Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Koronavírus vo svete:
- Celkový počet potvrdených prípadov: 22 306 539
- Počet vyliečených: 15 047 783
- Počet úmrtí: 784 353
Správu priebežne aktualizujeme.
- Koronavírus v Chorvátsku >>>
- Koronavírus v Česku >>>>
- Koronavírus na Ukrajine >>>
- Koronavírus vo Francúzsku >>>
- Koronavírus v Španielsku >>>
- Koronavírus v Taliansku >>>
- Koronavírus v Grécku >>>
- Koronavírus v Čiernej Hore >>>>
- Koronavírus v Slovinsku >>>
- Koronavírus v Holandsku >>>>
- Koronavírus v Nórsku >>>
- Koronavírus v Iráne >>>
Koronavírus v Európe
Koronavírus v Chorvátsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 7 074
- Počet vyliečených: 5 386
- Počet úmrtí: 168
Snaha Chorvátska prilákať európskych turistov, obávajúcich sa dovolenky v iných destináciách, dostala v stredu ďalší úder - nové údaje totiž ukázali, že nákaza koronavírusom tam stále naberá silu.
Za posledných 24 hodín zaznamenala balkánska krajina rekordných 219 prípadov infekcie.
Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.
Navyše, tieto nové pozitívne prípady zistili pri vykonaní len 1653 testov, čo naznačuje pomerne vysoký výskyt infekcie. Stredajší počet predstavoval nový rekordný prírastok v prípadoch nákazy, a to po týždni, v ktorom zaznamenali viacero rekordov.
Krajina so 4,19 milióna obyvateľov má teraz 1520 aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu, uviedlo chorvátske krízové centrum.
Za posledných 24 hodín zomreli na ochorenie COVID-19 ďalší dvaja pacienti, celkový počet obetí je tak 168, uviedla agentúra HINA.
Keď sa Chorvátsko 1. júla otvorilo pre zahraničných turistov, hlásilo nízke počty nakazených, od niekoľkých jednotlivcov po zopár desiatok ľudí. Predchádzajúci rekord v počte infikovaných bol hlásený 1. apríla.
V čase, keď sa začal súčasný prudký nárast, na chorvátskom pobreží Jadranského mora dovolenkovalo vyše 800.000 turistov, medzi nimi tvorili najväčšiu skupinu Nemci.
Taliansko a Rakúsko už minulý týždeň zaradili Chorvátsko medzi rizikové krajiny a dôvodom bola jeho epidemiologická situácia. Ďalší sused Chorvátska, členský štát EÚ Slovinsko, chce tento krok tiež urobiť a už vyzval svojich občanov, aby sa čo najskôr vrátili z chorvátskej dovolenky domov. Inak im bude hroziť 14-dňová karanténa.
Hovorca slovinskej vlády pre pandémiu Jelko Kacin povedal, že opatrenie oficiálne oznámia vo štvrtok, napísala tlačová agentúra STA.
"Situácia v Chorvátsku sa dramaticky zhoršuje. Údaje o nákaze ukazujú, že situácia je naozaj zlá," uviedol po zasadnutí vlády s epidemiológmi, kde posudzovali prípadné kroky.
Koronavírus v Česku:
- Celkový počet potvrdených prípadov: 20 483
- Počet vyliečených: 15 148
- Počet úmrtí: 401
Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 282 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín.
Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Laboratóriá v utorok otestovali 6 808 vzoriek.
Deň predtým Česko hlásilo 191 infikovaných. Celkovo v krajine potvrdili 20 483 prípadov nákazy. Chorobe Covid-19 podľahlo 401 pacientov. Aktuálne chorých je 4 934 ľudí. Z nich je 122 hospitalizovaných.
Koronavírus na Ukrajine
- Celkový počet potvrdených prípadov: 94 436
- Počet vyliečených: 48 925
- Počet úmrtí: 2116
Na Ukrajine zaznamenali do stredajšieho rána 1967 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je dosiaľ najvyšší denný prírastok za 24 hodín.
Vyplýva to z údajov monitorovacieho systému, patriaceho pod ukrajinskú Radu pre národnú bezpečnosť a obranu (RNBO), informuje agentúra Ukrinform.
V rovnakom období sa 812 chorých vyliečilo a 28 zomrelo.
Celkový počet prípadov ochorenia COVID-19 od začiatku pandémie dosiahol na Ukrajine 94 436, vyliečilo sa 48 925 ľudí a 2116 pacientov zomrelo.
Karanténne opatrenia na Ukrajine platia zatiaľ do 31. augusta, potom sa v závislosti od epidemiologickej situácie v jednotlivých regiónoch môžu zmierniť alebo zintenzívniť.
Koronavírus vo Francúzsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 221 267
- Počet vyliečených: 84 065
- Počet úmrtí: 30 451
Francúzske mesto Toulouse nariadilo v stredu povinné nosenie rúšok na všetkých vonkajších verejných priestranstvách s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu, informovala v stredu agentúra AFP.
Toulouse je štvrté najväčšie mesto vo Francúzsku a vôbec prvé, ktoré nariadilo plošné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch.
Nariadenie bude platiť od 7.00 h rána do 3.00 h v noci od piatku pre všetkých občanov nad 12 rokov. Dodržiavať ho budú musieť aj cyklisti.
Mnohé francúzske mestá vrátane Paríža či Lyonu už nariadili povinné rúška na rušných uliciach, v turistami obľúbených oblastiach či na vonkajších trhoch.
Vo Francúzsku v uplynulom období rastie počet prípadov nákazy koronavírusom aj počet hospitalizácií.
Ministerka práce Elisabeth Borneová v utorok oznámila, že na všetkých vnútorných pracoviskách budú od budúceho týždňa povinné rúška.
Novým druhom koronavírusu sa vo Francúzsku dosiaľ nakazilo 221 267 ľudí, 30 451 chorobe COVID-19 podľahlo.
Koronavírus v Španielsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 221 267
- Počet vyliečených: 84 065
- Počet úmrtí: 30 451
V Španielsku pribudlo za uplynulý deň 3715 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna, keď v krajine skončili prísne obmedzenia pohybu. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Väčšinu nových prípadov nákazy podľa údajov ministerstva zdravotníctva zaznamenali v niektorých z koronavírusom najviac postihnutých oblastí, a to v autonómnom spoločenstve Madrid (1535), v Baskicku a Aragónsku (v oboch približne 470).
V krajine od utorka zaznamenali aj 14 nových úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 (deň predtým ich bolo 21). Za posledných sedem dní zomrelo v dôsledku choroby 131 ľudí.
Španielsko už celkovo potvrdilo 28.797 úmrtí a 370.867 nakazených.
Napriek tomu, že v celej krajine zaviedli povinné nosenie rúšok, údaje Európskej únie ukazujú, že Španielsko má najvyšší celkový počet prípadov nákazy v západnej Európe, ako aj najvyšší počet prípadov na 100 000 obyvateľov za posledných 14 dní.
Koronavírus v Taliansku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 255 278
- Počet vyliečených: 204 506
- Počet úmrtí: 35 412
Taliansko zaznamenalo v stredu za posledných 24 hodín 642 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od 23. mája, keď zaznamenalo za deň 669 prípadov. Informovala o tom agentúra AP.
Taliansko má celkovo 255 000 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom 35 400 ľudí nákaze COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, doposiaľ podľahlo.
Za posledných 24 hodín zaznamenali úrady sedem nových úmrtí ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus.
Taliansko v nedeľu nariadilo trojtýždňové zatvorenie všetkých diskoték a tanečných priestorov, pretože zažíva nárast v prípadoch nákazy koronavírusom.
Vláda tiež nariadila, že od 18.00 h do 06.00 h bude povinné nosiť rúško na verejných priestranstvách, kde sa môžu vytvárať skupiny ľudí. Sprísnené opatrenia vstúpili do platnosti v pondelok.
Koronavírus v Grécku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 387 985
- Počet úmrtí: 28 797
Grécke úrady zaznamenali v utorok 269 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je najvyšší denný nárast od 26. februára, keď sa v krajine vyskytol prvý prípad tohto ochorenia. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
V snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy úrady rozšíria protivírusové opatrenia na ostrove Mykonos a v pobrežných oblastiach polostrova Chalkidiki.
Opatrenia zahŕňajú úplný zákaz večierkov a slávností, maximálny počet deviatich ľudí na všetkých verejných a súkromných zhromaždeniach či povinné zakrývanie dýchacích ciest v uzavretých i otvorených priestoroch.
Pri rovnakom stole môžu v reštauráciách sedieť najviac štyria ľudia. Ak ide o blízkych príbuzných, tento limit sa zvýši na šesť osôb. Tieto budú v platnosti od 21. do 31. augusta.
Doposiaľ Grécko v dôsledku tohto ochorenia eviduje 7472 prípadov a 232 úmrtí.
Úrad civilnej ochrany informoval, že od piatku do 31. augusta budú zakázané všetky podujatia ako párty, náboženské procesie či trhy pod holým nebom na ostrove Mykonos a v regióne Chalkidiki, ktoré sú obľúbenými dovolenkovými destináciami.
Zhromaždenia ľudí na verejnosti i v súkromnom prostredí budú obmedzené na deväť osôb.
V reštauráciách budú môcť za jedným stolom sedieť len štyria ľudia, v prípade najbližších príbuzných ich môže sedieť za stolom šesť.
Na Mykonose aj v Chalkidiki platí povinné nosenie ochranných rúšok, a to vo vnútorných aj vonkajších priestoroch.
Koronavírus v Čiernej Hore:
- Celkový počet potvrdených prípadov: 4 132
- Počet vyliečených: 3 035
- Počet úmrtí: 80
Čierna Hora odložila začiatok školského roka o mesiac, na 1. októbra, pre obavy zo šírenia ochorenia COVID-19. V utorok to oznámila vláda balkánskej krajiny.
Ministerstvo školstva podľa tlačovej agentúry DPA uviedlo, že nariadenie sa týka materských škôl a škôl a že sa rozhodlo na základe odporúčaní odborníkov na zdravotníctvo.
Začatie vyučovania podľa pôvodného plánu by za súčasnej epidemiologickej situácie "predstavovalo riziko pre zdravie detí", dodalo ministerstvo.
Čierna Hora so 620-tisíc obyvateľmi hlásila v pondelok 50 nových prípadov nákazy koronavírusom a do pondelka popoludnia 1107 aktívnych prípadov infekcie. Štrnásťdňová miera nákazy je v súčasnosti 126 infikovaných na stotisíc obyvateľov, čo je päťkrát viac než norma stanovená pre bezpečnú krajinu, teda 25 infikovaných na stotisíc obyvateľov.
Čierna Hora však predsa len 30. augusta uskutočnia parlamentné voľby a voľby do oblastných zastupiteľstiev.
Koronavírus v Slovinsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 2493
- Počet vyliečených: 2079
- Počet úmrtí: 129
Z 80 prípadov nákazy koronavírusom dovezených do Slovinska pochádza 64 z Chorvátska, informovali v stredu slovinské zdravotnícke úrady.
Zároveň odporučili svojim občanom, aby sa čo najskôr vrátili domov, inak budú musieť ísť do karantény na 14 dní. Uviedla to chorvátska tlačová agentúra HINA.
Za posledných 24 hodín zaznamenali v Slovinsku 37 nových prípadov infekcie, teda o desať viac než v utorok.
Od vypuknutia nákazy sa v tejto balkánskej krajine infikovalo celkovo 2493 ľudí a 129 zomrelo.
V Slovinsku je v súčasnosti 285 aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného novým druhom koronavírusu, z nich 80 je v hlavnom meste Ľubľana.
Podľa úradu verejného zdravotníctva bolo za posledných sedem dní importovaných do krajiny 80 prípadov a z nich 64 z Chorvátska.
Konečné rozhodnutie o zavedení karanténnych opatrení pre ľudí vracajúcich sa z Chorvátska urobí slovinská vláda vo štvrtok a posledný termín návratu bez povinnej samoizolácie bude s najväčšou pravdepodobnosťou stanovený na polnoc v sobotu alebo v nedeľu, informovali slovinské médiá.
Hovorca vlády Jelko Kacin v utorok večer vyhlásil, že Slovinci dovolenkujúci na polostrove Istria v Chorvátsku budú zrejme vyňatí z karanténnych opatrení, keďže tento chorvátsky región je na základe slovinských kritérií stále zaradený v zelenej zóne - na rozdiel od ostatných chorvátskych oblastí.
Koronavírus v Holandsku:
- Celkový počet potvrdených prípadov: 63 973
- Počet vyliečených: Údaj nie je k dispozícii
- Počet úmrtí: 6 175
Holandský premiér Mark Rutte v utorok sprísnil odporúčané opatrenia proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Zároveň varoval, že ak krajina nezvládne nové prípady nákazy, Holandsko sa možno "vráti do bodu jeden", teda na začiatok. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.
Rutte dal ľuďom "veľmi, veľmi naliehavú radu", aby doma neorganizovali večierky a aby udalosti ako oslavy narodenín či ďalšie súkromné domáce stretnutia obmedzili na maximálne šesť ľudí. Holandská vláda však nezaviedla žiadne nové povinné obmedzenia.
"Ak nebudeme opatrní, v blízkej budúcnosti sa vrátime do bodu jeden," varoval Rutte.
Ak ľudia chcú usporiadať večierky pre viac ako šiestich ľudí, mali by si prenajať priestor, kde budú môcť všetci hostia pri sedení zachovať bezpečnú vzdialenosť, vysvetlil premiér. Takisto vyzval ľudí, aby pokračovali v práci z domu.
Rutteho vyjadrenia nasledovali po tom, čo holandský úrad verejného zdravotníctva oznámil, že za posledný týždeň potvrdili v Holandsku vyše 4000 nových prípadov nákazy koronavírusom, teda približne rovnaký počet ako v predchádzajúci týždeň.
Miera pozitívnych testov v krajine sa priblížila k 3,5 percentám. Potvrdených úmrtí v Holandsku bol v utorok celkovo 6175, hoci skutočný počet je podľa predpokladov vyšší, pretože mnoho zosnulých ľudí nebolo otestovaných.
Počet nových potvrdených prípadov narastá od 1. júla, keď Holandsko zrušilo väčšinu svojich obmedzení zavedených s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu.
Študenti stredných škôl sa tento týždeň vrátili do tried prvýkrát za celé mesiace, ale nemuseli mať na tvári rúška a deti nemuseli dodržiavať odstup.
Koronavírus v Nórsku
- Celkový počet potvrdených prípadov: 10 135
- Počet vyliečených: 262
- Počet úmrtí: 8 857
Nórsko sa rozhodlo rozšíriť povinnosť desaťdňovej karantény pre osoby prichádzajúce z Británie, Rakúska, Grécka a Írska.
Dôvodom je skutočnosť, že v uvedených krajinách narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na nórske ministerstvo zahraničia.
Nariadenie vstúpi do platnosti v sobotu.
Podobné obmedzenia budú zavedené aj voči osobám, ktoré do krajiny prichádzajú z dánskeho hlavného mesta Kodaň.
Nórsko na začiatku augusta znova zaviedlo 10-dňovú karanténu pre ľudí prichádzajúcich z Českej republiky, Francúzska, Monaka i Švajčiarska a minulý týždeň aj pre cestujúcich z Poľska, Malty, Islandu, Cypru, Holandska, Faerských ostrovov a niektorých regiónov Dánska a Švédska.
Koronavírus v Ázii
Koronavírus v Iráne
- Celkový počet potvrdených prípadov: 350 279
- Počet vyliečených: 302 528
- Počet úmrtí: 20 125
Iránske úrady oznámili, že počet obetí v dôsledku ochorenia COVID-19 presiahol 20 000. Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Oznámenie o prekonaní ďalšieho míľnika v šírení ochorenia COVID-19 prichádza v čase, keď táto blízkovýchodná krajina eviduje od začiatku pandémie viac ako 350 000 prípadov tohto ochorenia.
Irán je tiež najviac koronavírusovou pandémiou zasiahnutou krajinou v tomto regióne.
Napriek nepriaznivým štatistikám sa v tejto islamskej republike konajú prijímacie testy na univerzity pre viac ako milión študentov a Iránci sa tiež pripravujú na slávenie sviatku ášúrá, ku ktorému dôjde koncom augusta.
Sviatok ášúrá slávia všetci moslimovia, ale pre šiitov má osobitný význam. Pripomínajú si ho najmä veriaci v prevažne šiitskom Iráne, Iraku, Libanone, Afganistane a ďalších krajinách sveta.
Tradične vrcholí v irackom pútnickom meste Karbalá masovým sebabičovaním či rituálmi, keď si pútnici oblečení v čiernom na znamenie smútku spôsobujú mečmi krvavé rany na hlave.
Prezident Hasan Rúhání koncom júla naznačil, že oslavy sviatku napriek šíreniu nákazy povolí, ministerstvo zdravotníctva má však z toho obavy.
Podľa ministerstva zdravotníctva viedlo uvoľnenie epidemiologických opatrení, ktoré v máji ohlásil iránsky prezident, Iráncov k tomu, aby bezpečnostné opatrenia a vôbec pandémiu už nebrali tak vážne. V dôsledku toho došlo v posledných týždňoch k opätovnému šíreniu infekcie.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?