Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
LONDÝN. Nedávny britský výskum potvrdzuje súvislosť medzi znečisteným ovzduším a priebehom ochorenia COVID-19.
Podľa tamojších odborníkov sa riziko úmrtia zvyšuje o niekoľko percent, keď je infikovaná osoba vystavená smogu.
Vedci analyzovali vyše 46-tisíc úmrtí spôsobených novým koronavírusom vo Veľkej Británii. Dospeli k záveru, že nárast znečistenia ovzdušia a zamorenie smogom v ostatných desiatich rokoch znížilo imunitu obyvateľstva.
Infekcie dýchacích ciest, ako sú aj tie spôsobené súčasným koronavírusom, majú o 6 percent smrteľnejšie následky ako v minulosti.
Ďalšie štúdie z USA a Holandska odhadujú, že kombinácia znečisteného prostredia s ochorením COVID-19 zvyšuje riziko úmrtia o osem, resp. pätnásť percent.
Podľa odborníkov tieto výskumy pomohli vysvetliť, prečo sa koronavírus objavuje omnoho častejšie v mestských oblastiach ako na vidieku.
Web Wirtualna Polska však poznamenáva, že mestá majú vysoké znečistenie ovzdušia a vysokú infikovanosť koronavírusom pre hustotu zaľudnenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?