomoc, informovala agentúra AFP.