SOFIA, BRATISLAVA. Proti obom lídrom denne vychádzajú desaťtisíce ľudí do ulíc, obviňujú ich z korupcie, z únosu štátu, z potláčania médií či opozičných hlasov.

Obaja zareagovali podobne – najprv sa protesty snažili zdiskreditovať, potom ich potlačiť silou a nakoniec naznačili, že by sa niečo mohlo zmeniť, ale predtým treba zmeniť ústavu, čo by im okrem iného zaručilo na nejaký čas zotrvanie v úrade.
A predsa boli v stredu vo veľmi odlišnej situácii. Bulharský premiér Bojko Borisov totiž na obed zasadol pred kameru a cez videoprenos sa pripojil k lídrom členských štátov Európskej únie, ktorí jednomyseľne odsúdili zmanipulované voľby v Bielorusku.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa v stredu stal tým, ktorého európski lídri označili za nelegitímneho lídra.
Základy problému sú podobné
„Rozsah problému je odlišný, ale jeho základy sú podobné,“ porovnal dianie v krajinách v rozhovore pre Balkan Insight líder opozičnej strany Áno, Bulharsko Christo Ivanov. Práve jeho video na začiatku júla spustilo protesty v Bulharsku.
Z člnu sa vylodil na pláž a na záberoch vidno, ako k nemu okamžite prichádzajú neznámi muži, ktorí sa odmietajú identifikovať.
Neskôr prídu aj policajti, no napriek tomu, že podľa bulharskej ústavy sú pláže majetkom štátu, Ivanova odvádzajú.