SME

Vládna kríza v Belgicku sa nekončí, kráľ musí určiť nových vyjednávačov

Belgicko predlžuje vlastný rekord obdobia bez federálnej vlády.

Belgický kráľ Filip.Belgický kráľ Filip. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Predsedovia politických strán, ktorí boli poverení belgickým kráľom Filipom rokovaniami o vytvorení federálnej koaličnej vlády v piatok oznámili, že "nemajú kapacitu" dosiahnuť nejaký pokrok v tomto úsilí a vzdali sa svojej misie.

Uviedli v piatok večer viaceré belgické médiá.

Obaja vyjednávači - šéf Novej flámskej aliancie (N-VA) Bart de Wever a líder frankofónnej Socialistickej strany (PS) Paul Magnette - sa mali v sobotu dostaviť do Kráľovského paláca, aby panovníka informovali o možných scenároch koaličnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že De Wever a Magnette "hodili uterák do ringu" znamená, že Belgicko predlžuje vlastný rekord obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. V piatok to bolo už 610 dní od rozpustenia koaličnej vlády pod vedením Charlesa Michela, k čomu došlo v decembri 2018 po nezhodách medzi liberálnym Reformným hnutím (MR) a stranou N-VA.

Súvisiaci článok Belgicko je rekordne dlho bez zvolenej vlády Čítajte 

Predchádzajúci rekord bez riadne zvolenej vlády bol 589 dní, po páde exekutívy na čele s Yvesom Letermeom v apríli 2010 a do nástupu do funkcie expremiéra Elia Di Rupa v decembri 2011.

Denník Le Soir skonštatoval, že koaličné rokovania zlyhali kvôli neochote liberálov diskutovať o obsahu vládnej dohody, pretože si želali, aby sa najskôr určilo zloženie budúcej vlády.

Ústretové neboli ani ekologické strany Ecolo a Groen, ktorým prekážali niektoré plány budúcej možnej vlády. Televízna stanica RTBF v tejto súvislosti pripomenula slová spolupredsedu strany Ecolo Jeana-Marca Nolleta, ktorý spresnil, že zelení nesúhlasili s environmentálnymi a sociálnymi plánmi vlády, ktorú zostavovali N-VA a PS.

SkryťVypnúť reklamu

Za slabé považovali ich ambície bojovať proti zmenám klímy a znečisteniu ovzdušia, ako aj ochrany občanov v súvislosti s koronakrízou. Za riziko považovali aj nový inštitucionálny model riadenia federácie, ktorý by podľa ich vyjadrenia mohol viesť k rozpadu krajiny.

Predseda flámskej liberálnej strany Open Vld Egbert Lachaert upozornil aj na iné riziká. Pripomenul, že Belgicko za dva posledné roky dosiahlo rozpočtový deficit viac než 20 miliárd eur, pričom podoba vládnutia, akú navrhovali Magnette a De Wever mohla k tejto sume pridať ďalších 15 až 16 miliárd eur ročne.

Kráľ Filip bude musieť určiť nových vyjednávačov, ktorým pripadne úloha hľadať potrebný názorový prienik medzi stranami na zostavenie funkčnej federálnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 117
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 943
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 323
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 271
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 123
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 554
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 177
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 852
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Nitrianskeho Rudna Šimon Báčik chytá pokutový kop Richarda Pagáča.

Šimon Bačík sa venuje aj thajskému boxu.


a 1 ďalší
Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Rebecca Šramková.

Slovenská tenistka uhrala iba päť gemov.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu