PHNOM PENH, BRATISLAVA. Chamreoun má 25 rokov a o zverstvách režimu Červených Khmérov vie len z rozprávania. Podobne ako väčšina mladých ľudí sa zameriava na budúcnosť, ktorú pre nich predstavujú moderné technológie či sociálne siete.
Ľudia už podľa neho nechcú počúvať o krvavej minulosti. „Nechcú sa vracať k trpkým spomienkam, o svojich skúsenostiach už hovoria len starí ľudia,“ povedal Chamreoum pre agentúru Reuters, keď sa ho v stredu pýtali na Červených Khmérov.
Premiér a Červení Khméri

V stredu totiž zomrel jeden zo symbolov tohto režimu, Kaing Guek Eav známy ako Súdruh Duch (číta sa rôzne, dyš alebo doyk) mal 77 rokov, viedol najznámejšiu väznicu režimu a v roku 2009 na súde sám priznal, že je zodpovedný za smrť 12 380 ľudí.
Poslednou žijúcou významnejšou postavou režimu tak ostáva Khieu Samphan, ktorý má dnes 89 rokov a počas vládnutia Červených Khmérov bol hlavou štátu. Dedičstvo brutálneho režimu však ovplyvňuje dianie v krajine dodnes, čiastočne aj preto, že k ultramaoistickému hnutiu sa hlásil aj súčasný premiér.
Červených Khmérov k moci v roku 1975 priviedol Pol Pot, ktorý študoval vo Francúzsku, ale viac než ľavicové ideály miestnej kaviarne ho ovplyvnila brutálna kultúrna revolúcia čínskeho diktátora Maa Ce-tunga.