MINSK. Úrady v Bielorusku zablokovali množstvo spravodajských webov informujúcich o dianí v krajine, ktorá sa už takmer dva týždne otriasa vo vlne protestov proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.
Bieloruská asociácia novinárov v sobotu vyhlásila, že bolo zablokovaných vyše 50 webov a médií, vrátane Spojenými štátmi americkými podporovanej rozhlasovej stanice Radio Svaboda či poľskej satelitnej televízie Belsat, ktorá mapuje hlavne Bielorusko.

Podľa asociácie ide o snahu zabrániť šíreniu informácií o pokračujúcich protestoch a násilnostiach, ktoré počas nich vypukli.
Používateľom internetu v Bielorusku je zamietnutý prístup k webovým stránkam online portálu The Village, k lokálnym médiám Vitebsk Courier a People's News of Vitebsk a mnohým ďalším.
Zablokované boli podľa vyhlásenia BAJ aj internetové stránky rozhlasovej stanice Slobodná Európa, tlačovej agentúry Belsat, bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Vjasna a dokonca samotnej platformy BAJ.
Na blokovaných stránkach sa objavila správa upozorňujúca na to, že "prístup k tomuto informačnému zdroju bol obmedzený na základe rozhodnutia ministerstva pre informácie Bieloruskej republiky", uviedla BAJ.
Minulý týždeň štátne tlačiarenské zariadenie údajne prerušilo "pod zámienkou zlyhania tlačiarenského lisu" vydávanie novín Komsomolskaja pravda a Narodnaja volja.
Lukašenko dal príkaz armáde
Lukašenko nariadil v sobotu armáde, aby na ukončenie pokusov o údajné zvrhnutie jeho vlády a ochranu teritoriálnej integrity krajiny používala "čo najprísnejšie opatrenia".
Lukašenko na vojenskej základni v meste Hrodna na západe krajiny neďaleko hraníc s Poľskom a Litvou vyhlásil, že zahraničné sily sa pokúšajú v Bielorusku vyvolať revolúciu.
"Je jasné, že vnútropolitickou situáciou v krajine otriasa plán na (zosnovanie) farebnej revolúcie," citovala Lukašenka tlačová agentúra Belta.
Zmanipulované voľby
Po zverejnení výsledkov sporných prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta a Lukašenko v nich podľa oficiálnych údajov získal 80 percent hlasov, vypukli v Minsku a ďalších bieloruských mestách masové protesty.
Najmä v prvých dňoch voči demonštrantom tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky. Polícia zadržala približne 7000 osôb. Mnohí z prepustených uviedli, že ich vo väzbe mučili. Viacerí demonštranti zomreli za nevyjasnených okolností.
Európska únia voľby v Bielorusku označila za neslobodné a nespravodlivé a odsúdila násilné zásahy zo strany polície. Štátni predstavitelia podľa EÚ počas protestov použili "neprimerané a neprijateľné násilie".
Demonštrácie v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta.
Protestujúci neuznávajú ich výsledky a požadujú odchod Lukašenka, ktorý v krajine vládne od roku 1994.
Doposiaľ bolo v Bielorusku zadržaných takmer 7-tisíc ľudí, stovky utrpeli zranenia a najmenej dvaja ľudia zahynuli. Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila.
Kým na opozičných protestoch sa pravidelne zúčastňujú tisíce ľudí, do sobotňajšej akcie na podporu Lukašenka sa zapojilo len asi 25 prívržencov.