BAMAKO. Malijského exprezidenta Ibrahima Boubacara Keitu, ktorého minulý mesiac počas štátneho prevratu zbavili funkcie, museli v utorok hospitalizovať na súkromnej klinike.
Stav 75-ročného Keitu nie je známy, v Mali však existujú vážne obavy o jeho zdravie po tom, čo ho nedávno 10 dní zadržiavala vojenská junta.
Keitu pred dvomi týždňami zadržali ozbrojení vzbúrenci a ten napokon pod nátlakom rezignoval. Medzinárodná organizácia frankofónie pod vplyvom týchto okolností dočasne pozastavila členstvo Mali.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov sa rozhodlo zatvoriť hranice s Mali. Zastavilo taktiež všetky finančné toky a pohrozilo ďalšími sankciami.
Európska únia uviedla, že pozastaví všetky projekty odbornej prípravy v oblasti bezpečnosti, nakoľko jej z mandátu vyplýva, že môže spolupracovať iba s legitímnymi vnútroštátnymi orgánmi.
Zatiaľ čo medzinárodné spoločenstvo sa snaží o rýchly návrat k civilnej vláde, vojenská junta chce viesť krajinu až do roku 2023.
Zodpovední vojenskí dôstojníci trvajú na tom, že Keita rezignoval z vlastnej vôle, nikto ho nezvrhol a podporu novým vodcom vyslovili na minulotýždňových zhromaždeniach tisíce ľudí.
Viaceré africké štáty aj medzinárodné spoločenstvo sa obávajú, že puč v Mali by mohol pomôcť islamským extrémistom v rozširovaní pôsobnosti. Mali bojuje s vlnou džihádistických útokov a etnickým násilím už vyše sedem rokov.