SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Česko hlási prudký nárast infikovaných

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Česku, Kolumbii a ďalších krajinách?

Koronavírus: V Česku sa z vírusu vyliečilo už viac ako dvesto ľudí.Koronavírus: V Česku sa z vírusu vyliečilo už viac ako dvesto ľudí. (Zdroj: TASR/AP)

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Načítavam video...

Latinská Amerika a oblasť Karibiku zaznamenali do štvrtka viac ako 250.000 úmrtí ľudí s ochorením COVID-19 spôsobeným novým druhom koronavírusu. Ukázal to vlastný výpočet tlačovej agentúry AFP, ktorý vychádza z oficiálnych údajov.

Skryť Vypnúť reklamu

V uvedenej časti sveta evidovali do štvrtka 23.00 h SELČ 6 463 245 prípadov nákazy koronavírusom a 250 969 úmrtí.

Najviac postihnutou latinskoamerickou krajinou je Brazília, kde zaznamenali približne 3,5 milióna infikovaných a viac ako 112 000 úmrtí.

Celosvetovo sú na tom horšie len Spojené štáty, kde sa podľa oficiálnych údajov koronavírusom SARS-CoV-2 doposiaľ infikovalo 5 605 858 ľudí a 174 963 osôb s pozitívnym testom na tento koronavírus zomrelo.

Koronavírus v Európe

Česko zaznamenalo do piatkového večera 343 nových potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je druhý najvyšší počet od marca.

Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz s tým, že večer sa počet prípadov zvykne ešte zvýšiť.

Ide o prudký nárast infikovaných - vo štvrtok ich pre porovnanie v Česku pribudlo 247. V Česku pribudli aj štyri ďalšie úmrtia - celkovo ich evidujú 410.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne sa z ochorenia COVID-19 v Česku lieči 4938 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných aktuálne 108 pacientov s koronavírusom; 22 z nich je vo vážnom stave. Priebeh ochorenia je však u väčšiny nakazených mierny.

Z celkového počtu 21 388 nakazených sa už vyliečilo 16 040 osôb. Najviac nakazených za posledný týždeň v prepočte na 100 000 obyvateľov registrovali v okrese Uherské Hradiště, nasledujú Plzeň-sever a okres Kolín.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Koordinátor španielskeho ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón vo štvrtok varoval, že situácia ohľadom šírenia koronavírusu v krajine sa nevyvíja dobre. Informovala o tom agentúra AFP.

"Nikto by o tom nemal pochybovať o tom, že sa veci nevyvíjajú dobre," povedal Simón na tlačovej konferencii. Poukázal pritom na opätovný nárast v počte prípadov nákazy, ktorý Španielsko zaznamenalo v posledných týždňoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Na niektorých miestach krajiny nie je podľa neho šírenie vírusu pod kontrolou, uviedol na svojej webovej stránke španielsky denník ABC.

Simón takisto upozornil, že ak bude počet prípadov naďalej narastať, nemocnice môžu mať problémy s prijímaním pacientov.

Španielsko aktuálne registruje 130 nakazených na každých 100 000 obyvateľov, čo je podľa AFP vyšší počet ako u susedných krajín.

V Maďarsku pribudlo za predchádzajúci deň 52 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

Na ochorenie COVID-19 zomreli dvaja starší pacienti, ktorí trpeli inými chronickými ochoreniami, vyplýva z údajov zverejnených v piatok na informačnej stránke vlády koronavirus.gov.hu.

Súvisiaci článok Od septembra Maďarsko sprísni opatrenia na hraniciach Čítajte 

Počet osôb nakazených vírusom SARS-CoV-2 tak dosiahol 5098 a počet úmrtí na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 spôsobovaným týmto koronavírusom stúpol na 611.

Skryť Vypnúť reklamu

Z nákazy sa zotavilo 3681 osôb. V nemocniciach je hospitalizovaných 58 pacientov. Stav šiestich z nich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Aktuálne je v Maďarsku nakazených 806 ľudí, 34 percent z nich pochádza z Budapešti.

Rekordných 903 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu pribudlo za štvrtok v Poľsku.

Je to najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie, uviedla v piatok televízia TVN24 s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

Najviac prípadov zaznamenali v Sliezsku (168), ako aj v Mazowieckom (156) a Malopoľskom vojvodstve (146).

Od začiatku pandémie sa v Poľsku infekcia potvrdila u 60.281 ľudí, z ktorých 1938 zomrelo. Za uplynulý deň pribudlo 13 úmrtí na chorobu COVID-19, väčšina pacientov mala pridružené ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší počet nových prípadov v Poľsku bol doteraz zaznamenaný 8. augusta (843). Viac ako 800 ľudí malo pozitívne výsledky testov aj 7. augusta (809), 13. augusta (811) a 14. augusta (832).

V poľských nemocniciach sa v piatok nachádzalo 2151 ľudí s ochorením COVID-19, 84 z nich je na umelej pľúcnej ventilácii. V karanténe je 103.351 ľudí, vyliečilo sa 41 029 osôb.

Necelé dva týždne po tom, ako v nemeckom hlavnom meste znovu otvorili školy, hlási najmenej 41 z nich prípady nákazy koronavírusom medzi študentami alebo učiteľmi.

V piatok tieto údaje zverejnil denník Berliner Zeitung a agentúre The Associated Press ich potvrdili miestne školské úrady. V Berlíne je 825 škôl. Podľa novín sú v karanténe stovky študentov a tiež učiteľ. Zasiahnuté sú základné, stredné i odborné školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Znovuotvorenie škôl a s ním súvisiace riziko vzniku vírusových klasterov a následné rozšírenie nákazy do rodín a ďalej do spoločnosti bolo v Nemecku predmetom obáv a naďalej sa o tejto téme vášnivo diskutuje.

Vzdelávanie v Nemecku pritom nie je v rukách spolkovej vlády, ale je pod dohľadom jednotlivých spolkových krajín, takže sa naprieč krajinou líšia aj opatrenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19, najmä čo sa týka nosenia rúšok.

Zároveň sú tiež v niektorých štátoch ešte letné prázdniny, zatiaľ čo v niektorých sa už zhruba dva týždne vyučuje.

Berlín bol jedným z prvých miest v Nemecku, ktoré po prázdninách otvorili školy.

Deti musia mať rúška na chodbách, počas prestávok a tiež, keď vchádzajú do triedy, no môžu si ich dať dole, keď sedia na svojom mieste a začne sa hodina.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa niektorých kritikov je to príliš uvoľnený prístup a študenti aj učitelia by mali mať rúška aj počas hodín.

Všeobecne však už v krajine nechcú znovu plošne zatvárať školy, ako tomu bolo v marci.

Školám odporúčali, aby posielali do karantény len jednotlivých žiakov, prípadne triedy, kde hrozí šírenie nákazy.

Spolková vláda tiež označila udržanie otvorených škôl za svoju hlavnú prioritu a je to pre ňu dôležitejšie ako návrat fanúšikov na štadióny alebo koncerty a iné hromadné podujatia.

V piatok v krajine zaregistrovali 1426 nových prípadov nákazy, pričom na vrchole epidémie koncom apríla pribúdalo v Nemecku okolo šesťtisíc nových pacientov denne. Celkovo dosiaľ potvrdili vyše 230-tisíc prípadov nákazy a ochoreniu COVID-19 podľahlo 9 260 ľudí, uvádza inštitút Roberta Kocha.

Skryť Vypnúť reklamu

V Litve je od piatka povinné nosenie ochranných rúšok na vonkajších podujatiach, ako aj v uzavretých priestoroch. Nos a ústa si tak musia zakrývať návštevníci športových, kultúrnych, zábavných či iných akcií, informovala spravodajská stanica ORF.

Povinnosť nosiť rúška v snahe zabrániť šíreniu nového druhu koronavírusu platí aj v kaviarňach, reštauráciách, baroch či iných gastronomických prevádzkach. Zákazníci si rúško môžu odložiť len pri konzumácii jedla či pití nápojov.

Ľudia sa môžu okrem rúška chrániť aj šálom, šatkou či vlastnoručné vyrobeným rúškom.

Obmedzenia sa týkajú aj počtu účastníkov zhromaždení a podujatí - vonku je povolených najviac do 1000 osôb a vo vnútorných priestoroch maximálne do 600 ľudí. Potrebné je pritom dodržiavať odstup a hygienické pravidlá.

Skryť Vypnúť reklamu

Od 1. augusta v Litve platí povinnosť nosiť rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy a vo verejných priestoroch.

V Litve, ktorá má takmer tri milióny obyvateľov, sa doposiaľ novým koronavírusom nakazilo 2564 osôb a 83 ochoreniu COVID-19 podľahlo.

Brusel, hlavné mesto Belgicka a EÚ, je od piatku na zozname európskych "červených zón" s vysokou úrovňou šírenia nového koronavírusu. Tzv. "semafor" nákazy aktualizuje Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme, informovala agentúra Belga.

Brusel za posledné dva týždne denne zaznamenal v priemere viac ako 120 pozitívnych testov na 100 000 obyvateľov.

Belgická metropola sa podľa "semaforu" ECDC v piatok dostala na úroveň viacerých regiónov severného Španielska a Baleárskych ostrovov, a tiež niektorých oblastí v Rumunsku a Bulharsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok sa podľa tohto semaforu celé Belgicko zmenilo na "tmavo oranžové", keď po Flámsku a Bruseli aj Valónsko za posledné dva týždne denne zaznamenalo vyše 60 nových infekcií na 100 000 obyvateľov.

Podľa najnovšej správy inštitútu Sciensano má v súčasnosti Belgicko piate najvyššie množstvo pozitívnych testov na COVID-19 po Španielsku, Malte, Luxembursku a Rumunsku.

Za posledných 14 dní potvrdili v Belgicku každý deň v priemere 70 nových infekcií na 100 000 obyvateľov.

V piatok dopoludnia krajina evidovala 80 178 prípadov nákazy od vypuknutia epidémie a 9976 súvisiacich úmrtí.

Koronavírus v Ázii

Úrady v čínskom hlavnom meste Peking zrušili v rámci ďalšieho uvoľňovania epidemiologických opatrení povinnosť zakrývať si horné dýchacie cesty vo vonkajších priestoroch. Informovali o tom v piatok agentúra Reuters a televízia CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

V Pekingu už 13 dní po sebe nepribudol žiadny nový prípad ochorenia COVID-19.

Napriek tomu, že nosenie rúšok vonku už nie je vo všeobecnosti povinné, stále ich nosí mnoho Pekinčanov. Niektorí sa podľa vlastných slov cítia s rúškami bezpečnejšie, svoju úlohu v tom však zohráva aj neformálny spoločenský tlak, píše Reuters.

Podľa CNN musia obyvatelia čínskeho hlavného mesta nosiť pokrývku nosa a úst iba v prípade "blízkeho kontaktu s inými ľuďmi".

Tamojšie úrady povinné nosenie rúšok prvýkrát zrušili už koncom apríla, no po objavení nového ohniska nákazy na jednom z trhovísk ho v júni opäť obnovili.

Čína ako celok nezaznamenala komunitný prenos nákazy už päť dní po sebe, keďže úradom sa úspešne darí eliminovať vznik nových ohnísk v hlavnom meste a iných oblastiach krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínske úrady vo štvrtok informovali o 22 prípadoch ochorenia COVID-19 importovaných zo zahraničia.

Krajina tiež uzatvorila hranice pre väčšinu občanov iných krajín. V Číne podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa doposiaľ zaznamenali 89 567 prípadov a 4 709 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

Filipínska vláda nariadila v piatok občanom, aby si v interiéroch vrátane nákupných centier chránili dýchacie cesty nielen rúškami, ale aj ochrannými štítmi. Informovala o tom agentúra DPA.

Toto nariadenie rozširujúce pôvodné usmernenie, ktoré sa týkalo iba pracovísk a hromadnej dopravy. Z dôvodu uvoľnenia koronavírusových opatrení, ktoré vážne zasiahli filipínsku ekonomiku, sa však vláda rozhodla zoznam miest rozšíriť aj o obchodné domy.

Filipínska ekonomika v druhom štvrťroku 2020 zaznamenala pokles o 16,5 percenta, pripomenula DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Filipíny sú v regióne juhovýchodnej Ázie koronavírusom najpostihnutejšou krajinou. Od vypuknutia pandémie tam podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa zaznamenali 178 022 prípadov nákazy a 2 940 úmrtí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 431
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 630
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 383
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 343
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 007
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 962
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 226
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 942
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 742
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 637
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Policajti blokujú demonštrantov počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Rusi demonštrovali proti Putinovmu režimu.

9 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

13 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Ťažkosti tohto druhu trápili Františka aj v minulosti.

6 h
Ilustračné foto

Aj v Španielsku majú vakcínu prednostne dostať napríklad seniori.

6 h
Ilustračné foto

Kolchicín znižuje riziko komplikácií u pacientov, ktorých stav si nevyžaduje hospitalizáciu.

7 h
Zatýkanie v Moskve.

Polícia zadržala približne 2 800 účastníkov protestov.

7 h