BRUSEL. Írsky eurokomisár Phil Hogan, ktorý je v exekutíve EÚ zodpovedný za obchodnú politiku, dostal doma v Írsku odporúčanie, aby "zvážil svoje pôsobenie" v Európskej komisii po tom, ako sa minulý týždeň zúčastnil na golfovom večierku, čím porušil írske predpisy zavedené proti šíreniu pandémiu nového koronavírusu.
Uviedol v pondelok denník The Brussels Times.
Dvaja už odstúpili, Hogan nie
Hogan sa začiatkom minulého týždňa zúčastnil na večierku klubu Oireachtas Golf Society v grófstve Galway. Bol tam spolu s asi 80 ďalšími osobami, vrátane ministra poľnohospodárstva Daru Callearyho a predsedu Senátu Jerryho Buttimera.
Obaja írski politici vyvodili zodpovednosť za porušenie protikoronavírusových pravidiel a zo svojich funkcií už odstúpili. Stalo sa tak potom ako minulý týždeň vo štvrtok írske médiá túto skutočnosť opísali a kauzu nazvali Golfgate.
Hogan sa svojej funkcie v Bruseli nevzdal a aj naďalej zostáva eurokomisárom pre obchod v exekutíve Ursuly von der Leyenovej.
Vo vyjadrení pre írsku tlač sa Hogan bránil tvrdením, že sa najskôr opýtal organizátorov podujatia, či je večierok v súlade s predpismi.
V sobotu sa eurokomisár stretol s írskym premiérom Micheálom Martinom a podpredsedom vlády Leom Varadkarom, kde dostal odporúčanie, aby "zvážil svoju pozíciu" v eurokomisii. Podľa vyjadrenia médií ide o diplomatický spôsob, ako mu odporučiť, aby z funkcie odstúpil a vyhol sa ďalšiemu škandálu.
Je vraj presvedčený, že zákon neporušil
Hogan medzitým publikoval svoje druhé verejné ospravedlnenie, ktoré adresoval zdravotníkom.
"Chcem sa ospravedlniť pracovníkom v zdravotníctve, ktorí aj naďalej ohrozujú svoje životy v boji proti COVID-19, a všetkým ľuďom, ktorí pri tejto pandémii prišli o svojich milovaných," uviedol eurokomisár a dodal, že si je vedomý, že jeho čin rozhneval obyvateľov Írska, "čo ho veľmi mrzí".
Komisár zároveň spresnil, že v uplynulých dňoch podával o tejto záležitosti správy predsedníčke Európskej komisie Von der Leyenovej.
Podľa vyjadrenia Varadkara pre televíziu RTÉ je Hogan presvedčený o tom, že neporušil žiaden zákon, hoci pripúšťa, že možno porušil niektoré z vládnych usmernení v oblasti verejného zdravia. O týchto usmerneniach nemusel byť tak podrobne oboznámený ako Calleary a Buttimer, ktorí ich podpisovali.
Európska komisia sa nevyjadrila
Menej tolerantná je však líderka opozičnej strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.
"Je zrejmé, že stratil dôveru vlády. To je koniec hry. Bolo by veľmi, veľmi alarmujúce a prehĺbilo by to pocit krízy a chaosu, ak by komisár zostal vo funkcii aj napriek strate dôvery premiéra a vicepremiéra," uviedla McDonaldová.
Európska komisia sa zatiaľ k tejto kauze nevyjadrila, očakáva sa však, že v tejto veci bude čeliť otázkam médií.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?