MINSK. Bieloruská polícia vo štvrtok v hlavnom meste Minsk zadržala približne 20 novinárov, ktorí sa chystali spravodajsky pokrývať protest na tamojšom Námestí slobody.
Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).
Kontrola akreditácie
Hovorkyňa minskej polície povedala, že novinárov minibusom previezli na policajnú stanicu na overenie totožnosti.
Medzi zadržanými novinármi sú i spravodajca RFE/RL, novinári z tlačových agentúr AP, Reuters a TASS a televízie Belsat sídliacej v Poľsku.
Krátko po zadržaní novinárov sa začal pochod s účasťou 8niekoľkých stoviek demonštrantov.
Hovorkyňa bieloruského ministerstva vnútra povedala, že zadržaní novinári budú po kontrole dokladov prepustení, uviedla na svojej webovej stránke agentúra Interfax. Účelom kontroly je preveriť, či majú akreditáciu.
Fotograf agentúry TASS Sergej Bobylev neskôr oznámil, že jeho i ďalších ruských novinárov prepustili.
Žiadajú záujem OSN
Organizácia Amnesty International (AI) a 15 ďalších medzinárodných a bieloruských mimovládnych organizácii vyzýva Radu OSN pre ľudské práva, aby zvolala mimoriadne zasadnutie venované situácii v Bielorusku. TASR o tom vo štvrtok informovala Amnesty International Slovensko.

"Rada OSN pre ľudské práva musí bezodkladne zvolať mimoriadne zasadnutie a nariadiť medzinárodné vyšetrovanie porušovania ľudských práv v Bielorusku v súvislosti s prezidentskými voľbami," uvádza sa v správe AI Slovensko s odvolaním sa na otvorený list, ktorý podpísalo 16 organizácií vrátane Amnesty International, Human Rights Watch a Medzinárodnej federácie pre ľudské práva (FIDH).
Polícia použila proti pokojne protestujúcim ľuďom neprimeranú silu a došlo tiež k masovému zatýkaniu demonštrantov a demonštrantiek, pripomína AI Slovensko. Protesty si vyžiadali i obete na životoch.
"Rada OSN pre ľudské práva musí urýchlene konať. Máme obavy, že ak nedôjde k jednoznačným krokom zo strany medzinárodného spoločenstva, v uliciach Bieloruska sa preleje ešte viac krvi a zranených protestujúcich, ale aj tých, ktorí v dôsledku útokov polície prídu o život, bude pribúdať," povedal riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
AI a ďalšie organizácie preto podľa jeho slov žiadajú Radu OSN pre ľudské práva, aby nariadila "medzinárodné vyšetrovanie prípadov porušovania ľudských práv, ktoré boli spáchané bezprostredne pred, počas a po prezidentských voľbách, s cieľom urýchlene zabrániť ďalšiemu porušovaniu práv".
Amnesty International zároveň aj naďalej zbiera podpisy pod petíciu na podporu protestujúcich v Bielorusku, uvádza AI Slovensko vo svojej správe.
Celonárodné protesty v Bielorusku sa začali bezprostredne po oznámení výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta, podľa ktorých zvíťazil úradujúci prezident Alexandr Lukašenko so ziskom 80,1 percenta hlasov, čím si zabezpečil šieste funkčné obdobie po sebe.
Jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská, ktorá získala 10,1 percenta hlasov, i ďalší opoziční kandidáti výsledky odmietli.