VIEDEŇ. Chorvátsky veľvyslanec vo Viedni kritizoval rakúsku vládu za náhle rozhodnutie, ktorým túto jadranskú krajinu zaradil od pondelka ako celok do skupiny rizikových krajín z hľadiska nákazy koronavírusom.
Podľa neho sa obmedzenie malo týkať len lokálnych ohnísk nákazy, čo ale dnes rakúska diplomacia odmietla.
Rakúski turisti vracajúci sa domov spôsobili dopravný kolaps, vo veľkom rušia aj svoje plánované dovolenky, informovala agentúra APA.
Tretina prípadov je z cudziny
Najvyšší stupeň varovania pred cestami do Chorvátska vydalo rakúske ministerstvo zahraničia v piatok, kedy štvormiliónová prímorská krajina zaznamenala rekordných 208 nových prípadov nákazy. Opatrenie začalo platiť od polnoci z nedele na pondelok.
Aj v Rakúsku počet nakazených rastie, denné prírastky nakazených sa už takmer týždeň držia na trojciferných hodnotách.
Podľa rakúskeho ministerstva zdravotníctva sa približne tretina prípadov nákazy týka práve navrátilcov z cudziny, poväčšine práve z Chorvátska.
Koronavírus v Rakúsku:
- Počet nakazených: 23 534
- Počet vyliečených: 20 765
- Počet úmrtí: 729
Veľvyslanec vo Viedni Daniel Glunčić označil cestovné varovanie za "bleskové rozhodnutie", ktoré Chorvátsku aj vracajúcim sa turistom spôsobilo enormné problémy.
Podľa neho bolo namieste vydať varovanie len pre jednotlivé oblasti, ako je Makarská riviéra či ostrov Pag. Vyjadril súčasne nádej, že Viedeň svoje rozhodnutie prehodnotí, lebo podľa neho ide len o "krátkodobé zvýšenie" počtu prípadov.
Rýchly odchod
Mnoho Rakúšanov sa ešte pred nedeľnou polnocou snažilo narýchlo dostať z Chorvátska, aby sa vyhli povinnosti absolvovať test na koronavírus či desaťdňovú karanténu.

Chorvátsko je po Taliansku druhým najčastejším turistickým cieľom Rakúšanov, ročne ich tam zavíta okolo 1,5 milióna.
Minulý týždeň tu podľa odhadov trávilo dovolenku približne 40-tisíc rakúskych turistov.
"Odchody sa odohrávali v panike, ktoré viedli k zápcham. Iní si naopak povedali: 'Som na ostrove alebo na jachte, tak holt pôjdem do karantény'," povedal agentúre APA predseda združenia rakúskych cestovných kancelárií Josef Peterleithner. "Cestovné varovanie prišlo prekvapivo predovšetkým z dôvodu, že sa týka celej krajiny."
Aj podľa ďalších oslovených odborníkov na cestovný ruch bolo lepšie vydať len čiastočné varovanie - ako v prípade Španielska, pri ktorom zákaz neplatí pre Baleárske ostrovy.
Podľa nich je v Chorvátsku naďalej mnoho oblastí, napríklad väčšina ostrovov či Istria, ktoré nákaza obchádza.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Žiadosť zamietli
Rakúske ministerstvo zahraničných vecí dnes žiadosť Záhrebu o vydanie iba čiastkového varovania odmietlo.
Táto možnosť bola podľa tlačovej hovorkyne pred vydaním piatkového rozhodnutia posudzovaná, na základe odporúčaní expertov však bola zamietnutá. Dôvodom podľa nej bolo, že turisti sa obvykle po Chorvátsku pohybujú a zriedkakedy trávia čas len na jednom mieste.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz dnes popoludní preberie najnovší vývoj pandémie s ministrami zdravotníctva a vnútra.
Predmetom rokovaní bude najmä situácia okolo vracajúcich sa turistov či zdravotnícke kontroly na rakúskych hraniciach.
Zmeny chystá aj Slovinsko
Možnosť zaradenie Chorvátska do skupiny najrizikovejších krajín v pondelok pripustilo aj susedné Slovinsko.
Bojana Beovičová, ktorej expertná skupina vydáva epidemiologické odporúčania slovinskej vláde, uviedla, že Chorvátsko momentálne zažíva "rozsiahlu epidemiologickú vlnu", kvôli ktorej sa budú tento týždeň zrejme sprísňovať pravidlá pre vstup z tejto krajiny.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?