Loading
...
ŽENEVA. Zasadnutie sýrskeho ústavodarného výboru v sídle OSN v Ženeve v pondelok pozastavili po tom, ako u troch delegátov potvrdili nákazu koronavírusom SARS-CoV-2.
Rokovania prerušili iba niekoľko hodín po ich začiatku, informovala agentúra AFP.
Tri prípady nákazy, pozastavenie rozhovorov
Kancelária osobitného vyslanca OSN pre Sýriu Geira Pedersena podľa svojho vyjadrenia dostala potvrdenie o tom, že "traja členovia sýrskeho ústavodarného výboru mali pozitívne testy na COVID-19". Ženevské rozhovory preto "pozastavili".
Zástupcovia sýrskej vlády, opozície a občianskej spoločnosti začali v pondelok v poradí už tretie zasadanie sýrskeho ústavodarného výboru, ktorého cieľom je vytvorenie novej ústavy krajiny, uviedla agentúra DPA.
Rozhovory obnovili po deväťmesačnej prestávke spôsobenej nezhodami v súvislosti s programom rozhovorov a cestovnými obmedzeniami spôsobenými pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.
Sídlo OSN zavedie opatrenia
Delegáti sýrskej vlády, opozície a občianskej spoločnosti pred cestou do Švajčiarska i po príchode absolvovali testy na prítomnosť koronavírusu.
V sídle OSN v Ženeve sú takisto zavedené opatrenia v podobe rozstupov medzi sediacimi osobami.

Tieto tri skupiny majú pracovať na reforme ústavy v rámci procesu, ktorý by mal viesť k politickému riešeniu občianskej vojny v Sýrii. Tá trvá už takmer 10 rokov a vyžiadala si státisíce životov.
Sýrska opozícia podľa DPA dala jasne najavo, že jej očakávania sú nízke.
"Všetci vieme, že tento režim nechce byť súčasťou politického riešenia alebo ústavodarného výboru a stále sa snažia vytvárať prekážky," povedal člen opozičného rokovacieho výboru.
Rozhovory s USA, Tureckom, Ruskom a Iránom
Pedersen pred rokovaniami, ktoré mali trvať týždeň, uviedol, že od nich neočakáva žiadny výrazný pokrok. Dúfa však, že sa podarí zorganizovať ďalšie stretnutia v takomto formáte.
Vyslanec OSN by sa mal počas tohto týždňa stretnúť aj s diplomatmi USA, Turecka, Ruska a Iránu.
Vytvorenie sýrskeho ústavodarného výboru oznámil 23. septembra 2019 generálny tajomník OSN António Guterres.
O jeho sformovaní sa rozhodlo na sýrskej mierovej konferencii v januári 2018 v ruskom meste Soči. Tvorí ho 150 členov z radov predstaviteľov vlády, opozície a občianskej spoločnosti.
Každá 50-členná skupina má navyše povinnosť vymenúvať 15 expertov, ktorí sa budú zúčastňovať na uzavretých stretnutiach v Ženeve.
Washington a Ankara podporujú sýrsku opozíciu. Rusko a Irán sú spojencami vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?