BRUSEL. Druhý najvyšší predstaviteľ belgickej federálnej polície André Desenfants vo štvrtok dočasne odstúpil zo svojej funkcie po tom, ako viaceré belgické médiá zverejnili video z februára 2018, ktoré potvrdzuje neprimerané použitie sily voči občanovi Slovenska Jozefovi Chovancovi v cele predbežného zadržania na letisku v Charleroi.
Správu potvrdil denník The Brussels Times.
Na videozábere vidieť ako policajtka dvíha ruku v geste napodobňujúcom nacistický pozdrav a jej kolegovia viac ako štvrťhodinu sedia a kľačia na tele zadržaného Slováka.
Do lietadla vstúpil neoprávnene
Podľa medializovaných informácií slovenský občan 28. februára 2018 prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene.

Nemal platnú letenku, tvrdil, že cestuje s Ježišom Kristom, a pri potýčke s palubným personálom sotil jednu z letušiek a odmietal opustiť palubu lietadla. To si vyžiadalo zákrok federálnej polície pôsobiacej na letisku.
Zábery priemyselnej kamery ukázali zakrvavenú tvár zadržaného muža, v dôsledku sebapoškodzovania v cele a následne zákrok šesťčlenného tímu polície, po ktorom Chovanec utrpel zástavu srdca a po prevoze do nemocnice upadol do kómy a o deň neskôr zomrel.
Pozornosť federálnej vlády
Medializované videozábery si vo štvrtok vyslúžili aj pozornosť federálnej vlády.
Minister spravodlivosti Koen Geens vyhlásil, že ide o "nepochopiteľný a úplne šokujúci" incident a minister vnútra Pieter De Crem vyzval na rýchle objasnenie všetkých okolnosti v rámci prebiehajúceho súdneho vyšetrovania.
Generálny riaditeľ federálnej polície André Desenfants, v poradí druhý najvyšší policajný úradník, ktorý má na starosti aj letiskovú políciu, uviedol, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobným rozhodnutím, hoci sa v tejto záležitosti necíti vinným, lebo nemal dostatok informácií o detailoch incidentu zo Charleroi.
Vo februári 2018 bol "pravou rukou" vtedajšej generálnej riaditeľky polície Catherine De Bolleovej, ktorá v súčasnosti šéfuje Europolu.
Na prešetrenie vyzvala aj Amnesty International
Flámsky denník Het Laatste Nieuws, ktorý ako prvý zverejnil videozáznam z policajnej cely na letisku, v tejto súvislosti dal priestor Henriete Chovancovej, vdove po zosnulom Slovákovi.
Tá upozornila, že policajti podcenili zdravotný stav jej muža, ktorý mal zrejme problémy s dýchaním. "My, ako jeho rodina, chceme vedieť, prečo mu to urobili. Prečo sa k nemu tak správali? Horšie ako ku zvieraťu, akoby ani nebol ľudskou bytosťou," povedala Chovancová v rozhovore pre flámsku televíznu stanicu VTM.
Medializovaná udalosť z letiska Charleroi neunikla ani pozornosti ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, ktorá vo štvrtok vyzvala na dôkladné vyšetrenie príčin smrti slovenského občana.
Rezort diplomacie ocenil konanie Desanfantsa
Slovensko vníma dočasné pozastavenie funkcie Andrého Desanfantsa ako silný signál.
Informoval o tom riaditeľ tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Tomaga.
„Práve sme dostali správu, že číslo dva belgickej federálnej polície, André Desanfants, požiadal o dočasné pozastavenie svojej funkcie,“ uviedol Tomaga.
Tomaga priblížil, že belgická polícia v nadväznosti na reportáž belgickej televízie, ktorá video zverejnila, nariadila interné disciplinárne vyšetrovanie.
„Chceme sa poďakovať belgickým novinárom, že pomáhajú k objasneniu všetkých okolností a tým posilnia naše doterajšie úsilie a gesto vysokého predstaviteľa polície vnímam ako silný signál, že sa priblížime k dôkladnému vyšetrovaniu,“ uzavrel riaditeľ tlačového odboru.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) sa vyjadril, že je šokovaný zábermi, ktoré zverejnili belgické médiá.
Slovenská diplomacia podľa jeho slov od prvého momentu po zverejnení videa podniká kroky voči belgickej strane, a to priamo v Bruseli. Minister sa taktiež poďakoval belgickým novinárom.
„Gesto vysokého predstaviteľa polície vnímam ako signál, že belgické orgány si uvedomujú vážnosť a naliehavosť celej veci, a že sa celý tento škandalózny tragický prípad dôkladne vyšetrí,“ zdôraznil šéf diplomacie.
Prezidentka odsúdila akt polície
Prezidentka SR Zuzana Čaputová absolútne odsudzuje smrť Jozefa Chovanca. V aktivitách smerom k belgickej strane sa spolieha na ministra Korčoka. Ak bude treba, zasiahne aj zo svojej pozície.
"Je absolútne neprípustné akékoľvek násilie, ktoré nebodaj vedie k smrti občanov zo strany polície alebo bezpečnostných zložiek, takže takýto akt, v ktorého dôsledku zomrel náš občan, absolútne odsudzujem," uviedla Čaputová.