JOHANNESBURG. Africká únia (AÚ) pozastavila členstvo Mali v tejto organizácii po tom, čo vzbúrení vojaci donútili malijského prezidenta Boubacara Keitu odstúpiť a spolu s ďalšími vládnymi činiteľmi ho zadržiavajú. Informovala o tom agentúra AFP.
Pätnásťčlenná bezpečnostná rada AÚ "pozastavuje členstvo Mali v AÚ, kým nedôjde k obnove ústavného poriadku a k prepusteniu prezidenta Boubacara Keitu, predsedu vlády a ďalších vládnych činiteľov, ktorých armáda násilne zadržiava," uvádza sa vo vyhlásení bezpečnostnej rady AÚ zverejnenom na Twitteri.
Predseda Africkej únie a prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa v stredu odsúdil "protiústavnú zmenu vlády" v Mali a žiadal o prepustenie lídrov tejto krajiny. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
Ramaphosa prvýkrát oficiálne zareagoval na to, že vodcovia vojenskej vzbury v Mali v utorok zadržali prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu a prinútili ho podať demisiu.
Voľby v "rozumnom čase"

Šéf Únie vydal oficiálne vyhlásenie, v ktorom žiada "malijskú armádu o prepustenie prezidenta, premiéra, ministrov a ďalších vládnych výkonných pracovníkov z väzby".
Vodcovia vojenskej vzbury predtým oznámili, že v "rozumnom čase" spustia v krajine politické zmeny a uskutočnia nové voľby.
Národný výbor pre spásu ľudu "sa rozhodol prevziať zodpovednosť pred ľudom a dejinami", povedal v štátnej televízii ORTM zástupca veliteľa malijského letectva Ismaël Wagué.
Okolité krajiny uzavrú hranice
V Mali sa od začiatku júna pravidelne konali protesty, ktorých účastníci žiadali odstúpenie 75-ročného prezidenta.
Opozícia Keitu obviňuje zo zastrašovania a kupovania hlasov počas parlamentných volieb v apríli 2020, v ktorých jeho vláda získala väčšinu.
Aj krajiny susediace s Mali už varovali pred protiústavnými zmenami moci. Združenie krajín západnej Afriky vzburu odsúdilo a avizovalo, že uzavrie pozemné a vzdušné hranice Mali a uvalí sankcie voči "všetkým pučistom, ich pomáhačom a spojencom".
V súvislosti so situáciou v Mali sa v stredu uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.