MINSK, BRATISLAVA. Ak zvrhnete svojho prvého prezidenta, bude to váš koniec a skončíte na kolenách ako Ukrajina, hovoril v nedeľu na Námestí nezávislosti pri Leninovej soche bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Strašil tým, že na Bielorusko sa chystajú armády NATO. Na demonštráciu na jeho podporu prišlo napokon len pár tisíc ľudí, a to aj napriek tomu, že mnohým štátnym zamestnancom účasť prikázali pod hrozbou prepustenia z práce.
O dva kilometre ďalej sa zatiaľ schádzali Lukašenkovi odporcovia na doteraz najväčšej demonštrácii v bieloruskej histórii. Po 26 rokoch, počas ktorých je Lukašenko pri moci, ho začínajú opúšťať voliči, bezpečnostné zložky aj veľvyslanci.
Kolaps režimu
Národný pochod za slobodu nemal žiadnych oficiálnych lídrov ani hovorcov. „Nie je tu žiaden program, ľudia sú len radi, že môžu byť spolu. Veľa plagátov požaduje Lukašenkovo odstúpenie,“ povedal reportér nezávislej televízie Belsat.
Jednou z tvárí protestov sa však stala Marija Kolesnikovová, manažérka kampane jedného z opozičných prezidentských kandidátov, ktorí pred voľbami skončili vo väzbe. Tá pred davmi nazvala Lukašenka bývalým prezidentom a obvinila ho z pošpinenia bieloruskej krvi.

Pri víťaznom obelisku v centre Minsku sa zhromaždilo podľa Belsatu až dvestotisíc ľudí, mnohí skandovali „slobodné voľby“ či „odíď, Lukašenko!“.
„To, čo vidíme, nie je iba kolaps ďalšieho diktátorského režimu. Je to koniec Sovietskeho zväzu. Bielorusko bolo mnohé roky poslednou sovietskou krajinou, ktorá nasledovala ideály a hodnoty zväzu. Lukašenko možno nebol posledným diktátorom v Európe, ale posledným sovietskym vládcom,“ napísal na twitteri bieloruský analytik Franak Viačorka.
Problémom režimu je podľa neho to, že sú veľmi nepružné a nevedia sa prispôsobiť. „Keď sa začne rozpadať jeden element, všetko začne padať. Nikto nechce byť na strane porazených,“ dodáva.
Založila radu
Na stranu demonštrantov sa cez víkend začali pridávať aj niektorí členovia bezpečnostných zložiek. Protestovali aj viacerí zamestnanci oficiálnej štátnej televízie.
„Tak ako všetci, aj my žiadame slobodné voľby a prepustenie ľudí zatknutých počas masových protestov,“ povedal pre agentúru AFP Andrej Jaroševič, zamestnanec televízie.
Protesty sa v posledných dňoch rozšírili po celej krajine. V Grodne pri poľských hraniciach vyšlo do ulíc asi 40-tisíc ľudí. Na improvizovanom pódiu mohli ľudia vystúpiť s prejavom, mnohí čakali na príležitosť v rade.
Aj v malom štvortisícovom meste Ivjanec vyšli do ulíc stovky ľudí, uvádza nezávislý web Tut.by.
V prípade, že by režim skolaboval, možný presun moci chce zabezpečiť Koordinačná rada, ktorú založila opozičná prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská, ktorá po zmanipulovaných voľbách ušla do exilu v Litve. Tá chce nové voľby.
„Bielorusi už viac nechcú žiť pod súčasnými autoritami. Väčšina neverí, že Lukašenko voľby vyhral,“ povedala vo videu.