Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRUSEL. Európske krajiny sa potrebujú vyhnúť zmätku v súvislosti so zavádzaním rôznych pravidiel proti šíreniu nového typu koronavírusu, a preto potrebujú spoločné pravidlá platné pre všetky členské krajiny EÚ.
Uviedol to v stredu predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli.
Samostatné jednanie spôsobuje chaos
Sassoli vo výzve adresovanej členským krajinám Únie upozornil na to, že v súčasnosti "existuje príliš veľa zmätku", lebo každý členský štát koná sám za seba.
Podotkol, že občania a podniky očakávajú spoločnú reakciu a jasné pravidlá, ako konať, a zavedenie transparentnosti pri definovaní rizikových oblastí.
"Situácia je vážna. Iba koordinácia zo strany Európskej komisie môže zabezpečiť štandardizáciu prijímaných opatrení a to, že intervencie zabránia diskriminácii a vyriešia potrebu, aby všetci občania EÚ mali presne stanovený právny rámec," uviedol Sassoli v správe pre médiá.
Loading
...
Dodal, že je nevyhnutné vyhnúť chaosu, čo znamená, že je nevyhnutné, aby národné vlády, ktoré sú zodpovedné za zdravotnú politiku, požiadali Európsku komisiu o aktívnu koordináciu pri definovaní spoločných pravidiel.
"Som prekvapený, že sa tak ešte nestalo, lebo občania to očakávajú. Stále sa nachádzame uprostred mimoriadnej situácie a iba jasné pravidlá platné pre celú EÚ môžu umožniť účinnú reakciu na ďalšie šírenie nákazy COVID-19," odkázal šéf europarlamentu.
Chýba spoločné metóda počítania nakazených
V stredu výbor Európskeho parlamentu (pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín po diskusii s riaditeľkou Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andreou Ammonovou uviedol, že Európska únia potrebuje spoločný postup pri obmedzovaní šírenia ochorenia COVID-19 a zároveň musí predchádzať tomu, aby členské krajiny označovali ostatné štáty únie za červené zóny.
Europoslanci vyjadrili ľútosť nad tým, že v EÚ stále neexistuje spoločná metóda počítania prípadov COVID-19.
Riaditeľka ECDC pritom uviedla, že harmonizácia postupov a frekvencie testovania je kľúčom k dosiahnutiu lepších a viac porovnateľných údajov o úrovniach šírenia infekcie v Európe.

Ammonová konštatovala, že počet hlásených prípadov v EÚ v posledných piatich týždňoch stúpol a dostal sa na úroveň 46 prípadov ochorenia COVID-19 na 100 tis. obyvateľov za týždeň.
Epidemiologická situácia v jednotlivých členských krajinách EÚ je odlišná, pričom počet prípadov je od 2 do 176 na 100 tis. obyvateľov.
Testovanie na COVID-19 v jednotlivých štátoch je však v rozmedzí od 173 po 6 tis. na 100 tis. obyvateľov týždenne, čo má priamy vplyv na počet hlásených prípadov.
Povzbudzujúcou informáciou je však to, že prípady opakovaného nakazenia sa koronavírusom sú veľmi zriedkavé, pričom pacienti majú miernejšie symptómy.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?