BERLÍN. Nemecká spoločnosť Continental, tretí najväčší svetový dodávateľ automobilových komponentov, hrala veľkú úlohu v zbrojení nacistov a vo vojnovej ekonomike.
Dodávateľ Hitlerovej vojny
Spoločnosť zneužívala nútené práce na výrobu napríklad plynových masiek, vyplýva z nezávislej štúdie, ktorú Continental predstavil. Štúdiu spoločnosť zadala historikovi Paulovi Erkerovi. Je to podľa nej príležitosť poučiť sa z minulosti a budovali lepšiu budúcnosť.
"Štúdia ukazuje, že Continental bol dôležitou časťou Hitlerovej vojnovej mašinérie," konštatoval vo štvrtok šéf spoločnosti Elmar Degenhart.
Continental počas vojny využíval na nútené práce 10 000 ľudí z okupovaného Belgicka a Francúzska a tiež sovietskych vojnových zajatcov, uvádza štúdia nazvaná "Dodávateľ Hitlerovej vojny. Skupina Continental Group v nacistickom období".
V posledných rokoch vojny vyrábali väzni koncentračných táborov plynové masky. Výroba bola presunutá do podzemia, kde panovali neľudské pracovné aj životné podmienky.
Fond na odškodnenie obetí
V roku 2000 v Nemecku vznikol fond na odškodnenie obetí nútených prác, ktorý 1,7 milióna ľudí vo viac ako stovke krajín vyplatil 4,37 miliardy eur.

Do fondu peniaze okrem iného vložili spoločnosti Volkswagen, Deutsche Bank či Bayer, jeden z nástupníckych podnikov IG Farben.
Ekonomiku hitlerovského Nemecka podporovali tisícky nemeckých firiem.
Niektoré tak robili finančne, iné vyrábali zbrane, konglomerát IG Farben dokonca produkoval cyklón B (forma kyseliny kyanovodíkovej), ktorý sa používal v plynových komorách.